Cahide Sonku

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cahide Sonku
Cahide sonku.jpg
Cahide Sonku
Doğum Cahide Serap
27 Aralık 1919(1919-12-27)
Yemen
Ölüm 18 Mart 1981 (61 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Diğer ad(lar)ı Cahide Sonku
Meslek Oyuncu
Sonku'nun Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunan kabri

Cahide Serap ya da bilinen adıyla Cahide Sonku (d. 27 Aralık 1919, Yemen - ö. 18 Mart 1981, İstanbul), Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

16 yaşında Darülbedayi'ye girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları'nın gözde oyuncuları arasına girmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin önemli isimlerindendir. 1933'te "Söz Bir Allah Bir" filmiyle sinemaya geçti. Daha sonra 1950 yılında kendi adına Sonku Film şirketini kurdu. "Fedâkar Ana" filmiyle yönetmenliği denedi. Oyuncu Talat Artemel ile evlenip ayrıldı. Bir süre sonra Fabrikatör İhsan Doruk ile evlenen Sonku'nun bu evlilikten Ender adında (d. 1953) bir kızı oldu. Daha sonra bu eşinden de boşandı.

"Bataklı Damın Kızı Aysel" adlı filmle ünlenen Cahide Sonku, o günden sonra adeta bir "fetiş" oldu ve hemen her filmde erkeklerin kalbini kırıp kaçan güzel kadın rolüyle izleyicinin karşısına çıktı. 1963 yılında bir yangın sonucu kurmuş olduğu Sonku Film'in yanması üzerine iflas eden Cahide Sonku hayatının geri kalan kısmında kısa bir süre Şehir Tiyatrosunda çalıştı daha sonra buradan ayrılan Sonku ömrünün son yıllarını sefalet içinde geçirdi.

1979 yılında Sinema Yazarları Derneği hizmet ödülünü aldı. Sonku, 1981'de Alkazar Sineması'nda fenalaşarak 61 yaşında öldü. Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]