Karadağ ve Boka Anti-faşist Devlet Ulusal Kurtuluş Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karadağ ve Boka Anti-faşist Devlet Ulusal Kurtuluş Konseyi
Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Crne Gore i Boke
Slogan Faşizme ölüm, halka hürriyet
Kuruluş Kasım 1943
Kurucu Nikola Miljanić
Kuruluş yeri Kolaşin
Amaç Nazi Almanyası işgaline karşı direniş örgütleme
Hizmet bölgesi Yugoslavya, Karadağ
Resmî diller Sırp-Hırvatça
Başkan Nikola Miljanić

Devlet Karadağ ve Boka Ulusal Kurtuluş Konseyi (Sırp-Hırvatça: Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Crne Gore i Boke) veya kısaca ZAVNOCGB, Yugoslavya Krallığı'na bağlı Karadağ'daki antifaşist direniş hareketinin en yüksek yönetim organı.[1][2] Örgütsel olarak Yugoslavya Anti-faşist Ulusal Kurtuluş Konseyi'nin bir parçası idi.

Yugoslavya Anti-faşist Ulusal Kurtuluş Konseyi'nin ikinci toplantısında, Karadağ'daki Kurtuluş Hareketi’ni yasallaştırmak için bir karara varıldı ve Karadağ'ın devlet olarak varlığını onaylayan ve meşru otoritesini tanımlayan belgeler kabul edildi. Yürütme komitesi, Karadağ halkını kitlesel olarak Yugoslav direniş hareketine katılmaya ve faşist işgalcilere ve hainlere karşı silahlı bir mücadele başlatmaya çağırdı.

Konsey 15-16 Kasım 1943'te Kolaşin'de kuruldu.[3] Konseyin ikinci toplantısı 16 Şubat 1944'te hareketin Yugoslavya'nın faşizm karşıtı hareketin güçlü olduğu kenti Kolaşin'de yapıldı. Konseyin 14 Temmuz 1944'teki üçüncüoturumunda, adını Karadağ Faşist Ulusal Kurtuluş Meclisi (CASNO) (Sırp-Hırvatça: Crnogorska Antifašistička Skupština Narodnog Oslobođenja) olarak değiştirdi.[4] Aynı toplantıda, Federal Yugoslavya'da eşit bir birim olarak Karadağ'ın geleceği konusunda kararlar verildi. Meclis Başkanlığı seçildi ve 1941 yılında kurulan Karadağ Kurtuluş Ulusal Komitesi (eski Halk Kurtuluş Komitesi) en yüksek otorite olarak atandı. Konseyin dördüncü toplantısı 15-17 Nisan 1945'te Çetine'de yapıldı. Konsey Karadağ Anti-Faşist Meclisi'ne dönüştürüldü ve parlamentonun en yüksek otorite ve tek yasama organı olarak atandı. Sosyalist Karadağ'ın ilk lideri Blazho Jovanoviç oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında , Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti'nin yönetiminde görev aldı. Lideri Nikola Miljanić idi. Savaşın sonunda Karadağ Ulusal Parlamentosu'na dönüştü.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Енциклопедија Југославије (књига друга). „Југославенски лексикографски завод“, Загреб 1982. година.
  2. ^ Илустрирана повијест Народноослободилачке борбе у Југославији 1941-1945. „Стварност“, Загреб 1973. година.
  3. ^ a b "History of Montenegrin Parliamentarism" (İngilizce). 17 Ekim 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2019. 
  4. ^ Pečarić, Josip. Croats of Boka Kotorska From 1918 Until Today 4 Eylül 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 15 Nisan 2019.