Adanalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adanalı
Adanalı afiş.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Aksiyon
Polisiye
Komedi
Proje tasarımcısı Tayfun Güneyer
Senarist Tayfun Güneyer
Yönetmen Adnan Güler
Başrol Oktay Kaynarca
Mehmet Akif Alakurt
Selin Demiratar
Seslendiren(ler) Umut Tabak
Anlatıcı Tayfun Güneyer
Tema müziği bestecisi Ceza
Yalın
İzel
Despo
İlkay Akkaya
Bitiş müziği Ceza - Fark Var
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 79 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Ali Gündoğdu
İnci Kırhan Gündoğdu
Mehmet Yiğit Alp
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Kuzey Prodüksiyon
Yayın bilgileri
Kanal atv (2008-2010)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 7 Kasım 2008 - 7 Kasım 2010
Durumu Sona erdi

Adanalı, 7 Kasım 2008 tarihinde atv'de yayınlanmaya başlayan aksiyon, polisiye ve komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Birinci sezonun tamamı ve ikinci sezonun bir kısmında Oktay Kaynarca Adanalı, Mehmet Akif Alakurt Maraz Ali ve Selin Demiratar da İdil rolleriyle başrolleri paylaşmışlardır. 47. bölümde (ikinci sezon), Selin Demiratar diziden ayrılmıştır. Yine ikinci sezonda Eda Özerkan, Nazlı Karabağ rolüyle bir nevi Selin Demiratar'ın yerini doldurarak başrol oynamış ve ikinci sezonun sonunda (70. bölüm) diziden ayrılmıştır. Üçüncü sezondaysa Oktay Kaynarca ve Mehmet Akif Alakurt'un yanı sıra Ekin Türkmen Pamuk ve Cemal Hünal Alex Mertcan rolleriyle başrol oynamışlardır. 3 sezondan oluşan dizi 7 Kasım 2010 tarihinde yayımlanan 79. bölümüyle final yaparak sona ermiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Maraz Ali (Mehmet Akif Alakurt), İstanbul'un en büyük suç çetesinin lideridir. Kurduğu çetesiyle birlikte ne kadar kötü iş yapan kişi ve çete varsa onlara gün yüzü göstermez. Ancak Maraz Ali ve çetesinin çok büyük bir suç örgütü olarak gören polis, vaktiyle İstanbul'da görev yapan ama sonradan İzmir'e tayin edilen Adanalı'yı (Oktay Kaynarca), İstanbul'a geri çağırır ve macera başlar.

Maraz Ali ve Adanalı, çocukluk arkadaşıydılar ve kan kardeştiler. Daha sonra hem Ali hem de Yavuz polis olurlar ve İstanbul'da göreve başlarlar. Birçok başarılı operasyona imza atarlar. Ancak bir gece kulübünde yaptıkları operasyonda yakaladıkları uyuşturucu satıcısı Erdem adlı kişi, bir bakanın oğluydu. Bu yüzden Ali ve Yavuz'u tehdit ediyordu. Erdem'in tehditlerine dayanamayan Ali, ona yumruk attı. Bundan dolayı Ali, Erdem'in bakan olan babasının da etkisiyle meslekten atıldı. Yavuz ise İstanbul'dan İzmir'e tayin edildi. Ali, bundan sonra halka resmî olarak hizmet edemese de gayriresmî olarak hizmet etmeye karar verdi. Bu amaçla Mülayim, Boncuk, Ferruh ve Tilki Timur'dan oluşan çetesini kurdu. Ne kadar kötü iş yapan kişi ve çete varsa onlara gün yüzü göstermedi. Ancak kendi de çetesiyle beraber sürekli sıkıntılar içinde geçen geçmiş hayatlarından intikam almak için bazı kötü işlere bulaştı. Örneğin;

  • 2009 Yılı Yılbaşı Çekilişi'nde kullanılacak olan toplarda hile yaparlar ve büyük ikramiyeyi kazanırlar. Ama Ali, kendisini kandıran ve çocuk sahibi olmak istediğini söyleyen birine bileti verir. Daha sonraysa hatasını anlayıp ona dersini verir.
  • Merkez Bankası'nı soyarlar ve kaçarlarken Ali, kan kardeşi Adanalı'yı vurur.

