İçeriğe atla

Adanalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adanalı
Dizinin afişi
FormatTelevizyon dizisi
TürAksiyon
Dram
Komedi
Polisiye
Proje tasarımcısıTayfun Güneyer
SenaristTayfun Güneyer
(1-79)
Alev Toprakoğlu
(74-79)
Hale Calap
(75-79)
YönetmenAdnan Güler
Bora Onur
Tayfun Güneyer
BaşrolOktay Kaynarca
Mehmet Akif Alakurt
Ekin Türkmen
Cemal Hünal
Selin Demiratar
Serenay Sarıkaya
Çağkan Çulha
Eda Özerkan
Umut Oğuz
Bitiş müziğiCeza – Fark Var
BesteciCeza
Despo
İlkay Akkaya
İzel
Yalın
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı79 (bölümleri listesi)
Yapım
YapımcıAli Gündoğdu
İnci Kırhan Gündoğdu
Mehmet Yiğit Alp
Görüntü yönetmeniNihat Düşko
Gösterim süresi90 dakika
Yapım şirketiKuzey Prodüksiyon
Yayın bilgileri
Kanalatv
Görüntü formatı576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi7 Kasım 2008 (2008-11-07) - 7 Kasım 2010 (2010-11-07)
DurumuSona erdi

Adanalı, Kuzey Prodüksiyon imzalı, 7 Kasım 2008 tarihinde atv'de yayımlanmaya başlayan aksiyon, polisiye, dram ve komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizinin birinci sezonunun tamamı ve ikinci sezonunun bir kısmında Oktay Kaynarca, Mehmet Akif Alakurt ve Selin Demiratar başrolleri paylaşmışlardır. İkinci sezonda ise Selin Demiratar'ın diziden ayrılmasıyla birlikte Eda Özerkan başrol oynamış ve ikinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır. Üçüncü sezonda ise Oktay Kaynarca ve Mehmet Akif Alakurt'un yanı sıra, Ekin Türkmen ve Cemal Hünal da dizide başrol oynamışlardır. Toplam 3 sezondan oluşan dizi, 7 Kasım 2010 tarihinde yayımlanan 79. bölümüyle final yaparak sona ermiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Maraz Ali (Mehmet Akif Alakurt), İstanbul'un en büyük suç çetesinin lideridir. Kurduğu çetesiyle birlikte ne kadar kötü iş yapan kişi ve çete varsa onlara gün yüzü göstermez. Ancak Maraz Ali ve çetesinin çok büyük bir suç örgütü olarak gören polis, vaktiyle İstanbul'da görev yapan ama sonradan İzmir'e tayin edilen Adanalı'yı (Oktay Kaynarca), İstanbul'a geri çağırır ve macera başlar.

Maraz Ali ve Adanalı, çocukluk arkadaşıydılar ve kan kardeştiler. Daha sonra hem Ali hem de Yavuz polis olurlar ve İstanbul'da göreve başlarlar. Birçok başarılı operasyona imza atarlar. Ancak bir gece kulübünde yaptıkları operasyonda yakaladıkları uyuşturucu satıcısı Erdem adlı kişi, bir bakanın oğluydu. Bu yüzden Ali ve Yavuz'u tehdit ediyordu. Erdem'in tehditlerine dayanamayan Ali, ona yumruk attı. Bundan dolayı Ali, Erdem'in bakan olan babasının da etkisiyle meslekten atıldı. Yavuz ise İstanbul'dan İzmir'e tayin edildi. Ali bundan sonra halka resmî olarak hizmet edemese de gayriresmî olarak hizmet etmeye karar verdi. Bu amaçla Mülayim, Boncuk, Ferruh ve Tilki Timur'dan oluşan çetesini kurdu. Ne kadar kötü iş yapan kişi ve çete varsa onlara gün yüzü göstermedi. Ancak kendi de çetesiyle beraber sürekli sıkıntılar içinde geçen geçmiş hayatlarından intikam almak için bazı kötü işlere bulaştı. Örneğin;

  • 2009 Yılı Yılbaşı Çekilişi'nde kullanılacak olan toplarda hile yaparlar ve büyük ikramiyeyi kazanırlar ama Ali kendisini kandıran ve çocuk sahibi olmak istediğini söyleyen birine bileti verir. Daha sonraysa hatasını anlayıp ona dersini verir.
  • İstanbul'daki Merkez Bankası'nı soyarlar ve kaçarlarken Ali, kan kardeşi Adanalı'yı iki kurşunla vurur.

