Madenler, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Madenler
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.217
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Madenler, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

soy adı kanununda gelen memurlar 5 adet ev olduğunu görmüşler diğer köylerden göç edilip gelindiği için köyün ismininde olmadığını öğrenmişler. köydeki halkının eşlerinin kömür madeninde çalıştıklarını öğrenince, soy adlarının çoğu maden köyün ismininde madenler olduğu sanılmaktadır. madenler köyü 6 mahalleden olusmaktadır.. madanlar mahallesi akkaşoglu mahallesi ağalar mahallesi ahmetoglu(veziroğlu)mahallesi pazarlıoglu mahallesi'dir. mahalleleri dağlar ve tepeler ayırmaktadır. nebioğlu beldesiyle bağlantı kurularak mahallelere ulaşılmaktadır. köy 6 mahalleden olumakta ve her mahalle birbirine 2–3 km mesafededir.

=== Kültür daha önce Bartın İline bağlı olan köy, (gelenek)göreneklerinelerine bağlıdır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 66 km, Çaycuma ilçesine 28 km uzaklıktadır. 6-7 mahallesi vardır. arazi engebeli olduğundan her mahallesi bir tepeye kurulduğundan bir mahalleden diğer mahalleye yay olarak ortalama 1 saat sürmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde OLMAKLA BERABER genellikle karasal iklime benzer. yazları çok kuraktır. genellikle arazilerde yonca.. mısır. meyve yetiştirilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2005
1997 1892

köyün ekonomisi madene dayanmaktadır herkes madenden emeklidir son zamanlarda gençler istanbula göç etmektedir.genç nufusun % 75 i göçmüs durumdadır köyün nüfusunu emeklı ınsanlar olusturmaktadır..

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. su ihtiyacını Kozcağız ırmağından nebioğlu beldesi vasıtasıyla sağlar.Köyün içme suyu şebekesi vardır. fakat yaz aylarında genelde susuzdur. kanalizasyon şebekesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca akkaşoğlu.pazarlıoğlu.madenler,yeni mah.emiroğlu/2,ağalar ve ahmetoğlu gibi 7 mahallesi vardır..daglık ve kırsaldır. zonguldak-bartın sınırında çaycumanın en büyük nüfusuna ve yüzölçümüne sahip dağınık, mahallaleler arası uzak olduğundan kimse kimseyi fazla tanımaz. nebioğlu beldesi ortak nokta olduğundan bütün ticaret ve işler oranın imkanlarından sağlanır. ptt ve aile hekimliği nebioğlu beldesinde dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]