Toprakkale, Eleşkirt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Toprakkale(Kelé)
—  Köy  —
Ağrı
Ağrı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.301
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0472
İl plaka kodu
Posta kodu 04600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Toprakkale, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adını kuzey üst taraflarından yer alan doğal bir tepe üzerine kurulu kaleden alır.köyün kürtçe adı "keli"dir.1926 Yılına kadar esas ilçe merkezi burasıdır. daha sonra trabzon iran transit yolu eleşkirt ten(zetkan) geçince ilçe merkezi buraya taşınmıştır.dengbej "Evdalé Zeynike" bu köyden yaşamıştır.sürmeli mehmet paşanın özel şairi idi.1700 yıllardan yapılmış köyün ilk camisi halen ibadette açıkktır.Toprakkale Köyü’ndeki bu camiyi Abdülakif Oğlu Mirza Bey 1687 yılında yaptırmıştır.

Kare planlı, 12,5x12,5 m. ölçüsündeki caminin üzeri, 8.20 m. çapında tromplu sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Caminin içerisi duvarlardaki altı, kubbe kasnağındaki dört pencere ile aydınlatılmıştır. Duvarlar köşelerde ve giriş kapısı, pencere kenarlarında kesme taştan, diğer bölümleri de moloz taştan yapılmıştır. 14 ahşap sütunun taşıdığı son cemaat yerinin büyük bir kısmı geç devirlerde onarılmıştır.

Harap durumda olan Toprakkale Camisi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1963 yılında onarılmıştır.

kalesi tahrip edilmiş,ancak kalıntıları halen vardır. ağrı ilinin en eski yerleşim merkezlerindendir. meşhur "şahgöl" yaylası dağların zirvesinde düz bir alan üzerinden şarıl şarıl suları ile bol oksijenli havası ile turizme açılmayı bekler.

Köy eskilen Eleşkirt havzasının en büyük yerleşim birimlerinden. Tarihi MÖ ye kadar varır. Medler ve Persler bu coğrafyada hüküm sürmüşler. Köyde son dönemde çıkan mumyalanmış Kral lahiti köy tarihini hristiyanlık öncesine götürmektedir. Gerek lahitin kendisi gerekse Kral üstüne konmuş altın işlemeleri ve zümrütten süslemeler Kelé'nin altın ielipşlemeciliğinde çok önemli mesafe katetmiş zengin bir kent olduğu anlaşilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 28 km, Eleşkirt ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2301
1997 1877

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı olarak içme suyunu Refah-yol Hükümeti döneminde yine bu köylü olan Çevre Bakanı Ziyaettin Toker tarafından verilen talimatla İçme suyu kuyusu yapılmış olup buna şebekeside dahil edilmiştir. Köyde Sağlık Ocağı var. Okul olarak İlköğretım ve ortaokul bulunmaktadır .Son yıllarda köyümüz yollarında yapılan revizyonlarla Asvaltlama çalışması yapılmıştır. Köyde kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

Orta öğretim var.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]