Mey (şirket)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Motto: ‘’Her gün, her yerde yaşamı kutluyoruz.’’ Endüstri: Alkollü içecek İnhisarlar İdaresi Kuruluş: 1862 Mey İçki Kuruluş: 2004 Birleşme: 2011 (Diageo ile birleşme) Kilit kişiler: Levent Kömür (Genel Müdür) Genel merkez: Şişli / İstanbul Çalışan sayısı: 970 (Aralık 2020 itibarıyla) Ürünler: Rakı, vokta, viski, cin, likör, rom, tekila, şarap İnternet sitesi: [http://www.mey.com.tr www.mey.com.tr

]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mey, (bugünkü adıyla Mey|Diageo), alkollü içecek sektöründe Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biridir. Tekel’in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesiyle 2004 yılında kurulmuştur. 2006 yılında şirketin %90’ı TPG Texas Pacific Group’a satılmıştır. 2011 yılından itibaren, yaklaşık 180 ülkede ticari faaliyetleri ve 80 ülkede bölge ofisleri bulunan alkollü içki üreticisi Diageo’nun şemsiyesi altına girmiştir. Kökleri 1862’de kurulmuş olan İnhisarlar İdaresi’ne kadar giden bir mirasın günümüzdeki temsilcisi olan Mey|Diageo; kendi topraklarında bağcılık yapan, çiftçi ruhsatına sahip bir şirkettir. Türkiye’de biri üretim diğeri satış ve pazarlama olmak üzere iki ayrı şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Çalışanlarının yeteneklerini ve markalarının gücünü birleştirerek, distribütör ve satış ekipleriyle birlikte 2.000’den fazla çalışanıyla Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri haline gelmiştir. İstihdam olanakları, ülke ekonomisine sağlanan önemli katkılar, sosyal sorumluluk anlayışı ve ayrıcalıklı markalarıyla her alanda pazarın liderliğini üstlenmiştir.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mey|Diageo’nun ürün portföyünde rakı, vokta, viski, cin, likör, rom, tekila ve şarap yer almaktadır.

  • Rakı kategorisindeki markaları Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, Kulüp Rakı, Altınbaş, İzmir Rakısı, Civan Rakı,Tayfa Rakı’dır.
  • Votka kategorisindeki markaları Binboa, İstanblue, Mirage Votka, Birader, Bazooka, Smirnoff, Ketel One, Ciroc ve Gilbey's’dir.
  • Viski kategorisindeki markaları Johnnie Walker, J&B, Dimple, Bulleit Bourbon, Vat 69, Bell’s, Talisker, Lagavulin, Cardhu, Caol Ila,The Singleton of Dufftown, Glenkinchie ve Oban’ dır.
  • Cin kategorisindeki markaları Adalin, Mirage Cin, Gordon's London Dry Gin, Tanqueray ve Gilbey's Special Dry Cin'dir.
  • Likör kategorisindeki markaları İstanblue Mixx Likör, Nazen, Mirage, Jest, Baileys, Sheridan’s, Archers ve Safari’dir.
  • Rom kategorisindeki markaları Captain Morgan ve Zacapa’dır.
  • Tekila kategorisindeki markası Don Julio’dur.
  • Şarap kategorisindeki markaları Kayra Imperial, Kayra Versus, Kayra Vintage, Kayra Buzbağ Rezerv, Kayra Cameo, Kayra Madre, Kayra Heritage, Allure, Experimental Series, Terra, Leona, Buzbağ, Tılsım, Cumartesi, Güzel Marmara’dır. İthal ettiği dünya şarapları Cielo, Ruffino, Echo Falls ve Château Bel Air'dir.

Üretim tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mey|Diageo, toplam 9 fabrikasıyla operasyonlarını sürdürmektedir.

Alaşehir Deneyim Merkezi, Türkiye’nin ilk rakı inovasyon merkezidir. Rakının geleceğinin şekillendirileceği önemli bir inovasyon merkezi olma hedefiyle kurulan tesiste hem kraft rakı üretimi yapılmaktadır hem de ziyaretçilere tüm merkezi kapsayan bir deneyim yolculuğu sunulacaktır.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftçilik yapılanmaları 2005 yılı itibarıyla başlamıştır. 2011 yılından itibaren de Çiftçi Belgesi almıştır. Ürünlerindeki tarımsal bileşenlerin tamamını Türkiye’den temin etmektedir. Şarap üretiminde Şarköy ve Elazığ’da olmak üzere toplam 55 hektarlık kendi bağlarından elde ettiği şaraplık üzümleri kullanmaktadır. Üzümlerin bir kısmını da yine Türkiye’deki sözleşmeli çiftçilerden almaktadır.

