Yukarıkopuz, Eleşkirt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıkopuz
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 58
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
İl plaka kodu 04
Posta kodu 04600

Yukarı Kopuz (Qopiza Jorê), Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte eski bir yerleşim yeri olduğu köydeki kalıntılardan çikartılabilir. "Kopuz" ismi tahminen Türkiye Cumhuriyeti sonrası şehir , köy ve kasaba isimlerinin değiştirildiği dönem köye verilen bir isimdir. Köyün çok eski ismi "Golya" dır. Hatta köye giderken yolun sağına düşen mezarlığa köylüler Merzelé Golya(Golya Mezarlığı) diyorlar. O dönem Golya diye bilinen köy ahalisi Erzurum tarafına yerlesiyorlar. Golya ismi Kürtçe'de hala bir kız ismi olarak kullanılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 56 km, Eleşkirt ilçesine 22 km uzaklıktadır. Köye bağlı bir de mezra vardır. Mezranın adı ise Xan kömüdür. Köye yaklaşık olarak 4 km uzaklıktadır. Köyün batısında Kösedağ (3433m.) bulunmaktadır. Kaynağini Kösedağ ve Delikaya ve Karataş'tan alan Kopuz çayı köyün içinden geçmektedir. Köy deresinin suyu(ilk kaynak) mineral bakımından zengin olup içme suyu olarak kullanımı uygundur. Kösedağ'ın kuzey taraflarında yoğunlaşmakla birlikte köyün genelinde ormanlık alanlar mevcut olup bir kısmı koruma altına alınmıştır. Köyde yabani hayvanlar bulunmaktadır. Bunlar arasında boz ayı,yabani keçi gibi türü tehlike altında olanlar da bulunmaktadır. Köy ve özellikle Kösedağ turizm potansiyeline sahiptir. Kış aylarında köye yabancı turistler gelmektedir. Örneğin;Bu yıl(2009) köylüler Avusturya dan gelen ve Kösedağ tırmanışı sonrasında kayak yapan turistleri ağırladı. Kısacası köyde çok güzel dogal güzellikler mevcuttur.Kösedag'in kime ait oldugunuda biliyor musunuz? haci omer ve kardesleri hc ahmed hc said kalke ali kalke ibrahim su an kosedağ onarin torunlarinin elinde.

köy tarihi ve doga güzellikleri ile ün salmış bir köydür. Xan veya köyün diğer yaylalarında turistlerin ilgisini çekmek için yayala şenlikleri düzenlenebilir. Kösedağ'a veya Xan'da bulunan Delikaya'ya özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde tırmanmak ve o yüksekliklerde yabani çiçeklerin kokusuyla etrafı seyre dalmak tadına doyum olmaz bir deneyim olur. Bir de tırmaniş sırasında yabani dağ keçilerine ve hatta ayılara rastlama şansını yakalar ve onları doğal ortamlarında görme şansı elde edersiniz.

Ayrıca Mexelê Mala Heci Eli'da geçit durumundaki vadide bulunan Kale(Kewiré Kelé)geçmişte küçük bir tür savunma kalesi olarav kullanıldıkları sanılmaktadır. Delikaya'da bulunan ve merdivenlerle aşağıya inilecek şekilde yapılmış tarihi bir mağara bulunmaktadır. Yaklaşık on beş merdiven inilen mağaranın içi toprak dolmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 65
2000 58
1997 56

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]