Musausta, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Musausta
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 872
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67900
Resmî site
[1] -

Musausta, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok eskilerden Musa adında bir inşaat ustası varmış.o devirde yapılan tüm evlerde de hakkı varmış. Bu usta çok iyi bir insanmış ve köylüler tarafından çok sevilirmiş. Musa usta vefat edince köylüler köyün adını MUSAUSTA olarak koymaya karar vermişler. O zamandan bu zamana dek ismi değişmemiş hep öyle kalmış. Köy MUSAUSTA adını burdan almıştır.Aynı zaman da birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir köy yeridir.Çünkü yapılan küçük caplı kazılarda insan iskeletelerine ve metal parcalara raslanmaktadır.

II. Abdülhamid Döneminde Çarşamba/Çaycuma'ya bağlı olan bu köyün adı 1895 yılında Musausta olarak değiştirilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 68 km, Çaycuma ilçesine 23 km uzaklıktadır.3 mahalleden oluşur. 1-Şeytanlar Mahallesi 2-Merkez Mahallesi 3-Helvacılar Mahallesi. Coğrafi acıdan dağlık bir köydür.Tam anlamıyla doğayla bütünleşmiş bir sekilde yeşilin her türlü renginin buluna bilineçeği bir köydür.Doğa hayranı insanların ve dağcılık meraklısı kişilerin gidip göre bileceği ve trinkik yapacakları bir ortamın olduğu köy yeridir.Her mahallesinin yeterince sebeke suyunun bulunduğu ve yollarının asfaltlı olduğu bir yerleşim yeridir.Aynı zamanda köyün alt kısmından küçük bir dere yatağıda gecmektedir ve balık acısından da yeterince boldur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 872
1997 689

Köy genc nüfus acısından fakir yapıya sahiptir.Neden olarak da genclerin kendi yaşamlarınıı sürdürmek amaçlı dişarıya göç etmiş olmaları bunlarda genel olarak İSTANBUL,BURSA gibi büyük şehirlere gitmişlerdir.Köyde emekli kesimi ikamet etmekdedir.Birde TTK da çalıma şansı bulan sahıslar genel olarak.Köy halkı eğitim ve öğretime bir hayli önem veren insanlardan oluşmaktadır.Çocuklarının eğitim olanaklarını artdıra bilmek için ilk öğretim cağlarından itibaren dersanelere göndermektedirler.Bunun dışında köy gençleri arasında okuyarak öğretmen,avukat,polis,astsubay,memur,özel sektörde önemli yerlerde görev yapan birçok genci bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]