Yoshijirō Umezu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yoshijirō Umezu
LakabıMugon no Shōgun
Sessiz General
Doğum4 Ocak 1882
Nakatsu, Ōita, Japon İmparatorluğu
Ölüm8 Ocak 1949 (67 yaşında)
Sugamo Hapishanesi, Tokyo, Japonya
Bağlılığı Japonya
Branşı Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1903-1945
RütbesiOrgeneral
KomutasıÇin Garnizon Ordusu
2. Tümen
Kara Kuvvetleri Bakanlığı Müsteşarı
1. Ordu
Kantō Ordusu
Japon İmparatorluk Ordusu Genelkurmay Başkanı
Çatışma/savaşlarıRus-Japon Savaşı
II. Dünya Savaşı
İmza

Yoshijirō Umezu (梅津 美治郎, Umezu Yoshijirō) (4 Ocak 1882; Nakatsu, Ōita, Japon İmparatorluğu - 8 Ocak 1949; Sugamo Hapishanesi, Tokyo, Japonya), Japon asker.

Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin orgenerali ve Japon İmparatorluk Ordusu Genelkurmay Başkanı idi. Savaş suçlarından hüküm giydi ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Umezu, ailesinin 18. yüzyıldan beri bir kitapçı dükkânı işlettiği Japonya'nın Nakatsu kentinde doğdu. Kumamoto şehrindeki Kumamoto Valiliği Seiseikou Lisesi'nde okurken askeri bir kariyer yapmaya karar verdi. 30 Kasım 1903'te Japon İmparatorluk Ordusu Akademisi'nden mezun oldu ve ardından 12 Şubat 1904'te piyade asteğmen olarak görevlendirildi. 30 Haziran 1905'te teğmenliğe terfi etti, Ordu Savaş Koleji’ne girdi ve 1911'de mezun oldu. 25 Mart 1912'de yüzbaşılığa terfi ettikten sonra, Almanya ve Danimarka'da daha ileri bir düzeyde eğitim alması için Avrupa'ya gönderildi. Danimarka'da iken, I. Dünya Savaşı sırasında aynı zamanda Japon Büyükelçiliği’nde askerî ataşe olarak görev yaptı. 1 Haziran 1918'de binbaşılığa terfi etti. 1919'da İsviçre'ye Japon Büyükelçiliği’nde askerî ataşe olarak atandı ve 1921'e kadar bu görevde kaldı.

Umezu, 8 Şubat 1922'de yarbaylığa ve 15 Aralık 1925'te ise albaylığa terfi etti. 1920'lerde ve 1930'larda, General Kazushige Ugaki'nin liderliğindeki; Gen Sugiyama, Kuniaki Koiso, Tetsuzan Nagata ve Hideki Tōjō ile birlikte, Japon İmparatorluk Ordusu'nda aktif siyasi bir hizip olan "Tōseiha"nın (Kontrol Grubu) bir üyesiydi. Yine Japon İmparatorluk Ordusu'nda, Sadao Araki tarafından yönlendirilen radikal "Kōdōha" (İmparatorluk Yolu Fraksiyonu) hareketine karşı, silahlı kuvvetler içinde siyasi olarak ılımlı bir çizgiyi temsil ettiler.

Umezu, 1923–1924 yılları arasında Ordu Kurmay Koleji'nde eğitmen olarak görev yaptı ve 1924–1926 yılları arasında 3. Piyade Alayı'nın komutanıydı. Umezu, Ağustos 1930'da tümgeneralliğe ve Japon İmparatorluk Ordusu’nun 1. Piyade Tugayı'nın Komutanlığı’na terfi etti. Ağustos 1933'ten itibaren Genelkurmay'da çalıştı ve Kasım 1933'ten itibaren İsviçre'ye askerî ataşe olarak gönderildi. Mart 1934'te Japonya'ya döndükten sonra "Japon Çin Garnizon Ordusu Komutanlığı"na atandı ve Kasım ayında Çin'in Rehe Eyaleti’ne büyük çaplı bir saldırısını geri püskürttü. Haziran 1935'te He-Umezu Anlaşmasını imzaladı. Bu antlaşma, Çin Cumhuriyeti ile Japonya arasındaki gerilimi azaltma girişimiydi ve Japonya'ya Hebei eyaletinin on şehri üzerinde kontrol sağladı. Umezu, Ağustos ayında korgeneralliğe terfi etti. Ağustos 1935'te Sendai merkezli Japon İmparatorluk Ordusu’nun 2. Tümeni’nin Komutanı oldu. 26 Şubat 1936 tarihinde İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin genç subayları tarafından örgütlenen başarısız bir darbe girişimine şiddetle karşı çıktı. Umezu, Mart 1936'dan itibaren Savaş Bakan Yardımcısı olarak atandı ve Ordu Bakanı Hisaiçi Terauçi'nin altında çalışarak, radikal "kōdōha" (İmparatorluk Yolu Fraksiyonu) üyelerinin çoğunu Ordu saflarından temizledi.

İkinci Dünya Savaşı yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

USS Missouri (BB-63)'de teslimiyet törenine gelen Japon heyetlerinde Orgeneral Yoshijirō Umezu (ön sırada sağda uniformalı, 2 Eylül 1945, Tokyo Körfezi)

Umezu, Mayıs 1938'de Japon 1. Ordu Komutanı olarak Çin'e döndü. Bu süre zarfında 1. Ordu, muharebe operasyonlarını tamamlamış ve Japon işgali altındaki kuzey Çin'de bir garnizon gücü olarak hizmet veriyordu. Eylül 1939'dan itibaren, aynı şekilde Mançukuo'da bir garnizon kuvveti olarak hareket eden Kwangtung Ordusu'nun da Komutanıydı.

Temmuz 1944'te Umezu, Hideki Tojo'nun istifasının ardından Japon İmparatorluk Ordusu Genelkurmay Başkanlığı'nın son Şefi ve Yüksek Savaş Konseyi Üyesi olarak atandı. Umezu, Ordu Bakanı Korechika Anami ve Japon İmparatorluk Donanması Genelkurmay Başkanı Soemu Toyoda ile birlikte Ağustos 1945'te teslim olmaya karşı çıktı. Ordu’nun savaşmaya devam etmesi gerektiğine, Müttefikleri, Japonya'nın işgalinde bir o kadar daha ağır kayıplar vermeye zorlaması gerektiğine ve Japonya'nın daha iyi şartlar altında barış için müzakere edebileceğine inanıyordu. Teslim olmaya karşı çıkan genç subaylar tarafından planlanan darbeden haberdardı, ancak yardım etmek veya engellemek için hiçbir şey yapmadı.

USS Missouri (BB-63)'de teslimiyet belgesini imzalayan Orgeneral Yoshijirō Umezu (2 Eylül 1945, Tokyo Körfezi)

Şahsen İmparator Hirohito tarafından, 2 Eylül 1945'te USS Missouri zırhlısında, Japonya'nın teslim oluşu ile II. Dünya Savaşı’nı sonlandıran teslimiyet belgesini Silahlı Kuvvetler adına imzalaması emredildi.

Savaştan sonra Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SCAP) yetkilileri tarafından tutuklandı ve Tokyo'daki Uzak Doğu Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi'nde savaş suçlusu olarak yargılandı. Saldırgan bir savaş yürütmekten suçlu bulundu ve 12 Kasım 1948'de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.[1]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Umezu, Sugamo Hapishanesi’nde 8 Ocak 1949'da rektum kanserinden öldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maga, Judgement at Tokyo