Ayrıca Maraz Ali ve çetesi; Biryantin Hikmet adındaki düşmanlarıyla da mücadele ederler. Maraz Ali ve çetesinin Hikmet'le ilk karşılaşması; Hikmet'in adamlarının, Maraz Ali'nin oto yıkama dükkânına gelerek arabalarını yıkatmaları ve karşılığını vermemeleri sonucu dayak yemeleridir. Daha sonra Hikmet ve adamları, kalabalık bir şekilde Ali'nin olmadığı bir zamanda dükkâna gelirler ve hem Ali'nin çetesini hem de Ali'nin köpeği Rıfkı'yı döverler. Bunu öğrenen Maraz Ali; çetesiyle beraber Hikmet'in araba galerisini soyarak son model, sıfır arabaları kaçırırlar ve denize atarlar. İlerleyen zamanlarda Hikmet; gene Maraz Ali ve çetesinin karşısına çıkar. Hikmet'in bu seferki amacı; Ali'nin, babasından miras kalan ve çetesiyle beraber işlettiği oto yıkama dükkânı, sinema ve evin bulunduğu araziyi ele geçirerek buraya lüks otel vb. şeyler yapmaktır. Böylece uzun süren bir mücadeleden sonra Maraz Ali; Biryantin Hikmet'i, Matador İsmail'le yaptığı bir toplantı sırasında yakalar ve her ikisini de öldürür. Biryantin Hikmet'in ortadan kalkmasıyla Ali, rahat bir nefes alır.

Adanalı; İzmir'den İstanbul'a gelince kendisi amir İdil Ertürk'ün emrine verilir. Adanalı, İdil'i fena hâlde gıcık eder. Çünkü İdil de Adanalı'ya gıcık olmuştur. İdil, Maraz Ali ve çetesini çökertmek için bir plan hazırlar. Bu plan kapsamında kendisini Maraz Ali'nin arabasının önüne atar ve kendisine birtakım yalanlar söyleyerek Maraz Ali'yi kendine âşık eder. Uzun süre ilişkileri devam eder. Hatta İdil, çocukları olduğu yalanını bile uydurur. Aslındaysa İdil Ali'den nefret eder. Çünkü Ali, İdil'in çok sevdiği sevgilisi ve Samet Komiser'in kardeşi Levent'i öldürmüştür. Ali, polis okulunda okurken Atilla Komutan ile tanışır ve borçlarının silinmesi karşılığında onun verdiği görevleri uygulamaya başlar. Bu kapsamda birçok vatan hainini ortadan kaldırır. Ancak Nevzat Müdür ve gizli teşkilatı, Atilla Komutan ve Maraz Ali'nin de hizmet ettiği bir derin devlet yapılanmasıyla düşmandır. İstanbul Emniyet Müdürü olan Nevzat'ın; Ali'yi polislikten atma ve suç çetesi lideri olarak ilan etmesindeki amaç budur. İdil de Nevzat'a hizmet eden bir ajandı ve Atilla Komutan tarafından Ali'ye verilen hard diskteki bilgileri ele geçirmek için amacını belli eder ve Ali'ye silah doğrultarak hard diski ister. Ama Ali İdil'i etkisiz hâle getirir ve canını bağışlar. İdil'in nereye hizmet ettiğini öğrenen Atilla Komutan; İdil'i, Ali'ye zarar verdiği için öldürür.

