Japon İmparatorluk Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri
大日本帝国陸軍 / Dai Nippon Teikoku Riku Gun
War flag of the Imperial Japanese Army.svg
Etkin 1867-1945
Ülke Flag of Japan.svg Japon İmparatorluğu
Tipi Kara kuvvetleri
Büyüklük 6.095.000 asker
Savaşları Çin-Japon Savaşı
Rus-Japon Savaşı
I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Yamagata Aritomo, Ōyama Iwao, Kotohito Kan'in, Hajime Sugiyama, Hideki Tojo, Yasuji Okamura, Shunroku Hata, Tadamichi Kuribayashi, Tomoyuki Yamashita, Masaharu Homma, Yoshijirō Umezu

Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri (大日本帝国陸軍, Dai Nippon Teikoku Riku Gun / "Japon İmparatorluk Ordusu"), (Kyūjitai: Japonca大日本帝國陸軍 veya Japonca日本陸軍 Nippon Rikugun, İngilizce: Imperial Japanese Army: IJA), Japon İmparatorluğu'nun kara kuvvetleri. "Kō Gun" (皇軍 / "İmparator Ordusu") veya "Koku Gun" (国軍 / "Devlet Ordusu") olarak da anılır.

11 Şubat 1868 (resmî olarak 13 Şubat 1871)'den II. Dünya Savaşı'ndaki Japon İmparatorluğu'nun yenilgisinden sonra 1 Aralık 1945'te Kara Kuvvetleri Bakanlığı'nın Birinci Demobilize Bakanlığı (第一復員省 / Baiichi Fukuin Shō) olarak örgütlendirilinceye kadar varlığını sürdürmüştür.

Ayrıca Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri Japon Silahlı Kuvvetleri'nin ana birimini oluşturmaktaydı. Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri de Kara Kuvvetleri'ne bağlıydı.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Edo Bakufu ile yapılan Boshin Savaşı sırasında Toba Fushimi Muharebesi'nin ardında 11 Şubat 1868'de Go Shin Pei (御親兵 / İmparatorluk Muhafız Askeri) olarak kurulmuş ve 13 Şubat 1871'de Saigō Takamori'nin girişimiyle, Satsuma-Han (薩摩藩; piyade taburu x 4, topçu birliği x 4), Chōshū-Han (長州藩; piyade taburu x 3) ve Tosa-Han (土佐藩; piyade taburu x 2, süvari takmı x 2, topçu birliği x 2) askerleriyle tekrar düzenli ordu olarak oluşturulmuştur.

24 Nisan 1872'de Go Shin Pei'nin adı Konoe (近衛 / Yakın Muhafız) olarak değiştirilmiştir. Konoe samuraylardan oluşan bir birlik idi. Fakat hükûmet samurayların yerine bütün vatandaşlara askerlik uygulamayı planlıyordu.

İlgili şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Kara Kuvvetleri Geçit Töreni Marşı" (陸軍分列行進曲 "Rikugun Bunretsu Kōshinkyoku" = 抜刀隊 "Battō-tai" + 扶桑歌 "Fusō-ka", beste: Charles Leroux, 1886) Dinle 5 Kasım 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]