Barıştepe, Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Barıştepe
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Midyat
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=255458
 - Toplam 787
 - Yoğunluk 1.250/km² (3.237,5/sq mi)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47500

Barıştepe, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Süryanice adı ise Shiluh veya Salih'dur ve Kürtçe adı Selhê. Barıştepe adı da Sulh'un Türkçe karşılığı olan Barış'tan gelir.

Bu ismin nerden geldiği ise eski zamanlarda güneydoğu topraklarında olan köylerin savaşlarının bu mahallede (Selhê) son bulması ve barışın bu mahallede yapılmış olmasından gelmektedir.

Mahallenin çoğunluk kısmı müslüman bir kısmı da süryani hristiyandır. Hristiyanların Avrupaya göç etmesinden sonra mahallede bir manastire ve bir ev kalmıştır. Bu mahallede hem camiden çıkan ezan sesine hem de manastırdan çıkan ibadet seslerine rastlamak gayet normaldir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 78 km, Midyat ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 1.120
2013 1.113

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Geçmişte yaşanan olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

RAHİP KAÇIRILMASI 28.11.2007

Mardin'in Midyat ilçesinde Süryani bir rahibin fidye için kaçırıldığı iddia edildi. Barıştepe mahallesinin papazı Edip Savcı'nın aracı, görev yaptığı kilisenin yakınında terk edilmiş halde bulundu.

Papazın fidye için kaçırıldığı ve 300 bin euro istendiği ileri sürüldü.

Olayın ardından, bilgilerine başvurulmak üzere aralarında köy muhtarı ve oğlunun da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı.

Midyat'a bağlı Barıştepe mahallesi, Mor Yakup Manastırı'nda görev yapan Edip Savcı adlı Süryani rahip, aracıyla Midyat'tan mahallesine dönerken kaçırıldı. Papazın boş aracını köylüler buldu.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nâsıroğlu, Savcı'yı kaçıran kişilerin rahibin telefonundan Deyrul-Zafaran Manastırı Başpapazı Gabriel Akkurt'u arayarak, 300 bin euro fidye istediklerini söyledi.

Nâsıroğlu, bu kişilerin bir süre sonra yine aynı numaradan "300 bin euroyu getirmezseniz rahibi öldürürüz" şeklinde yazılı mesaj gönderdiklerini belirtti.

Olayı kınayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Konunun üzerindeyiz. Bütün ihtimam gösteriliyor" dedi.

Jandarma Genel Komutanı'nın ve Emniyet Genel Müdürü'nün olayla bizzat ilgilendiklerini belirten Bakan Atalay, savcılığın da olaya el koyduğunu ifade etti.

Kriz masası oluşturuldu

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar da, kriz masası oluşturduklarını söyledi, "Şu anda olayın siyasi veya ideolojik olduğunu gösteren bir bulgu yok" dedi.

Süryanilerle Müslümanların yüzyıllardır birlikte kardeşçe yaşadıklarını söyleyen Vali Kılıçlar, bu tür olayların kardeşliği ve huzuru bozmaya yetmeyeceğini söyledi.

Bu olayın iğrenç ve çirkin olduğunu kaydeden Kılıçlar, "Sadece Mardin değil, çevre iller, Ankara ile teknik ve insani imkanlarımızı kullanarak en kısa zamanda olayı çözmeye çalışıyoruz" dedi.

Süryani rahip Edip Savcı 1980 yılından itibaren Barıştepe mahallesindeki Mor Yakup Manastırı'nda ruhani görevini sürdürüyordu.

Olaya tepkiler...

Mardin'in Midyat ilçesi Barıştepe mahallesindeki Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Savcı'nın kaçırılmasıyla ilgili tepkiler ise sürüyor.

  • Diyanet İşleri Başkanlığı, "Yüce dinimiz, hangi inanca mensup olursa olsun din adamlarına zarar verilmesini kabul etmez" açıklamasında bulundu.
  • Turabdin Metropoliti Mor Timateos Samuel Aktaş, rahip Edip Savcı'nın kaçırılmasıyla ile ilgili olarak, güvenlik güçlerinin olayı aydınlatmaya çalıştığını bildirdi.
  • Mardin Müftüsü Mehmet Kızılkaya da, bu olayın yüzyıllardır Mardin'de barış ve kardeşçe yaşayan bütün toplumu derinden üzdüğünü kaydetti. Bu tür olayların, İslam dininde yeri olmadığının herkes tarafından bilindiğini ifade eden Kızılkaya, "İlimizdeki barış ve huzur ortamını bozmaya yönelik bu müessif olayı nefretle kınıyorum" dedi.
  • Adıyaman Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi Metropoliti Melki Ürek de, bugüne kadar bir din adamının kaçırılmasına ilk defa tanık olduklarını söyledi. Türkiye'de böyle bir olayın yaşanmasına anlam veremediğini ifade eden Ürek, "Bu utanılacak bir olaydır. Henüz hiçbir bilgiye sahip değiliz. Kim ya da kimler ne amaçla kaçırdı, bir örgüt bağlantısı ya da bir şeyler var mı bilmiyoruz, ama yaşadığımız bu olayı bütün cemaatimiz kınıyor" dedi.

kaynak: http://www.cnnturk.com/2007/turkiye/11/28/mardinde.bir.papaz.kacirildi/407896.0/index.html

 KÖYDE TOPRAK KAYMASI 03.11.2010

Mardin'in Midyatilçesine bağlı Barıştepe mahallesinde meydana gelen göçükte ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi. Olayda yaralanan 4 kişinin tedavileri ise sürüyor.

Kaymakam Akkaya, Barıştepe mahallesinde bir grup köylünün foseptik çukurundan tandır yapmak için toprak çıkardığı sırada meydana gelen toprak kaymasında 6 kişinin öldüğünü, 2'si ağır 4 kişinin de yaralandığını belirterek,Toprak altında birkaç kişinin daha olduğu tahmin ediliyor. Kurtarma çalışmaları sürüyor dedi.

Barıştepe Muhtarı Alaattin Bayar, sivil savunma ve belediye ekipleri ile çevre köylülerinin katılımıyla başlatılan kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Mardin'in Midyat ilçesindeki göçükte yaşamını yitiren 6 kişinin kimliği belirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Barıştepe mahallesinde bir grup köylünün fosseptik için yeni kazılan çukurdan tandır yapmak için toprak çıkardığı sırada meydana gelen göçükte hayatını kaybedenlerin kimlikleri tespit edildi.

Buna göre, "Mikrime Batı, Şevki Altunkaynak, Zahide Güneş, Azize Tapmaz, Nafize Güneş ve Celal Tapmaz" yaşamını yitirdi.

Öte yandan, yaralı 4 kişiden durumu ağır olan Azize Batı ile Cemile Çalkaya'nın tedavi için Diyarbakır ve Mardin'e sevk edildiği ifade edildi. http://www.sabah.com.tr/Yasam/2010/11/03/mardinde_toprak_kaymasi Şablon:Koord