Çatkösedağ, Eleşkirt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çatkösedağ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 319
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04600

Çatkösedağ, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatkösedağ köyü, adını eteklerinde bulunduğu Kösedağ dağı'ndan alır.
Tarihi Urartulara kadar uzar. pirabat ve toprakkale bölgeleri urartulardan kalmadır. Birçok kaynakta toprakkale ve eleşkirt ovası'nın; Roma, Sasani, Arap, Bizans, Selçuklu, Moğol, Celayırlı, Karakoyunlu ve Akkoyunlu hükmüne geçtiği yazar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 51 km, Eleşkirt ilçesine 17 km uzaklıktadır. Ağrı'nın 3. büyük dağının (Kösedağ) eteklerine kurulmuş köylerinden biridir. Yaz kış gri bir görüntüsü vardır. Kekik kokusunun anavatanıdır adeta. Rakım Köy merkezinde 1900 m olup etrafında 2800 m ile Sığın Dağı ve 2900 m ile Kevirê Mirîşkê gibi doruklar bulunmaktadır. Komşu Köy Gözaydın'ın hemen eteklerinde bulunduğğu ve köye ismini veren Kösedağ'ın rakımı 3433 mteredir.

Köy dağcılık sporuna oldukça elverişlidir. Çawîra Çiyê mevkii ve etrafındaki yükseltiler bu bakımdan ender güzelliktedir. Çatkösedağ, çevrenin en güzel ve lezzetli cağ ve ışgın (ribês) bitkilerini barındırmaktadır. Türünün en büyük örnekleri, köy merkezine 2 saat yürüyüş mesafeinde bulunan "Qaza" mevkiinde bulunmaktadır. Ayrıca burada dağ keçisi de dahil, birçok yabani hayvana rastlamak mümkündür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köy, Gözaydın, Ramazan ve Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Kayalıboğaz (Çêrmelî) köyleriyle birlikte ilçe genelinden çok daha fazla yağış alan, kışların daha yumuşak ve yazların daha serin geçtiği bir mikroklima dahilindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 350
2000 319
1997 266

(Köy sakinlerinden, güncel nüfus bilgisini buraya aktarmasını rica ediyoruz.)344

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Öte yandan yurt dışına ve batıya göç etmiş olanlar köy sakinlerine ve kendi akrabalarına ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. .Köyün içme suyu şebekesi vardir ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan asfalt bir yol yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ulaşım ticari taksi, ya da sabah ilçeye gelip akşam köye dönen dolmuşla sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]