Diageo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diageo plc
Endüstri İçecek
Genel merkezi Londra
Kilit kişiler Lord Blyth of Rowington
CEO Paul Walsh
Ürün Alkolok içecekler: Bira, Şarap, Viski, Rakı
Gelir 13.80 Milyar dollar
Çalışan sayısı 22.333
Website Diageo.com

Diageo plc, dünyanın en büyük alkollü içki üreticisidir.[1] Şirket 1997 yılında Guinness ve Grand Metropolitan (GrandMet) şirketlerinin birleşmesiyle oluştu. Şirketin hisseleri Londra ve New York borsası'da işlem görmektedir. Guinness ve GrandMet ürün yelpazekeri birbirlerini tamamlamaktadır; çakışan ürün oldukça azdır.

Markalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diageo Holding şirketi uluslararası alkollü içeceklerin önde gelen markalarını barındırmaktadır: Guinness, Red Stripe, Smirnoff, Captain Morgan, Gordon's Gin, Crown Royal, Bulleit Bourbon, J&B, Seagram 7 Crown, VO, Bells, Archers, Pimm's, Johnnie Walker, Tanqueray, Don Julio, Baileys, Sterling Vineyards, Beaulieu Vineyard, Canoe Ridge Vineyard, George Dickel, UDL ve Old Bushmills.

Diageo ayrıca bazı İskoç distile şirketlerini işletmektedir: Blair Athol, Caol Ila, Cardhu, Knockando, Glen Elgin, Clynelish, Cragganmore, Dalwhinnie, Glenkinchie, Glen Ord, Lagavulin, Oban, Royal Lochnagar ve Talisker. Diageo Jose Cuervo ürünlerini de dağıtmaktadır.

2002'de Diageo, Burger King hazır gıda zincirini Texas Pacific şirketi tarafından idare edilen bir konsorsuyuma 1.5 milyar dolara sattı. Diageo ayrıca 2000'de Pillsbury markasını General Mills şirkerine sattı.

Şirket yönetim kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Halen Diageo yönetim kurulu'nda James Blyth, Clive Hollick, Franz Humer, Maria Lilja, Nick Rose, William Shanahan, Todd Stitzer, Jon Symonds, Paul Walker, ve Paul Walsh bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]