Yermük Muharebesi

Koordinatlar: 32°48′51″N 35°57′17″E / 32.81411°K 35.95482°D / 32.81411; 35.95482
Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.21, 30 Kasım 2016 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17878604 numaralı sürüm (Added {{unreferenced}} tag to article (TW))
Yarmuk Muhaberesi
Doğu Roma-Arap savaşları
Battlefield of yarmouk-mohammad adil.jpg
Savaşın yapıldığı alan.
Tarih15-20 Ağustos 636
Bölge
Yarmuk Nehri yakınları 32°48′51″N 35°57′17″E / 32.81411°K 35.95482°D / 32.81411; 35.95482
Sonuç Kesin Müslüman zaferi
Taraflar
Black flag.svg Raşidun Halifeliği Simple Labarum2.svg Doğu Roma İmparatorluğu
Gassaniler
Komutanlar ve liderler

Ömer bin Hattab
Halid bin Velid
Amr Bin El-as
Ebu Süfyan
Ebu Ubeyde bin Cerrah

Şurahbil bin Hasene
Heraklius
Güçler
46.000[kaynak belirtilmeli] 240.000[kaynak belirtilmeli]
Kayıplar
3.000[kaynak belirtilmeli] 120.000[kaynak belirtilmeli]


Yarmuk Muharebesi ya da Yermük Muharebesi (Arapça: معركة اليرموك‎ - okunuşu Yarmuk, Yarmuq ya da Hieromyax), Halid bin Velid komutasındaki İslam ordusuyla Doğu Romalıların Yarmuk'ta yaptığı, Doğu Roma-Arap savaşlarının en büyük muharebesidir.

Muharebenin başlangıcı

Ömer, Halid bin Velid'i Irak'ın fethiyle görevlendirdikten sonra, Güney Suriye ve Lübnan civarı için ayrı bir ordu hazırlamaya başlamıştı. Ömer, Hicret'in 12. yılının sonlarına doğru komutan olarak Amr bin as, Ebu Süfyan, Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Şurahbil bin Hasene'yi seçmişti. Seçilen komutanlardan her biri, Yarmuk'a istediği yoldan gidecekti.

Dönemin Bizans İmparatoru Heraklius, İslam ordusunun Şam'a saldıracağını duyunca Humus'a giderek savaş hazırlıklarına başlamıştı. Ayrıca Heraklius, İslam ordusunu dört komutanın yöneteceğini öğrenince onlarla ayrı ayrı savaşacağını düşünmüştü ve bu düşüncesinden memnun kalmıştı. Çünkü Bizanslılar, her birliğe karşı birkaç kat fazla askerle karşı çıkacak kadar güçlüydüler.

Bizanslılar'ın planını öğrenen İslam komutanları aralarında mektupla haberleşmişlerdi. Amr bin as, tek cephede savaşılacağının uygun olduğunu belirtmişti ve diğer komutanlar da bu görüşü benimsemişlerdi. Bu durumu Ömer'e bildirdiler ve Ömer, bu fikrin mantıklı olduğunu belirtip savaş yeri olarak Yarmuk'u seçmişti.

Savaş

İslam ordusunun Yarmuk'ta toplandığını öğrenen Heraklius, komutanlarına haber vererek ordunun Yarmuk'ta toplanmalarını emretti. Böylece Bizans ordusu 240.000 kişi olmuştu. Bu sırada Ömer, Irak'ta galip gelen Halid bin Velid'e de Yarmuk'taki orduya katılmasını emretti ve onu başkomutan olarak atadı. İslam ordusu, Halid bin Velid'in yönetimindeki kuvvetin Yarmuk'taki orduya katılmasından sonra 46.000 kişiye ulaşmıştı.

İslam ordusunun dört komutanla yönetildiğini bilmeyen Halid bin Velid, savaş alanına girdiğinde İslam ordusunun dört ayrı komutanla farklı cephelerde savaşa hazırlandığını, buna karşın Bizans ordusunun tam bir savaş düzeni içinde hazırlandığını fark etti. Bu durumu gören Halid bin Velid, diğer dört komutana yanlış savaş düzeni kurduklarını, yenilirlerse bir daha kendilerine gelemeyeceklerini ve her komutanın kendi birliğini değil tüm İslam ordusunu yönetmesi gerektiğini anlattı.

Halid bin Velid, orduyu alışılmışın dışında bir düzene soktu. Birlikleri her biri biner kişiden oluşan 38 bölüğe ayırdı. Halid bin Velid, merkezde 18, sağda ve solda da onar birlik bıraktı. Merkez bölüğü Ebu Ubeyde ve Şurahbil, sağ kanadı Amr bin As ve sol kanadı da Ebu Süfyan komutasına verdi.

Savaş günü Halid bin Velid, askerleriyle düşmana hücum etmeye başladı. Bu ani taarruz karşısında Bizans ordusu ne yapacağını şaşırdı. Bizans kuvvetleri, savaş alanının dışına kaçmaya başladılar. Fırsatı değerlendiren İslam ordusu, Bizans piyadeleri üzerine toplu hücuma geçtiler. Bu hücum, Bizans ordusuna ölüm darbesi oldu. Vakusa Vadisi'ne doğru gerilemeye başlayan Bizanslılar, birbirlerini çiğneyerek hendeklere döküldüler. Bazı kaynaklara göre 120.000 küsür Bizanslı ve 3.000 küsür Müslüman hayatını kaybetti.

Muharebenin sonucu

Savaş sonucu, Irak, Şam, Lübnan ve Suriye civarı Müslümanlar'ın eline geçti.