İçli köfte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İçli köfteler

İçli Köfte, bulgurun hamur haline getirilerek içinin doldurulması ile elde edilen bir köfte çeşididir. Aslen Arap mutfağına ait bir yemek olup, orijinal adı "Kibbe"dir. Türkiye'de Osmaniye, Kahramanmaraş, Elazığ, Malatya, Mardin, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa ve Adıyaman yörelerinde yapılmaktadır.

Köftenin içi yörelere göre kıyma veya kuyruk yağından oluşabilmektedir. Karışım, soğan, maydanoz ve baharat (isteğe bağlı olarak ceviz içi de konulabilir) ile desteklenmektedir. Bazı yörelerde dolgulu köfte olarak da isimlendirilmektedir.

Üretim faaliyetlerine bağlı olarak et ve tahıl ürünlerine dayalı beslenme kültürü oluşturan Türkiye'nin geleneksel yemekleri arasında olan içli köfte, günümüzde yapımı zor ve uzun olduğu için artık bir gündelik yemek olmaktan çıkıp özel gün yemeği sınıfına girmiştir.

İçli köfte, iki türlü hazırlanır. Bunlardan birincisi haşlama usulüdür. Bayram, söz, nişan, kına gecesi gibi özel günler ile misafir ağırlamada mutlaka sofradaki yerini alır. Haşlama olarak yapılan köfte hafif olduğu için genellikle bol miktarda tüketilir. İkincisi ise kızartmadır. Büyük şehirlerde özellikle otel ve lokantalarda yapılır. Haşlama yönteminde köftenin dağılma ihtimali olması nedeni ile kızartma bu tip yerlerde tercih edilmektedir. Ayran ile servis edilmesi yaygın bir uygulamadır.

Oruk[değiştir | kaynağı değiştir]

Antakya'da yapılan bir Arap yemeğidir. Arapçada kibbi olarak adlandırılır. İçli köftenin yağda kızartılması ile yapılır. Bulgurun içine et konulup kızartılması ve haşlanması ile hazırlanan oruk Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir. Suriye'de de çokça yapılır. Lübnan mutfağında da bulunmaktadır. Türkiye'de Arapların yoğun olarak yaşadığı Mardin, Antakya, Adana, Tarsus ve Gaziantep bölgesine ait yöresel bir yemektir.