Tarıma dayalı sanayinin önemli bir oyuncusu olan Mey|Diageo, 2019 Nielsen Perakende Raporu’na göre Türkiye’nin en büyük 5. gıda ve içecek, 7. hızlı tüketim şirketi konumundadır. Ürün içeriklerindeki hammaddelerin tamamını tarımsal ürünlerin oluşturduğu şirket, tarımda sürdürülebilirliği geleceğe yaptığı yatırım olarak görmektedir. Bu kapsamda bilimsel altyapıyı geliştirmek adına üniversite-sanayii iş birliği projelerini artırarak çiftçi destekleriyle de ulusal tarıma katkılarını sürdürmektedir.

Sürdürülebilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurumsal sosyal sorumluluğunu yerine getirme hedefiyle değil, sorumlu bir sosyal kurum olma hedefiyle çalışan Mey|Diageo, sürdürülebilirliği işgücünün sürdürülebilirliği, doğanın sürdürülebilirliği ve hammaddenin sürdürülebilirliği olmak üzere 3 ana başlıkta ele almaktadır.

İş gücünün sürdürülebilirliği çalışmaları kapsamında ana bölgede azalan üretimi artırmak için üreticilere tohum, mazot ve gübre destek verilmektedir. Kadın ve erkek emekçilere aynı koşullar sunulmakta ve aynı yevmiye verilmektedir. Gastronomi ekosisteminin tüm paydaşlarıyla dayanışma içinde bulunulmaktadır.

Doğanın sürdürülebilirliği çalışmaları kapsamında sera gazı salınımının azaltılması, daha az su harcayarak su verimliliği sağlanması, sıfır atık kapsamına giren tesislerin sayısının artırılması, Türkiye’de bir ilk olarak arıtma çamurunun tuğla imalatında hammadde olarak kullanılması, Alaşehir arıtma tesisinde elde edilen biyogazın fabrika enerji ihtiyacının belirli bir bölümünü karşılaması, yemekhane, lojman bölgesi ve idari binadaki organik atıkların biyogaza dönüştürülmesi gibi uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Hammaddenin sürdürülebilirliği çalışmaları kapsamında ise çiftçi destekleri, eğitim ve bilinçlendirme programlarının yanı sıra Ege, Çukurova gibi üniversitelerle tohum ıslahı, kalite artırma gibi konularda ortak projeler yürütmektedir. 2014’ten bu yana Ege Üniversitesi ile yapılan tohum geliştirme çalışmaları kapsamında Türkiye’nin ticarete konu ve tescilli ilk anason tohumları üretilmiştir. Kalitede ciddi düşüş ve rekoltede büyük verim kaybı nedeniyle başlanan projede, rekolteyi ve ürün kalitesini artıracak bir tohum çeşidi üretmek amaçlanmıştır. 7 yılın sonunda 3 tip yeni tohum geliştirilerek Tarım Bakanlığı’na tescil başvurusu yapılmış ve “Yeni 37”, “Ege 53” ve “Altın 8” olarak isimlendirilen tohumların üçünün de Mey adına tescil onayı alınmıştır.

Kalite standartları[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli yatırım alanlarından birini kalite standartları olarak gören Mey|Diageo, kalite standardı konusunda rakı üretiminde İSO 9001 ve şarap üretiminde İSO 22000 belgelerini alan ilk üretici olmuştur. Distile alkol üretiminde çalışan sağlığı ve güvenliğini etkileyecek uygulamaların kontrol altında tutulmasını öngören OHSAS 18001 yönetim sertifikasını 2007 yılında ilk alan şirkettir. Distile alkollü içki sektöründe de çevre yönetim sistemini ISO 14001 standardına uygun olarak belgeleyen ilk ve tek firmadır.  Aynı zamanda karbon ayak izini ölçtüren Türkiye’deki ilk şarap firmasıdır. 2016’dan beri ÇEVKO Vakfı üyesi ve 2011’den beri ÇEVKO ortaklığıyla evrensel Yeşil Nokta üyesi olan şirket, ÇEVKO İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu’nun da aktif üyesidir.

Kapsayıcılık ve çeşitlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışanlarının kendine has özelliklerini her yönüyle yansıtabilme özgürlüğünü açık ve net bir şekilde hissedebilmesini sağlamayı amaçlayan Mey|Diageo, çalışma arkadaşlarının bakış açılarındaki farklılıkları içselleştirerek kabul etmeyi ve değer vererek kendi varsayımlarını yeniden gözden geçirmeyi her bir çalışanının görev tanımının bir parçası olarak görmektedir. Şirketin farklı departmanlarında görev yapan çalışanlardan oluşan gönüllü bir “Kapsayıcılık ve Çeşitlilik Komitesi” ve Mey|Diageo’nun kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki amaç ve ilkelerini anlatan, öncü politikaları üretirken rehber olarak alınan bir manifestosu bulunmaktadır. Tüm süreçlerde adalet ve şeffaflık temel prensibiyle hareket edilmekte ve her yıl şirket genelinde “Adalet Haritası” çıkarılarak gelişim alanları belirlenmektedir. Kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki farkındalığı iç ve dış iletişimin her alanına yansıtan şirket; sosyal medya paylaşımları ve iş ilanlarında cinsiyet, dil, din, etnik köken gibi ayrımcı kalıplardan uzak, bağımsız kapsayıcılığı vurgulayıcı ifadeler kullanmaktadır. Çalışanlarına yönelik veya onlar arasında oluşabilecek her türlü ayrımcılığın ve tacizin karşısında durmaktadır ve bunun bir örneği olarak şirket genelinde yayınladığı “Kadına Yönelik Şiddet Politikası ve El Kitapçığı” ile olası sorunların karşısında ve kadınların yanında yer almaktadır. Etnik çeşitlilik konusunda da çalışmalar yürüten Mey|Diageo; etnik köken de dahil olmak üzere, kişilerin kimliğini oluşturan tüm özellikleri güvenle ve şeffaf olarak paylaşabileceği kapsayıcı bir kültür yaratmayı hedeflemektedir.

