Hacılar, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hacılar
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.267
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Hacılar, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak civar köylere nazaran, Türk göçmenlerden oluşan bir köy olduğu anlaşılmaktadır. Komşusu olan yeniköy, isminden de anlaşıldığı üzere bu ismi yeni almıştır. Eski adı olan 'Kesçik' muhtemelen 'klisecik' kelimesinden türemedir ve eskiden bir Rum köyü olduğu düşünülebilir. Zaten yöre kültürü, Anadolunun yerleşik kültüründen farklıdır.Bu da bölgede eskiden rumların etkin oldukları düşüncesini getirmektedir. Şehirlerde yeni görülen, düğünlerde kız-erkek karşılıklı oynama, bu yörenin eski adetlerindendir.

 Hacılar köyü, muhtemelen Saltukovaya adını veren Saltuk oğullarının bir uzantısı olsa gerektir. 
  Mustafa Durcan'ın vermiş olduğu ifadeye bakılırsa, köyün en eskileri Gerede tarafından gelip buraya yerleşmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün en ünlü yemeği, bulgurdan yapılan göce çorbasıdır. Un ve üzerine süt eklenerek yapılan Kölemez, kabalak ve bölgede yetişmekte olan mısır (normal yemek gibi pişirilip yanına kuru fasulye ilave edilen) yemeği, yöresel yemekler olarak adlandırılabilir. Bölgenin havası iştah açıcıdır. Muhtemelen yoğun oksijen insanları çabuk acıktırmaktadır. Bu nedenle bölge insanının aşırı yemek yediği ve yemeyi sevdiği söylenebilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 56 km, Çaycuma ilçesine 11 km uzaklıktadır.Zonguldağın en büyük köylerinden birisidir.Akyamaç ve Yeniköy ile komşudur

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 2400
2000 1267
1997 1272

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak asıl gelir kaynağı madenciliktir. Son zamanlarda, tüm Türkiye köylerinde olduğu gibi ekmek dahi üretilmeyip bakkaldan alınmaktadır. Tüketime dayalı yaşam tarzı Hacılar köyünü de vurmuş olup yeni kuşak tavuk ve bu gibi evcil hayvanları ansiklopedi ya da belgesel filmlerden tanır hale geleceklerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak devamlı arızalıdır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır fakat faliyete geçmemiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol parke taş olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kooperatif ve buna bağlı 2 adet süt toplama aracı vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]