Adanalı'nın öldüğü sandığı karısı Maria, Yunan gizli servisine hizmet etmektedir ve bu yüzden kendisini ölü olarak göstermiştir. Adanalı ve Maria'nın kızları Sofia, Maria'nın yanında kalıyordu. Ama Maria kendisine gizlemek zorunda kaldığı için Sofia'yı, İstanbul'daki babası Adanalı'nın yanına gönderir. Ama Maria'nın ölümüne şüpheli bakan düşmanlarından Zeus, Sofia'yı kaçırmak için birçok teşebbüste bulunur. Bir gün Sofia, alışveriş merkezinden çıktığı sırada Zeus'un adamları, Sofia'yı korumakla görevli polisleri etkisiz hâle getirerek Sofia'yı kaçırırlar ve Selanik'e götürürler. Maria ise, kızını kurtarmak için eskiden polis teşkilatında kocası Adanalı ile beraber görev yaptığı Maraz Ali'den yardım ister. Ali'yle beraber Zeus'un evine sızarlar ve Sofia'yı kurtarırlar. Ali, Zeus'u da öldürür.

İlerleyen zamanlarda ise Maraz Ali'nin çetesi yurt dışına kaçar ve Atilla Komutan'la olan Ali, yalnız kalır. Ali, Adanalı ile bir şekilde görüşerek durumu anlatır ve Nevzat Müdür'ün amacını anlayan Adanalı, Ali'nin safına geçer. Polis teşkilatında kalan Ertan ve Engin ise onlara yardım eder. Neticede Ali, Nevzat'ı öldürür ve polisliğe geri döner. Nevzat'tan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne vekâleten Elif Müdür atanır.

Son sezonda Ali, polislikten uzaklaşarak üniversite hocalığı yapar. Adanalı ise kafa dinlemek istemesini gerekçe göstererek polisliği bırakıp memleketi Adana'da bir süre çiftçilik yapar. Daha sonra devletin gönderdiği gizli temsilcilerin ricası ve kendisini polisliği döndürmesi için yanına gönderilen yardımcısı Engin'in de etkisiyle tekrar göreve döner. Ali ise, ne kadar öğretmenlik yapsa da perde arkasında gene kötü adamlarla, haydutlarla mücadele eder.

Ali'nin öğrencilerinden Maya, Ali'ye âşık olur. Maya'nın abisi Alex Mertcan ise babasından devraldığı zengin mirasla birçok kötü işler yapmaktadır. Bir de araya Maya girince Alex ile Ali arasındaki mücadele giderek büyür.