Eşitlikçi insan kaynakları politikaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İşe alım ve terfi süreçlerinde hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese fırsat eşitliği sağlayan Mey|Diageo, işe alımlarda yetkinlik ve deneyimine bağlı olarak kadın ve erkek başvurularını eşit olarak değerlendirmekte ve başvuruların değerlendirme sürecinde aynı yetkinliklerde kadın ve erkek varsa kadın adayları tercih etmeye çalışmaktadır. Pozitif ayrımcılık yapmayan şirket, cinsiyet eşitliği ilkesini katı biçimde uygulamaktadır. Temmuz 2019 itibarıyla uygulamaya aldığı “Annelik-Babalık İzni” politikasıyla anne olan kadın çalışanlarına yasal izinleri olan 16 haftaya ek olarak ücretli 10 hafta izin vermektedir. Baba olan çalışanların da yasal olan 5 günlük izinlerini ücretli 4 haftaya çıkarmıştır.

Kadınların işgücüne katılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mey|Diageo, Türkiye’de kadın çalışanlar için cam tavanı bulunmayan bir şirket olarak tanınmaktadır. Amacı iş gücüne katılmak konusunda hem kadın hem de erkekler için geçerli olan “üretime katılma” hakkının her birey için eşit olmasını sağlamak olan şirketin odaklandığı önemli konulardan biri de kadın çalışan sayısını artırmaktır. Kadınların toplumsal ve ekonomik hayattaki varlığının güçlenmesini ve iş gücüne katılım oranının artmasını desteklemekte, erkek egemen olarak görülen iş dallarında kadınların sayısının artırılması ve üst yönetimde dengeli temsilin sağlanması için çalışmalar yürütmektedir. Professional Women Network, Yanındayız Derneği, TEİD, Yeniden Biz Derneği gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratma hedefiyle çalışan oluşumları da desteklemektedir.

2016’da %22 olan kadın yönetici sayısını, yıllar içerisinde yükselen bir ivmeyle 2020’de %42’ye yükselten Mey|Diageo, aynı yıl kıdemli yöneticilerin arasında kadınların temsilini de %45’e çıkarmıştır. Satış gibi erkeklerin ağırlıklı olduğu departmanlarda da kadın istihdamını artırmak için çalışmalar yürütmektedir. Her fabrikasındaki İSG ve çevre mühendisleri, kalite mühendisleri, laborantları ve şarap üretim mühendisleri (winemaker’lar) kadınlardan oluşan şirket, şarap üretim müdürü ve fabrika müdürü gibi pozisyonlarda da kadın-erkek dengesini korumaktadır. Mey|Diageo; çalışanlara, emekçilere ve çiftçilere verdiği değerin bir nişanesi olarak bağlarında çalışan kadın emekçilere erkeklerle aynı koşulları sağlamaktadır ve aynı yevmiyeyi vermektedir.

International Wine And Spirits Academy (IWSA)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mey|Diageo tarafından kurulan International Wine & Spirits Academy (IWSA), alkollü içecek sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedeflemektedir. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme & içme eğitimine destek olmaktadır.

Turizm ve gastronomi sektörlerindeki kalifiye eleman ihtiyacına cevap verme amacıyla faaliyetlerine başlayan IWSA, yeme & içme sektöründe kariyer yapma ve uzmanlaşma arayışında olanların gelişimlerine katkıda bulunacak bir kariyer platformu olmayı amaçlamaktadır. Sektör çalışanları IWSA’nın hazırladığı programla Millî Eğitim Bakanlığı onaylı “Fermente ve Distile İçecek Servis Elemanı Yetiştirme Kurs Programı”ndan faydalanabilmektedir. Londra merkezli WSET’in (Wine & Spirits, Education Trust) Türkiye’deki program temsilcisi olan Mey|Diageo Türkiye, IWSA ile uluslararası programlarına da devam etmektedir. Konusunda uzman eğitim kadrosunun oluşturduğu programda, MEB uygulamalarına ek olarak uluslararası geçerliliğe sahip WSET, 1. 2. 3. Seviye Şarap, Distile içecekler 1. ve 2. Seviye ile Worldclass ve Diageo Bar Academy profesyonel seminerleri de sektör çalışanlarına sunulmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]