Sandallar, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sandallar
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Batıkaradeniz Bölgesi
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.078
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 372
İl plaka kodu 67
Posta kodu 67963
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sandallar, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

eskiden şen köyünde içinde bulunduğu çaycumanın en büyük köyüdür.sandalların şuanda bulunduğu yer eskiden göl olduğu için balıkçıkla geçimini sağladı bu yüzden sandalar bulunurdu göl çekilince adıda sandallar olmuştur.sandallar köyü üç mahalleden oluşur.Bunlar EBEŞLER MAH.YAHYABAŞOĞLU MAH.ve KADİREFENDİ MAH.'dir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sandallar köyünün eğitim seviyesi oldukça yüksektir. Özellikle Kadirefendi oğlu mahallesi eğitim açısından oldukça gelişmiş ve gelişmekte olan şirin bir yerleşkedir.Mahalle çevre köy ve mahhalelere göre oldukça az göç vermektedir.Özellikle son 15 yıl içerisinde eğitim seviyesini üst düzeye ulaştirmıştır.Bu mahllenin sınırları içerisinden geçmekte olan Karadeniz Sahil Yolu köyün ve mahallenin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.fakat köylülerin cenaze ,düğün ve kendi işlerindeki dayanışması görülmeye değerdir.kurban bayramlarındaki 3 günlük karşılıklı mahalle ziyaretleri ve yenilen yemekler yapılan sohbetler eşliğinde,dostluklar pekiştirilir ve uzun yıllar görüşemeyenler bu sayede görüşme fırsatı bulurlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 54 km, Çaycuma ilçesine 19 km uzaklıktadır.Perşembe' en büyük köyüdür.Yüzey şekilleri engebeli olup,ormanlar çok geniş yer kaplar.Doğal güzellikleri görülmeye değerdir.Doğa severlere duyurulur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1078
1997 1096

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Tarım arazileri ve iklimi birçok ürünün yetişmesine elverişli olmasına rağmen sadece mısır ve buğday ekimi yapılmaktadır.sayıları az olmakla beraber maden işçilerinin köy ekonomisine katkıları vardır.Bazı gençleri iş imkânı bulamadıkları için büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmışlardır.bazıları köylerin dekalıp serbes meslek dedikleri (simitcilikve dondurmaılığı) tercih etmişlerdir.köy kahvelerinin çokluğu dikkat çekmektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: (2014)- Selahattin ATAMAN (2008)- Mustafa Cin (2007)- Mustafa cin (2006) - Mustafa cin

(2005)- Mustafa cin

(2004) -Mustafa cin

(1999) CEMİL ATAMAN [köyün en iyi insanıydı.2000 yılında vefat etti.vefat ettikten sonra görevi mustafa cin'e devredildi]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]