Ali'nin izine ulaşan Adanalı, Ali'nin peşine düşer ve onu bir demiryolunda kıstırır. Ali teslim olur. Ancak Cengiz Başkomiser Ali'yi göğsünden vurur ve öldürür. Böylece Adanalı, zihinlerde yer edinen birçok anısıyla beraber unutulmaz bir final yapar.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Oynadığı Bölümler Açıklama
Oktay Kaynarca Adanalı (Yavuz Dikkaya) 1-79 Adana'da doğup büyümüştür. Daha sonra Maraz Ali, İstanbul'a yeni taşınan Yavuz'u dövmeye çalışan çocukların elinden arkadaşlarıyla birlikte kurtarmıştır. Bu yüzden aralarında sıkı bir kardeşlik başlamıştır. Her olayda bir "marazlık" çıkartmasından ötürü kan kardeşi Ali'ye "Maraz" lakabını takmıştır.
Mehmet Akif Alakurt Maraz Ali (Ali Gökdeniz) 1-79 Cengiz Başkomiser dizinin final bölümünde Maraz Ali'yi, teslim olmasına rağmen iki kurşunla vurarak öldürür.
Selin Demiratar İdil Ertürk 1-47 Nevzat Müdür'e bağlı olup onun emriyle Ali'ye yaklaştığı ve gün gelince Ali'ye ihanet ettiği için Atilla Komutan tarafından öldürülür.
Eda Özerkan Nazlı Karabağ 49-70 Maraz Ali'yle evlendiği düğünü yapılırken hapisteki eski bakanın adamları tarafından uzun namlulu silahla öldürtülür.
Ekin Türkmen Pamuk 71-79 Dizinin final yapması.
Cemal Hünal Alex Mertcan 71-79 Dizinin final yapması.
Zeynep Özder Maya 71-79 Maraz Ali ile kaçarken çıkan çatışmada karnından vurulur ve ameliyat sırasında ölür.
Selim Erdoğan Neco 71-79 Dizinin final yapması.
Serenay Sarıkaya Sofia 1-70 Yurt dışı temsilciliğinde çalışmak için Selanik'e gider.
Çağkan Çulha Engin 1-79 Dizinin final yapması.
Zeynep Koltuk Maria 1-60 Nevzat Müdür'ün adamları; Adanalı'ya suikast amacıyla arabasına bomba yerleştirir. Araba çalıştığı anda bomba patlayacaktır. Ama Adanalı'dan önce arabaya binen Maria, bombanın patlamasıyla ölür.
Umut Oğuz Fiko / Lezize Nine 3-79 Dizinin final yapması.
Tuğçe Özbudak Pınar 15-79 Dizinin final yapması.
Pınar Dikici Ayşegül Gökdeniz 1-30 Yurt dışında üniversite okumaya gider.
Nurhan Özenen Hafize Ana 1-30 İlk sezondan sonra görülmez.
Orhan Aydın Nevzat Müdür 1-69 Maraz Ali öldürür.
Nilüfer Silsüpür Derya 1-30 İlk sezondan sonra görülmez.
Ebru Şam Esra Komiser 47-70 Yetmişinci bölümden sonra görülmez.
Alican Yücesoy Tilki Timur 1-53 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Fırat Albayram Boncuk 1-53 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Rüzgar Aksoy Ferruh 1-53 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Gökhan Kıraç Mülayim 1-30 Askere gider.
Seda Bakan Başak 24-30 Adanalı'nın piskiyatristliği görevinden istifa ettikten sonra görülmez.
Mehmet Çepiç Samet Komiser 6-34 34. bölümden sonra görülmez.
Volkan Ünal Ertan Başkomiser 32-70 İstifa eder ve memleketine, ailesinin yanına gider.
Akın Saatçi Alex 31-46 ANTEB'le olan çalışması bittikten sonra Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlar ve bir daha görülmez.
Ayhan Eroğlu Matador İsmail 2-57 Maraz Ali öldürür.
Hakan Meriçliler Biryantin Hikmet 3-57 Maraz Ali öldürür.
Osman Soykut Zeus 10-17 Maraz Ali öldürür.
Dolunay Soysert Elif Müdür 66-70 Nevzat Müdür'den sonra vekâleten üstlendiği müdürlük görevine yeni biri atandıktan sonra bir daha görülmez.
Demir Karahan Atilla Komutan 45-59 Nevzat Müdür'ün adamları tarafından öldürülür.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm Ayrılış Nedeni
Hakan Altıner Vali 1 İlk bölümdeki başta Maraz Ali ve çetesi olmak üzere İstanbul'da faaliyet gösteren tüm organize suç çeteleriyle mücadele için emniyet müdürleri ve önemli mevkilerdeki devlet memurlarının katıldığı toplantıda görüldükten sonra bir daha görülmez.
Erdoğan Aydemir Kumarhane Müdürü 1 Maraz Ali ve çetesi, polis baskını süsü verip kumarhanesini soyduktan sonra görülmez.
