Veliköy, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Veliköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.166
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67900
Resmî site
[1] -

Veliköy, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak kurulum açısından Cumhuriyet dönemi şehri olduğu için, şehir merkezinin ve buna bağlı ilçelerin ve köylerin yoğun yerleşmiş bir kültürü yoktur. Göç eden insanların meydana getirdiği bu eski sanayi şehirleri toplama kültüre sahiptir. Onun içinde yemeklerinde ve kültürel etkinliklerinde bu oldukça hissediler. Ne tam bir karadeniz kültürü ne bir orta anadolu kültürü bunların karışımı bir oluşum vardır. Veli köyünde oldukça net bir şekilde görülen bu özellikler kılık kıyafet ve davranış olarak kendini göstermektedir. Yemek olarak sebze yemekleri oldukça yaygındır. Et yemekleri daha az bilinir. Doğu illerimize göre süt ve süt ürünlerinin tüketimi oldukça yaygındır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 49 km, Çaycuma ilçesine 1.5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1166
1997 1170

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köylüler, eskiden daha çok tarıma önem veriyorlardı fakat günümüzde profesyonel tarım yöntemleri gelişmeye başlamıştır. Köyün şahnalar mahallesinin alt kısmına yapılan sera bir ilk olup köy için bir örnek teşkil etmektedir. Meyvecilik denemeleri yapılmaktadır. Özellikle kivi üretimi denemesi bölgede yaygınlaşmaktadır. Hayvancılıkta ise artık cins sığır üretimine önem verilmektedir. Çaycumadak süt sanayisine veliköyün mahalleleri hayvancılığa destek olarak katkı sağlamaktadır. Kaymakamlığın desteği ile dağıtılan cins sığırlar bölgede oldukça yaygınlaşmıştır. Süt üretimi oldukça artmıştır. Tarımla uğraşanların sayısı azalmıştır fakat verim artmıştır. Son yıllarda yoğun bir işsizlik ile karşılaşan köy nüfusu göç yollarını aramaktadır. Genç nüfus hızla köyleri boşaltmaktadır. Genelde Çorlu ve İstanbul gibi gelişmiş sanayi bölgelerini tercih eden nüfus Türkiye 'nin birçok yerinin yıllardır karşılaştığı zorluklarla yeni yeni karşılaşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy dağınık mahallelerden oluşmuktadır.Kimi mahalleri artık belediye sınırları içine girmiştir.Veli Köyü merkez mah. ve Karalar Mah. gibi.Köyün Çaycuma merkeze en uzak mahallesi Miyesserler Mahallesi dir.Ama ulaşım çok kolaydır Asfalt yol ile ulaşımın sağlandığı mahallere her şekilde beş dakikada geçile bilmektedr.Ayrıca son yıllarda Köyün hemen her mallesinin alt yapısı tamamlanmış bir şekilde kanalizasyon sistemi yapılmaktadır.Köy meydanları parke taş ile kaplı olan mahaller vardır.Çok dağınık mahallerler olduğu için alt yapı ve hizmet oldukça zordur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]