Zarfatik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.15, 22 Mart 2013 tarihinde Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13027866 numaralı sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q36994 sayfası üzerinden sağlanan 15 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Zarfatik
Ana dili olanlar Fransa
Konuşan sayısı 14.yy'da nesli tükendi  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Varsayılan
  • Zarfatik
Yazı sistemi İbrani
Dil kodları
ISO 639-1 oc
ISO 639-2 roa
ISO 639-3 zrp

Zarfatik (ya da Yahudi Fransızcası), nesli tükenmiş bir Yahudi dilidir. Eskiden Kuzey Fransa'da ve Mainz, Frankfurt am Main ve Aachen gibi Almanya'nın batısındaki şehirlerde konuşulurdu.

Yahudi Dilleri.gif
Yahudi dilleri

Köken

Zarfatik kelimesi İbranicede Fransa anlamına gelen Zarfat(צרפת) sözcüğünden türemiştir. Yidişin doğmasına yol açan Eski Yüksek Almanca'yı benimsemeden evvel Yahudilerin Yahudi Fransızcası konuştuğu teorileri vardır.

Rashi ve Rabbi Moshe HaDarshan gibi ünlü hahamların 11.yy'da İbrani alfabesiyle yazılmış Zarfatik metinleri vardır. Baskılar ve kovulmalar sonucu Yahudiler göç etmek zorunda kalınca bu dilin varlığı 14.yy'da son bulmuştur.

Özellikleri

Zarfatik'te İbranicede olmayan sesli harfler yerine noktalama isaretleri kullanılmıştır.

Diğer Yahudi dillerinden farklı olarak bu dile İbraniceden çok fazla kelime girmemiştir. Bu yüzden Zarfatikin yeni bir dil olmasından ziyade Eski Fransızca'nın bir lehçesi olma ihtimali üzerinde durulur.

Dış bağlantılar