Guinness

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guinness
Köpüklü Guinness bira.
TipStout (bira)
ÜreticiDiageo
Kökenİrlanda
İlk üretim yılı1759 (264 yıl önce) (1759)
RenkSiyah (bazen çok koyu yakut kırmızısı olarak tarif edilir.)[1]
TatKuru

Guinness, İrlanda'ya özgü siyah bir bira türüdür (Stout). Arthur Guinness'in 1756 yılında Dublin'de kurmuş olduğu Guinness bira fabrikası tarafından üretilmektedir. Bira fabrikası burada önemli bir istihdam sağlar. 1759'dan beri Guinness, Dublin'in St. James's Gate semtinde imal edilir. Guinness Store House'da tarihçesi ve üretim süreci hakkında bilgi edinilebilir. Bu zaman zarfında, orijinal İrlanda tadından kısmen farklılıkların olduğu, 50'den fazla ülkede lisans altında üretim yapılmaktadır ancak Avrupa'daki biranın kökeni İrlanda'daki ana ortaklıktır.

Guinness'in bir özelliğide kaymak kıvamında yoğun bir köpük içermesidir. Bu köpük, bira içildikçe yoğunluğunu kaybetmez ve bardaktaki bira azaldıkça yavaş yavaş formunu kaybetmeden aşağı iner.

İstatistiğin en sık kullanılan kıyas testlerinden olan student t testi, 1908 yılında bu fabrikada çalışmakta olan William Sealy Gosset tarafından, yine bu fabrikada derlenen verilere dayanarak yayımlanmıştır. Gosset, Guinness'in şirket sırlarının yayımlanmasını önlemek amacıyla çalışanlarının bilimsel yayın yapmasını yasaklamasından ötürü, bu yayının yazarı Student olarak belirtilmişti.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Guinness'in birasının köpüğünün yoğunluğunu kaybetmemesinin nedeni 4 yıllık araştırma ve 5 milyon sterlinlik harcama sonunda bulunan widget sistemidir. Widget üzerinde küçük bir delik olan nitrojen dolu bir kapsüldür. Bira, karbondioksit gazıyla basınç altında olduğundan nitrojen kapsülün içinde kalır; kutu açıldığında ise basınç düşer ve kapsüldeki nitrojen biraya karışır. Böylece birada çözünmüş halde bulunan karbondioksit açığa çıkarak nitrojenle birleşir ve biranın üstünde kremamsı köpük katmanı oluşur.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Guinness Draught (%4.2 alkol oranlıdır.)
  • Guinness "Extra Stout", "Draught Stout"dan daha güçlüdür. Böylelikle şişede daha uzun süre dayanır.
  • Guinness "Foreign Extra", temelinde uzun gemi nakliyatlarına ve sıcak bölgelere dayanıklı kılmak için tüm Guinness biralarının en yüksek alkol oranlı olanıdır.
  • Guinness "Extra Cold", diğer İngiliz biralarının aksine soğuk servis edilen bir biradır.

"Draught Guinness" ve kutu bira "Canned" %30 karbondioksit asidi (H2CO3) ve %70 oranında da azottan oluşan ve kendilerine has bir lezzet veren gaz bileşimi içerirler. Kutu biralardaki bir başka özellik de Floating widget denilen 3 cm.lik delikli bir plastik küre içermesidir. Bu teknikle, biraya has yoğun bir köpük elde edilir.

Firma'nın reklam sloganları "Guinness for Strength", "It's a Lovely Day for a Guinness“ ünlüdür. Gerçekten Arthur Guinness menşeli slogan "Guinness is Good for You“ bunların en ünlüsüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frequently Asked Questions". Guinness.com. Guinness & Co. 26 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]