Yukarıihsaniye, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıihsaniye
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 270
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67900
İnternet sitesi: [2]

Yukarıihsaniye, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarı İhsaniye Köyünün tarihi 1876-1877 (93 Harbi ) Osmanlı -Rus savaşından sonra yaşanan Kafkas göçüne dayanmaktadır. Köy halkı Kafkas göçmeni ( Abhaz) dir. Ancak günümüzde Abhazca dilini konuşan pek kişi kalmamıştır.Bunda köyün aşırı bir şekilde insan göçü vermesi,nüfusun az olması v.s. sebepler gösterilebilir. bugün itibarı ile Anadilini konuşabilenlerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmez.Bundan 40-50 yıl öncesi düğün dernek ve eğlence cemiyetlerinde akordion, mizika çalınır, abaza oyunları oynandigi soylenir. Koyde 'Abğaca',arıtba ve ankuab sülaleleri yasamaktadir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu ananeler unutulmuş ise de köyde halen kafkas yemekleri yapılır-yenir.Bu yemeklerden en bilinenleri; Abaza pastası,Abaza tavuğu ( Çerkez tavuğu ,Haluja ( Haluş-Psı Haluve ) ve diğer kafkas yemekleridir. abazaların yemek kültüründe ağırlıklı yer işgal eden unlu yiyecekler aguhu ve onlarla kullanilan diğer her şey 'atsıfa' diye anılır.az kullanılan buğday unun dan en başta içi peynirli 'açaş' çeşitli börekler,geleneksel abaza tatlıları ve bildiğimiz havla, baklava gibi tatlılar.abaza mutfağı 'sızbal'denilan soslar olmadan düşünülemez.özellikle her yemeğe acılık ve keskinlik katan acıka... bu tür yemekler köyde halen yapılmaktadır..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 65 km, Çaycuma ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 270
1997 211

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]