Yığıntaş, Eleşkirt

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search


Yığıntaş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 162
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04600

Yığıntaş, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[edit | edit source]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında net bir bilgi yoktur.Fakat köy oldukça eski bir yerleşimdir.Osmanlılar döneminde kalma bir rivayete göre köye bir göçebe topluluğu gelip konaklar.Bu göçebe topluluğu köyün eleşkirt te bakan yamaçta konakladığı,burada yaşamlarını sürdürürler.Bunlar köyde tarım ve hayvancılıkla geçinirler.Fakat bu kalabalık göçebe topluluğu yaşamlarını sürdürürlerken aniden salgın bir hastalık baş gösterir.Aşiretin gençleri olan genç erkekler ve kızların çoğu vefat eder.Aşiretin büyüğü o zaman derki;şadviran dır buranın adı bizim kökümüzü kazıdı manasında şadveran ismini koyar.Zamanla köyün adı şadviran olarak anılmaya başlanır.ölen aşiretin insanlarını mezarları hala durmakta, ev yaparken temel kazma zamanında ortaya çıkmaktadır. Zamanla köyün adı cumhuriyet döneminde yığıntaş olarak değiştirilmiştir.Köyün adının tarih boyunca değişen ve bilinen isimleri şunlardır.KUÇA QULING,ŞADVERAN,ŞADYA,YIĞINTAŞ,olarak tarihi süreçte isim değişikliğine uğramıştır.(nasrettin kılıç)

Kültür[edit | edit source]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[edit | edit source]

Ağrı iline 38 km, Eleşkirt ilçesine 3 km uzaklıktadır.Eleşkirt ilçesine en yakın köydür.

İklim[edit | edit source]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[edit | edit source]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 162
1997 180

Köyde yerleşik olarak dört büyük aile yaşamıştır.Bu aileler veysi nin soyundan gelenler. Bunlarda kendi aralarında üç kolla ayrılırlar.Arap ailesi bunlarda ikiye ayrılır .Abdullah oğulları ve mustafa oğulları .veysinin diğer çocukları ise mıho ve ali çocukları diye ayrılırlar.ismail´in soyundan gelenler.İsmailin soyundan gelenler kendi aralarında dörde ayrılırlar.Ömer ağanın soyundan gelenler.Bunlarda amca çocukları ile beraber azınlığı teşkil ederler(Nasrettin kılıç).

Ekonomi[edit | edit source]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyün önemli bir kısmı yurt dışında çalıştığından dolayı ekonomisi üreten toplumdan daha çok tüketen bir topluma dönüşmüştür.(nasrettin kılıç)

Altyapı bilgileri[edit | edit source]

Köyde, ilköğretim okulu vardır . sınıflar birleştirilmiş olarak ders yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.ptt şubesi yoktur. Doğrudan Eleşkirt teki şubeden görüşme sağlanmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit her eve bağlantılı telefon vardır.nasrettin kılıç

Dış bağlantılar[edit | edit source]