Söğütlü, Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Söğütlü
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Midyat
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47500
İnternet sitesi: [1]

Söğütlü , Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Midyat'ın en eski ve en büyük beldelerindendir. Belde halkı; Mardin, Ömerli, Savur, Midyat, Hasankeyf ile bunlara bağlı birçok mahallenin dilini kullandığı, kendilerini Mahalmi olarak tabir eden Arap asıllılardan oluşmaktadır. Eski adı 'Kınderip' olup bu kelime Süryanice bir kelimedir. Ne zaman kurulduğu belli olmamakla birlikte şimdiki Arap Mahalmi müslümanlarından önceki Süryanilerin kurduğu bir mahalledir. Mahallede kiliseden çevrilmiş tarihi bir cami de mevcuttur. Osmanlı arşivlerindeki 1567 tarihli vergi belgelerinde halkı müslüman Mahalmi Cemaati olarak geçmektedir. Midyat kesme taşından tarihi taş evleri ve mahallenin altında kalan yüzlerce yıllık, birbiriyle bağlantılı uzun tünellerinin oluşturduğu tarihi doku sebebiyle mahallenin bir kısmı sit alanı kapsamına alınmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Arap ve Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Halkı Arapçanın bir şivesi olan Mahalmice konuşmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 55 km, Midyat ilçesine 10 km uzaklıktadır. Mahallenin merkezi Mardin- Midyat anayolundan 1 km içerdedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. buna bağlı olarak kuru tarım yapılır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 3821
2009 4273
2008 5170
2007 6482
2000 7798
1990 5723

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi Midyat'taki kuyumcu, berber, marangoz gibi meslek grupları ile memuriyet üzerine kurulu olup mahallenin eski geçim kaynağı meslekleri olan tarım ve hayvancılığın mahallenin ekonomisine etkisi giderek azalmaktadır.Bununla birlikte mahallede kuru tarım yapılmaktadır. Buğday, arpa, mercimek, nohut gibi hububatların dışında; karpuz, kavun, acur da beldede yetişen ürünlerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede İki ilköğretim okulu ve bir lise vardır.Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Ayrıca cadde ve sokakları parke taşı olupkanalizasyon şebekeside vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]