Japonya'nın teslimiyet belgesi

Koordinatlar: 35°21′17″K 139°45′36″D / 35.35472°K 139.76000°D / 35.35472; 139.76000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japonya'nın teslimiyet belgesi

Japonya'nın teslimiyet belgesi, Japon İmparatorluğu'nun teslimiyetine yetki veren ve II. Dünya Savaşını bitiren yazılı anlaşmadır. 2 Eylül 1945 tarihinde Tokyo Körfezi'nde Uraga Kanalı'nda demirleyen ABD Deniz Kuvvetleri zırhlısı USS Missouri'nin güvertesinde Japon İmparatorluğu, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği, Avustralya (Commonwealth of Australia), Kanada (Dominion of Canada), Fransa Cumhuriyeti Geçici Hükûmeti, Hollanda Krallığı ve Yeni Zelanda (Dominion of New Zealand) temsilcileri tarafından imzalandı.

İmza töreni[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Eylül 1945 tarihi bazen Victory over Japan Day (VJ-Day) olarak da bilinir. Ancak bu terim, Japonya standart zamanına göre 15 Ağustos öğle saatinde İmparator Hirohito tarafından okunan, Potsdam Bildirgesi'nin şartlarını kabul ettiğini bildiren radyo yayını olan Gyokuon hōsō'nun yapıldığı tarih için daha sıkça kullanılır.

Missouri güvertesinde düzenlenen ve 23 dakika süren teslimiyet töreni dünya çapında radyoyla yayınlandı. İlk önce Japon İmparatorluğu Dışişleri Bakanı Mamoru Shigemitsu Japonya İmparatoru ve Japonya Hükûmeti'nin emri ve adına imzaladı (AM 9:04). Ardından Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgenel Yoshijirō Umezu Japon İmparatorluk Genel Karargâhı'nın emri ve adına imzaladı (AM 9:06). Daha sonra, Amerikalı Mareşal Douglas MacArthur Güneybatı Pasifik Cephesi Komutanı ve Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı olarak Müttefik Kuvvetleri temsilen imzaladı (AM 9:08).

İmzalamak için kullanılan altı kalemin ikisi, tanık olarak Filipinler'de teslim olmuş ABD Korgeneral Jonathan Mayhew Wainwright IV ve Singapur'da teslim olmuş İngiliz Korgeneral Arthur Percival'e verildi. Diğer kalemler Annapolis'ta bulunan ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi'ne, West Point'te bulunan ABD Harp Akademisi'ne ve biri onun yaverine verildi. Son olarak kullanılan ve eşine verilen erik renkli kalem dışında MacArthur tarafından kullanılan bütün kalemler siyah renkli idi. Teslimiyet belgesinin bir kopyası Missouri 'de olup, güvertesine imza yerini işaret eden bir plak yerleştirildi.

Yüksek Komutan MacArthur'un imzalamasının ardından şu temsilciler imzaladılar:

6 Eylül'de Albay Bernard Theilen belge ve imparatorun fermanını Washington'a getirdi ve ertesi gün Beyaz Saray'da düzenlenecek olan resmî törenle kullanılması için Başkan Harry Truman'a sundu. Daha sonra belgeler Ulusal Arşiv'de sergilendi.

Temsilciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Nimitz signing. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Hsu Yung-Ch'ang signing. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Fisher signing. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Derevyanko signing. 30 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  5. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Blamey about to sign. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Cosgrave signing. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  7. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Leclerc signing. 13 Ağustos 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  8. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Helfrich signing. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  9. ^ Broom, Seattle Times; 19 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. see photo, Isitt signing. 8 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]