Yavuz Dikkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yavuz Dikkaya
Adanalı karakteri
112x165px.
İlk görünüm Adanalı 1.Bölüm
Son görünüm Adanalı 79.Bölüm
Yaratan Tayfun Güneyer
Canlandıran Oktay Kaynarca
Doğum Tarihi 6 Kasım 1966 (1966-11-06) (55 yaşında)
Doğum Yeri Adana
Bilgileri
Tam adı Yavuz Dikkaya
Takma ad(lar)ı Adanalı
Pala
Cinsiyet Erkek
Meslek Polis
Unvan Emniyet Amiri
Evlilik(ler) Maria (öldü)
Çocuklar Sofia Dikkaya (gitti)
Ulus Türk

Yavuz Dikkaya, Adanalı dizisinde Oktay Kaynarca tarafından canlandırılmış kurgusal karakter.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana'da doğup büyümüştür. Daha sonra Maraz Ali, İstanbul'a yeni taşınan Yavuz'u dövmeye çalışan çocukların elinden arkadaşlarıyla birlikte kurtarmıştır. Bu yüzden aralarında sıkı bir kardeşlik başlamıştır. Her olayda bir "marazlık" çıkartmasından ötürü kan kardeşi Ali'ye "Maraz" lakabını takmıştır.

Polisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha küçüklükten Ali ve Yavuz'un hayali polis olmaktır. İki arkadaş sonunda hayallerine kavuşurlar. Nitekim ikisi de başarılı bir şekilde kolejden mezun olup İstanbul emniyetinde çalışmaya başlarlar. Ancak kısa süre sonra bir uyuşturucu operasyonu sırasında Maraz Ali, tutuklanan bakanlardan birinin oğlunun "Sürdüreceğim sizi" demesi üzerine bakanın oğluna yumruk atmıştır ve bu olay sonucu emniyetten ihraç edilmiş, Yavuz ise İzmir'e sürgün edilmiştir.

Fakat yıllar sonra Maraz Ali kurduğu çetesiyle İstanbul'da pek çok eylemler yapmıştır (kapkaç, soygun vs) Bunun üzerine İzmir'de sürgünde bulunan Adanalı İstanbul'a geri çağırılır.

Maraz Ali en sonunda polislikten atılmasına sebep olan bakanın oğlunun izine ulaşır ve onu bir beş yıldızlı otelde öldürülür. Ceset bulunduktan sonra katilin Maraz Ali olduğu hemen anlaşılır ve bir tren garında tutuklanır. Bir yıl hapis yattıktan sonra Adanalı onu hapisten çıkarır ve bütün ekip ANTEB adında bir teşkilata katılır ve birçok operasyon yapar. Fakat daha sonra kötü adamlar Maraz Ali ve İdil'in oğlunu kaçırır ve onlardan Merkez Bankası'nı soymasını ister. Maraz Ali ise ANTEB'ten habersiz çetesi ve İdil ile birlikte soyarlar. Fakat oradan çıkarlarken Adanalı onlara silah çeker ve Maraz Ali'ye oradan ancak kendisini vurarak gidebileceğini söyler. Maraz Ali oğlunu kurtarabilmek için Yavuz'u iki kurşunla vurur ve oradan uzaklaşır. Daha sonra Adanalı hastaneye kaldırılır. Maraz Ali ve İdil bebeğin bir limanda olduğunu öğrenirler ve oraya giderler. Daha sonra polisler gelir ve Engin Komiser Maraz Ali'yi vurur. Bir süre sonra ikisi de iyileşir ve Maraz Ali izini kaybettirir. İdil ise ihanetinden dolayı Atilla Komutan tarafından kendi evinde öldürülür. Maraz Ali daha sonra Nazlı isimli bir kızla tanışır. Zamanla birbirlerine aşık olurlar ve en sonunda evlenirler. Fakat düğün sırasında Nazlı'nın babasının düşmanları Nazlı'yı keskin nişancı tüfeğiğle öldürür. Bu olaydan sonra Yavuz, kafa dinlemek istemesini gerekçe göstererek polisliği bırakıp memleketi Adana'da bir süre çiftçilik yapar. Daha sonra devletin gönderdiği gizli temsilcilerin ricası ve kendisini polisliği döndürmesi için yanına gönderilen yardımcısı Engin'in de etkisiyle tekrar göreve döner. Final bölümünde izine ulaştığı Maraz Ali'nin peşine düşer ve onu bir demiryolunda kıstırır. Ali teslim olur. Ancak Cengiz Başkomiser Ali'yi göğsünden vurur ve öldürür. Böylece Adanalı, zihinlerde yer edinen birçok anısıyla beraber unutulmaz bir final yapar.