Ziyaret, Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ziyaret
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Midyat
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.052 m (3.451 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 149
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47500
İnternet sitesi: [2]

Ziyaret, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Arapça konuşulmakta olup köy halkı, Ehl-i Sünnet Müslüman Araplardan oluşmaktadır.

Mahallenin medfun olan sahabe makamı, çevre köy ve bölgelerden çokça ziyaret edildiğinden köy "Ziyaret" namıyla meşhurdur. Burada Muhammed'in sahabelerinden, fetih seferlerinde öldürülen Muhammed Salim el-Ensar'ın türbesi bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait tarihi belge 1801 tarihli Diyarbekir Salnamesi'nde (Cild IV/209) Mardin/Midyat kazasında makamı bulunan ondan bahsedilmektedir.

Burada İslam'dan önce Hristiyan rahiplerinin barınağının olduğu ve Deyr-ül Abyaz (Beyaz Saray) denildiği ile ilgili rivayetler vardır.

VI. yüzyılda bölgeye İslam'ın yayılışı ile birlikte Halid bin Velid komutasındaki Müslüman Arap orduları bölgeyi fethetmişlerdi. Abbasiler döneminde önemli imar hareketlerine başlanmış, Harun Reşid zamanında da buradaki köylerin çoğu imar edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Arap kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin gelenek ve görenekleri; sevinçli olaylarda Mevlid-i Nebevi (Arapça, ibn-i Hacer) okunması, Kur'an öğrenen çocukların Yasin suresine gelince yemek vermesi, görücü usulü kız isteme, nişan şerbeti ve düğün evi kurulması vs. En önemli olmazsa olmaz yemekleri; "kital" isimli içli köftesi, "Şambörek" denen etli gözlemesi, etli bulgur pilavı, yanında "metfune" isimli etli sebzeli yemeğidir. Eylül, ekim aylarında mahallenin en önemli bağlarını bağ bozumu yaparlar. En önemli bağ mevkileri: El-ĞARZ, KERM AZİZO, KERM ATİK, HALFEL KARM, ĞARZ KELEŞ, İTLEA BELLU, IMĞARIT ZIL O, GARZ HISSIK sayılabilir. Bu bağlarda en ünlü üzüm çeşidi MAZRUNAdır. Diğer üzüm çeşitleri: ZEYNEBİ, KARFOK, ZEYTİ, KERKÜŞ, DAFİRKELBE, HASANİ ve artık azalmış olmakla birlikte daha pek çok çeşit vardır. Çok çeşitli olan bu üzümlerden kuru üzüm, pekmez (DIBS/dims), pestil, cevizli sucuk yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ziyaret mahallesinin uydu fotoğrafı

Mardin il merkezine 40 km, Midyat ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 318
2000 149
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi bağcılık, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.