Veliköy, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Veliköy
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.166
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67900
İnternet sitesi: [2]

Veliköy, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak Kurulum açısından Cumhuriyet dönemi Şehri olduğu için, şehir merkezinin ve buna bağlı ilçelerin ve köylerin yoğun yerleşmiş bir kültürü yoktur.daha çok göç eden insanların meydan getirdiği bu eski sanayi şehirleri toplama kültüre sahiptir.Onun içinde yemeklerinde ve Kültürel etkinliklerinde bu oldukça hissediler.Ne tam bir karadeniz kültürü ne bir orta anadolu kültürü bunların karışımı bir oluşum vardır.Veli köyünde oldukça net bir şekilde görülen bu özellilkler kılık kıyafet ve davranış olarak kendini göstermektedir.Yemek olarak sebze yemekleri oldukça yaygındır.Et yemekleri daha az bilinir.Doğu illerimize göre Süt ve süt ürünlerinin tüketimi oldukça yaygındır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 49 km, Çaycuma ilçesine 1.5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1166
1997 1170

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Eskiden daha bir şekilde tarım ile uğraşılmakta idi.Şimdi ise profesyonel tarım yöntemleri gelişmeye başlamıştır.Köyün Şahnalar Mahallesi alt kısmına yapılan sera bir ilk olup köy için bir örnek teşkil etmesi beklenmektedir.Meyvecilik denemeleri yapılmaktadır.Özellikle Kivi üretimi denmesi bölgede yaygınlaşmaktır. Hayvancılık ta ise artık cins sığır üretimine önem verilmektedir. Çaycumadak süt sanayine Veli Köyü nün mahalleri hayvancılığa destek olarak katkı sağlamaktadır. Kaymakamlığın desteği ile dağıtılan cins sığırlar bölgede oldukça yaygınlaşmıştır.Süt üretimi oldukça artmıştır. Eskisine göre tarımla uğraşanların sayısı azalmıştır.ama verim oldukça artmıştır. Son yıllarda yoğun bir işsizlik ile karşılanşan köy nüfusu göç yollarını aramaktadır. Genç nüfus hızla köyleri boşaltmaktdır.Genelde Çorlu İstanbul gibi gelişmiş sanayi bölgerini tercih eden nüfus Türkiye'nin birçok yerinin yıllardır karşılaştığı zorluklarla yeni yeni karşılaşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy dağınık mahallelerden oluşmuktadır.Kimi mahalleri artık belediye sınırları içine girmiştir.Veli Köyü merkez mah. ve Karalar Mah. gibi.Köyün Çaycuma merkeze en uzak mahallesi Miyesserler Mahallesi dir.Ama ulaşım çok kolaydır Asfalt yol ile ulaşımın sağlandığı mahallere her şekilde beş dakikada geçile bilmektedr.Ayrıca son yıllarda Köyün hemen her mallesinin alt yapısı tamamlanmış bir şekilde kanalizasyon sistemi yapılmaktadır.Köy meydanları parke taş ile kaplı olan mahaller vardır.Çok dağınık mahallerler olduğu için alt yapı ve hizmet oldukça zordur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]