Yeşilova, Eleşkirt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeşilova
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 868
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04600

Yeşilova, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür. Kürtçe adıyla "Çurük" olarak bilinir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürmeli mehmet paşa tarafından Ako'nun 4 oğlundan biri olan Mıxo ağa sürmeli mehmet paşanın yaveridir ona karşılık Çurük küyünü kendisine vermiştir ailece yaşamlarını o bülgede sürdürmüşlerdir ayrıca bölgenin ileri gelenleri arasında yarlerini almışlardır mıxo ağanın yiğeni derviş yakut ağa cumhuriyetin ilk yılarında siyasi nedenlerle sürgün olarak yatsı adaya gönderilmiştir.bugünkü Yakut ailesi Türkiye'de Ağrı, İstanbul, Ankara, Sakarya ve İzmir'dedir. Ayrıca ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı almanya fransa Belçika portekiz endonezya bahamalar Bolivya suriye ırak filistin colombiya Rusya hollanda'dada mevcutlar. Köyün bağlı olduğu ilçe olan Eleşkirt'in şimdiki belediye başkanı Ramazan Yakut da bu köydendir.

Adana ili Kozan ilçesinin anonim türküsü olan cin yusufoğlu bu köydendir. Kozan civarına göç ettiği bu türküden sonra anlaşılmıştır. Cin Yusuf ünlü at hırsızı kale bozguncusu acemistanın yağmacısı Ako'nun biraderidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 20 km, Eleşkirt ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köyde pancar, buğday, arpa, nohut, mercimek gibi tarımsal ürünler yetiştirilmekle birlikte hayvancılık da oldukça ilerlemiş durumdadır. Tüm bunların yapılmasına olanak sağlayan verimli bir toprağı ve geniş meraları mevcuttur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009]] 900
2000 868
1997 780

align="center" | 2012

| align="right" | 2346

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde; pancar, buğday, arpa, nohut, mercimek gibi tarımsal ürünler yetiştiği gibi hayvancılık da oldukça ilerlemiş durumdadır.

Köydeki her haneden en az bir kişi yurtdışında olmakta birlikte, köyün halki gayrimenkül zengini olarak bilinmektedir.Ayrıca köy halkı otobüs işletmeciliği, petrol istasyonu işletmeciliği, siyaset, galericilik, müteahhitlik, tacirlik, faktoring gibi çeşitli alanlarda da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eleşkirt ilçesine bağlı bir köy olmasına rağmen kendi başına bir yapısal düzeni olan ekonomisi vardır. Kalkınma süresi hızlı, gelişim ve modernleşme konusunda ilerlemeler kaydetmiştir. Köy doga güzellikleriyle de bilindiği için turizm açısından gelişme sağlanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy, 700 kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir camiye sahiptir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]