İçeriğe atla

26 Şubat Olayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Üsteğmen Niu Yoshitada ve birlikleri

26 Şubat Olayı (Japonca二・二六事件 Ni-niroku jiken), 26 Şubat 1936 tarihinde Japonya'da İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin genç subayları tarafından örgütlenen bir darbe girişimi idi. Darbenin amacı hükûmet ve askeriyedeki hizbi rakipleri ve ideolojik muhalifleri tasfiye etmekti.

Darbeciler iki eski başbakan da dahil olmak üzere hükûmetin önde gelen bazı yetkililerini öldürmeyi ve Tokyo'daki hükûmet merkezini ele geçirmeyi başarmalarına rağmen Başbakan Keisuke Okada'ya suikast düzenlemekte ve İmparatorluk Sarayı'nı ele geçirmekte başarısız oldular. Ordudaki destekçileri eylemlerinden yararlanmak için girişimlerde bulundu, ancak ordudaki bölünmeler darbeye karşı imparatorluk öfkesi ile birleşince hükûmet devrilemedi. Kendilerine karşı ezici muhalefetle karşı karşıya kalan darbeciler 29 Şubat'ta teslim oldular.[1]

Genç subayların önceki politik şiddet örneklerinden farklı olarak, bu darbe girişimi ciddi sonuçlar doğurdu. Bir dizi kapalı davadan sonra darbe girişiminin önderlerinden 19'u idam edildi ve 40 kişi hapis cezasına çarptırıldı. Radikal Kōdō-ha hizbi ordudaki nüfuzunu kaybetmesiyle "suikaste uğramış hükümet" dönemi sona erdi ve ordu sivil hükûmet üzerindeki kontrolünü artırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jansen (2002), p. 598

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Chaen Yoshio (2001). Zusetsu Ni Niroku Jiken. Nihon Tosho Center.