Yeni Rakı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yeni Rakı, Mey İçki Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen bir rakı ailesidir. Yeni Rakı grubu, Yeni Rakı, Yeni Rakı Yeni Seri, Yeni Rakı Âlâ, Yeni Rakı Ustaların Karışımı, Yeni Rakı Uzun Demleme ve Yeni Rakı Giz olmak üzere alt markalardan oluşmaktadır. 1937'den beri üretilen Yeni Rakı tadını 20 farklı üzümün karışımından alır. Üretiminde yalnızca Batı Anadolu'da yetişen ve yüksek eteri yağ içeren anason kullanılır. Yeni Rakı günümüzde Manisa ve Nevşehir illerindeki içki fabrikalarında üretilmektedir.

İçim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Rakı

Yeni Rakı, yoğun olarak yeşil anason kokusu taşıyan tok içime sahip bir rakıdır. 8-10 °C aralığında sek ya da soğuk su veya maden suyu ekleyerek içilmesi tavsiye edilir. Aperitif olarak da alınabilir. Sıcak veya soğuk mezeler eşliğinde tüketilebilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Rakı 1937 yılında Tekel tarafından üretilmeye başlandı. 2003 yılında Tekel'in alkollü içki bölümünün özelleştirilmesi ve Mey İçki Sanayi ve Tic. A.Ş.'nin kurulmasıyla üretim el değiştirmiş oldu. Daha sonra büyük bir yenilenme hareketi içerisine giren marka radikal bir kararla şişe tasarımını tamamen yeniledi. Şu an pazar payı en yüksek rakı olan Yeni Rakı, Türk Rakısı için referans noktası konumundadır.[özgün araştırma?]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Rakı kuru ve yaş üzümün üretiminde birlikte kullanıldığı bir rakıdır. Yeni Rakı, yalnızca üzüm distilatı ya da tarımsal kökenli etil alkol ile karıştırılmış sumanın, 5.000 litre ya da daha küçük hacimli geleneksel imbiklerde, yüksek eteri yağ içeren anason tohumu ile ikinci kez damıtılması ile üretilmektedir. Bileşimindeki yirmi farklı üzüm çeşidinin oluşturduğu aroma zenginliği ve yeşil anason kokusu Yeni Rakı'nın ayrışan özelliklerindendir. Yeni Rakı yalnızca Batı Anadolu’da üretilen ve yüksek yağ eteri içeren anason tohumlarından üretilmektedir.

Yeni Rakı'nın toplam hacminin %45’ini alkol oluşturur. Bu alkolün %65’i üzüm kökenli sumadan kaynaklanmaktadır. Bu oran farklı üretilen özel serilerde değişiklik gösterebilmektedir.

Seriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Rakı[değiştir | kaynağı değiştir]

1937'den beri üretilen orijinal Yeni Rakı'dır. 2005 yılında üretici Tekel'in Mey İçki Sanayi ve Tic. A.Ş. satılmasının ardından şişe tasarımını değiştirmiş, ortada incelen ve yumuşak hatlı yeni şişesine geçmiştir. Halihazırda Türkiye'de en çok tüketilen içki olma özelliğini korur. Başta Rusya, Almanya ve Ukrayna olmak üzere 20 dünya ülkesine ihraç edilir. Jenerik Türk rakısı olarak tanınır.

Yeni Rakı , 20, 35, 50, 70, 100 ve 150cl’lik şişelerde sunulmaktadır.

Yeni Seri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretimine 2009 yılında başlanan içimi klasik Yeni Rakı'ya oranla daha yumuşak olan ve yalnızca ilk hasat üzümlerden üretilen bir rakıdır. Klasik Yeni Rakı şişesinden renk ve grafik öğelerle ayrılan Yeni Seri, içimi kolay aroması ise kuvvetli bir alternatif sunmak için üretilmiştir.

Yeni Seri, 35 ve 70 cl’lik şişelerde sunulmaktadır.

Yeni Rakı Âlâ[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanıtımı 2011 yılında gerçekleştirilen Yeni Rakı ailesinin seçkin üyesidir. Şişesi adından aldığı renk kodları ile klasik Yeni Rakı’dan ilk bakışta ayrılır.

Türkiye'de ilk kez rüzgar ve güneşte kurutulan kuru üzüm sumasından 3 kez distile edilerek üretilen ve meşe fıçılarda dinlendirilen Yeni Rakı Âlâ, %47'lik alkol oranına sahip bir rakıdır. Rakı severlerin beğenisine yalnızca bazı seçilmiş mekan ve restoranlarda sunulmuş, gelen pozitif yorumlar üzerine genel satışına başlanmıştır.

Yeni Rakı Âlâ 35 ve 70 cl’lik şişelerde sunulmaktadır.

Koleksiyon Serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Rakı Beykoz[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 İstanbul Kültür Başkenti etkinlikleri sırasında özel olarak üretilmiş, adını ilk rakıya ve rakı kültüründe önemli bir yere sahip olan Paşabahçe fabrikasına ev sahipliği yapan İstanbul'un Beykoz semtinden alır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Şarap ve Yüksek Alkollü İçkiler Yarışmaları’nda çeşitli Altın ve Gümüş madalyalar kazanmıştır.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]