Toptepe, Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°26′43″N, 41°24′23″E

Toptepe
—  Köy  —
General view of Toptepe, Midyat.jpg
Mardin in Turkey.svg
Koordinatlar: 37°26′43″K 41°24′23″D / 37.44528°K 41.40639°D / 37.44528; 41.40639
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Midyat
Rakım 1.100 m (3.609 ft)
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 1.482
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47500
İnternet sitesi: [2]

Toptepe (Kürtçe: Nebilé), Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 90, Midyat ve Nusaybin ilçelerine 30'ar km uzaklıktadır. Köyle Nusaybin arasındaki bağlantı yolu yeni yapılmış olup, henüz toprak yoldur, ancak ulaşıma, yağışsız zamanlarda elverişlidir.

Tarım ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köy dağlık bir alana kurulmuştur ve arazileri de sulak değildir. Bu yüzden köyde bağcılık ve badem yetiştiriciliği yapılmaktadır. Az miktarda yetiştirilen badem ve diğer tarım ürünleri sadece köyün ihtiyacını karşılayıp dışarıya satılmamaktadır. Bir diğer taraftan, bağcılıkla üretilen üzümler birkaç farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu üzümler salt meyve şeklinde satılamamaktadır. Üzümlerin olgunlaştığı Ağustos-Eylül aylarında bağlar hasat edilir. Bağ bozumunda (Kürtçede: Mıştağé) toplanan bu üzümlerin büyük bir kısmı potasyumlu bir su içerisinden geçirilerek kurutulmaya bırakılır ve ardından şarap firmalarına satılır. Köylüler bir kısmını da pekmez ve pestil yaparak yakın şehirlerde (Özellikle Nusaybin ve Midyat) satarlar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1502[1]
2009 1482[2]
2008 1487[3]
2007 1446[4]
2000 1277
1997 1010
Köyden göç etmiş köylüler
Köy oldukça kırsal bir yere kurulduğu ve şehir merkezlerine ve anayollara uzak olduğu için sürekli dışarıya göç vermektedir. Köyden göç edenler sırasıyla en çok şuralarda yaşamaktadırlar.
Nusaybin - 1400-1600 civarı (Çoğunluk Sekvan aşireti)
Midyat - 1200-1400 civarı
Şanlıurfa - 500 civarı (Tamamı Sekvan aşiretinden)
Ayrıca Diyarbakır, Batman, İzmir, İstanbul, Manisa, Çorum ve Antalya'da da yaşamaktadırlar.

Ekonomi ve Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tüm ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle küçükbaş hayvancılık ileri düzeydedir. Köyde neredeyse tüm aileler hayvancılıkla uğraşır. Köyde yetiştirilen başlıca hayvanlar inek, keçi, koyun, tavuktur. Ancak hayvan yetiştiriciliği kişisel oranda kalıp yalnızca köy ihtiyacını karşılamaktadır. Az da olsa süt ürünlerinden bir kısmı köylüler tarafından Nusaybin ve Midyat'ta satılır. Ayrıca taşıma amacıyla da at, katır ve eşek yetiştirilir. Bir diğer ekonomi kaynağı da tarım ürünlerinden üzümdür. Köyün dört tarafı üzüm bağları ile çevrilidir. Elde edilen üzümlerin büyük kısmı kurutulur. Kurutulan üzümler köye gelen komisyonculara satılır. Bu komisyoncular da çeşitli illerdeki şarap fabrikalarına satar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nusaybin'e ulaşım yolu vardır yalnız henüz topraktır. Midyat'la arasındaki yol asfalt yoldur. Köyde elektrik, sabit telefon, cep telefonu operatörleri (Turkcell ve AVEA şebeke direkleri vardır.) hizmetleri vardır. İçme suyu açılan sondajla köye verilmeye başlanmıştır. Bununla beraber çoğu evde halen kuyu vardır. Petrol aramaları esnasında bu köyde de petrole rastlanmıştır. Ama çıkarılması çok güç ve rezervlerinin yetersiz olması nedeniyle petrol çıkarma çalışmaları askıya alınmıştır.

Şewlê Bêrmê
Şewle Bêrmê köyün yaylasıdır. Köye 12 km güneyindedir. Yazın insanlar hayvanlarını yeni çayırlara götürmek, onları yetiştirmek ve en önemlisi günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri üzüm bağlarına yakın olmak için buraya geçici olarak gelirler. Burada aşağı yukarı 10-12 ev vardır. Yalnız zaman içeirisinde civardaki bozkırlarda güvenlik yetersizliği sebebiyle köylüler buraya gelmemeye başlamıştır. Şu an birkaç aile gitse de genel olarak hayvanlara ahır olarak kullanılıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]