Erdoğan Sıcak Yavuz'un Müdürü (İzmir'deki) 1 Adanalı'nın ilk bölümde İstanbul'a geri çağrılması ve İstanbul'a gönderilmesinden sonra bir daha görülmez.
Ercan Tulunay Hava Korsanı 1 İçinde Adanalı'nın da bulunduğu, İzmir-İstanbul arası sefer yapan uçağı kaçırmak isterken Adanalı tarafından etkisiz hâle getirilir.
Bülent Onur Emniyet Müdürü 1 İlk bölümdeki başta Maraz Ali ve çetesi olmak üzere İstanbul'da faaliyet gösteren tüm organize suç çeteleriyle mücadele için emniyet müdürleri ve önemli mevkilerdeki devlet memurlarının katıldığı toplantıda görüldükten sonra bir daha görülmez.
Mark Levitas Avukat 1-30 İlk sezonda Maria'nın avukatlığını yaptıktan sonra görülmez.
Yosi Saranga Ercan 1 Annesiyle beraber İzmir-İstanbul arası sefer yapan uçaktayken, kendisinin yan koltuğunda oturan Adanalı'yı kızdırır ancak Adanalı'nın, uçağı kaçırmak isteyen hava korsanını etkisiz hâle getirmesinden dolayı ona minnettar kalır ve bir daha görülmez.
Ekim Mağden Ömer 1 Kendisinin sevgilisi olan Maraz Ali'nin kız kardeşi Ayşegül'ü rahatsız ettiği için Maraz Ali ve çetesi tarafından dövülüp çatıdan aşağıya atılır. Bir daha da görülmez.
Ercan Demirel Emniyet Müdürü 71-79 Alex Mertcan tarafından öldürülür ve Alex, kendisini öldürdüğü tuvalette ki bir aynaya sprey boyayla polisler tarafından Maraz Ali'nin simgesi olduğu tespit edilen bir "M" harfi yazar. Nitekim Alex tarafından sadece Maraz Ali'nin polisler tarafından aranmasını sağlamak için öldürülen Emniyet Müdürü'nün öldüğü tuvalette ki aynada "M" harfini gören başta Adanalı olmak üzere polisler Ali'nin peşine düşer ve Alex amacına ulaşır.
Taner Ertürkler Cengiz Başkomiser 71-79 Dizinin final yapması.
İskender Bağcılar Çetin Karabağ 49-70 Kızı Nazlı'nın öldürülmesinden sonra görülmez.
Erman Burmalı Nazım Karabağ 49-70 Kardeşi Nazlı'nın öldürülmesinden sonra görülmez.
Selçuk Uluergüven Sadullah Baba 47-56 Hapistedir.
Kayhan Yıldızoğlu Sadullah Baba'nın Uşağı 47-56 Tam adı Töhmet Altındağ'dır. Hapistedir.
Orhan Edip Ertürk Sadri 32-34 İdil öldürür.
Murat Aydın Gardiyan 31-34 Maraz Ali'yi asarak öldürmek isterken Adanalı tarafından engellenir ve dövülür. Bir daha da görülmez.
Ergun Taş Öküz Saffet 13-58 Maraz Ali dersini verdikten sonra pis işleri bırakır ve kaçar.
Serdar Yeğin Tarık 19-30 Hapistedir.
Ercan Yazgan Berber Haluk ? Emekli istihbaratçıdır. Adanalı, Nevzat Müdür'ün peşindeyken Nevzat Müdür'le ilgili bilgi almak için dükkânına gelir ve görüşürler. Bu görüşmeden sonra bir daha görülmez.
Eray Türk Recep 33 33. bölümden sonra görülmez.
Burak Alkaş Bombacı 7-8 8. bölümden sonra görülmez.
Levent Ulukut Çeteci 20 20. bölümden sonra görülmez.
Gül Onat Ballı Bacı 22 Hapistedir.
Altan Erkekli Arif Hoca 46 Hapistedir.
Sinan Tuzcu Soyguncu 11-15 15. bölümden sonra görülmez.
Kaan Yalçın Kaan 4-5 5. bölümden sonra görülmez.
Hicran Işık Esma 17-31 31. bölümden sonra görülmez.
Paşhan Yılmazel Gürcan 43-46 46. bölümden sonra görülmez.
Sertaç Boztepe Mehmet Ali 32-40 40. bölümden sonra görülmez.
Melisa Toros Seda 31-70 70. bölümden sonra görülmez.
Melih Ekener Çakma Ekrem 46-54 Çakma mal kaçakcılığı yaptığından dolayı Adanalı tarafından birkaç kez yakalanır ama serbest bırakılır. En son yakalandığındaysa cezaevine girer ve bir daha görülmez.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Reytingler Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. Sezon Cuma 20.00 7 Kasım 2008 19 Haziran 2009 214751 30 1-30 2008-2009 atv
2. Sezon Cuma, Cumartesi 20.00 (52. bölümden itibaren) 11 Eylül 2009 26 Haziran 2010 294683 40 31-70 2009-2010 atv
3. Sezon Cumartesi 20.00, Pazar 22.45 (77. bölümden itibaren) 11 Eylül 2010 7 Kasım 2010
(Final)
15282 9 71-79 2010 atv

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]