Ayrıca Maraz Ali ve çetesi; Biryantin Hikmet adındaki düşmanlarıyla da mücadele ederler. Maraz Ali ve çetesinin Hikmet ile ilk karşılaşması; Hikmet'in adamlarının, Maraz Ali'nin oto yıkama dükkânına gelerek arabalarını yıkatmaları ve karşılığını vermemeleri sonucu dayak yemeleridir. Daha sonra Hikmet ve adamları, kalabalık bir şekilde Ali'nin olmadığı bir zamanda dükkâna gelirler ve hem Ali'nin çetesini hem de Ali'nin köpeği Rıfkı'yı döverler. Bunu öğrenen Maraz Ali; çetesiyle beraber Hikmet'in araba galerisini soyarak son model, sıfır arabaları kaçırırlar ve denize atarlar. İlerleyen zamanlarda Hikmet; gene Maraz Ali ve çetesinin karşısına çıkar. Hikmet'in bu seferki amacı; Ali'nin, babasından miras kalan ve çetesiyle beraber işlettiği oto yıkama dükkânı, sinema ve evin bulunduğu araziyi ele geçirerek buraya lüks otel vb. şeyler yapmaktır. Böylece uzun süren bir mücadeleden sonra Maraz Ali; Biryantin Hikmet'i, Matador İsmail ile yaptığı bir toplantı sırasında yakalar ve her ikisini de öldürür. Biryantin Hikmet'in ortadan kalkmasıyla Ali, rahat bir nefes alır.

Adanalı; İzmir'den İstanbul'a gelince kendisi amir İdil Ertürk'ün emrine verilir. Adanalı, İdil'i fena hâlde gıcık eder. Çünkü İdil de Adanalı'ya gıcık olmuştur. İdil; Maraz Ali ve çetesini çökertmek için bir plan hazırlar. Bu plan kapsamında kendisini Maraz Ali'nin arabasının önüne atar ve kendisine birtakım yalanlar söyleyerek Maraz Ali'yi kendine âşık eder. Uzun süre ilişkileri devam eder. Hatta İdil, çocukları olduğu yalanını bile uydurur. Aslındaysa İdil Ali'den nefret eder. Çünkü Ali'yi çok sevdiği sevgilisi ve Samet Komiser'in kardeşi Levent'i öldürdüğünü zannediyordur. Aslında gerçek olan Levent'i öldüren çete mensubunu Ali'nin vurmuş olduğudur. Ali, polis okulunda okurken Atilla Komutan ile tanışır ve borçlarının silinmesi karşılığında onun verdiği görevleri uygulamaya başlar. Bu kapsamda birçok vatan hainini ortadan kaldırır. Ancak Nevzat Müdür ve gizli teşkilatı, Atilla Komutan ve Maraz Ali'nin de hizmet ettiği bir derin devlet yapılanmasıyla düşmandır. İstanbul Emniyet Müdürü olan Nevzat'ın; Ali'yi polislikten atma ve suç çetesi lideri olarak ilan etmesindeki amaç budur. İdil de Nevzat'a hizmet eden bir ajandı ve Atilla Komutan tarafından Ali'ye verilen hard diskteki bilgileri ele geçirmek için amacını belli eder ve Ali'ye silah doğrultarak hard diski ister ama Ali, İdil'i etkisiz hâle getirir ve canını bağışlar. İdil'in nereye hizmet ettiğini öğrenen Atilla Komutan; İdil'i Ali'ye zarar verdiği için öldürür.

Adanalı'nın öldüğü sandığı karısı Maria, Yunan gizli servisine hizmet etmektedir ve bu yüzden kendisini ölü olarak göstermiştir. Adanalı ve Maria'nın kızları Sofia, Maria'nın yanında kalıyordu ama Maria kendisine gizlemek zorunda kaldığı için Sofia'yı İstanbul'daki babası Adanalı'nın yanına gönderir ama Maria'nın ölümüne şüpheli bakan düşmanlarından Zeus, Sofia'yı kaçırmak için birçok teşebbüste bulunur. Bir gün Sofia, alışveriş merkezinden çıktığı sırada Zeus'un adamları, Sofia'yı korumakla görevli polisleri etkisiz hâle getirerek Sofia'yı kaçırırlar ve Selanik'e götürürler. Maria ise, kızını kurtarmak için eskiden polis teşkilatında kocası Adanalı ile beraber görev yaptığı Maraz Ali'den yardım ister. Ali ile beraber Zeus'un evine sızarlar ve Sofia'yı kurtarırlar. Ali, Zeus'u da öldürür.

İlerleyen zamanlarda ise Maraz Ali'nin çetesi yurt dışına kaçar ve Atilla Komutan ile olan Ali yalnız kalır. Ali, Adanalı ile bir şekilde görüşerek durumu anlatır ve Nevzat Müdür'ün amacını anlayan Adanalı, Ali'nin safına geçer. Polis teşkilatında kalan Ertan ve Engin ise onlara yardım eder. Neticede Ali, Nevzat'ı öldürür ve polisliğe geri döner. Nevzat'tan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne vekâleten Elif Müdür atanır.

Son sezonda Ali polislikten uzaklaşarak üniversite hocalığı yapar. Adanalı ise kafa dinlemek istemesini gerekçe göstererek polisliği bırakıp memleketi Adana'da bir süre çiftçilik yapar. Daha sonra devletin gönderdiği gizli temsilcilerin ricası ve kendisini polisliği döndürmesi için yanına gönderilen yardımcısı Engin'in de etkisiyle tekrar göreve döner. Ali ise ne kadar öğretmenlik yapsa da perde arkasında yine kötü adamlarla, haydutlarla mücadele eder.

Ali'nin öğrencilerinden Maya, Ali'ye âşık olur. Maya'nın abisi Alex Mertcan ise babasından devraldığı zengin mirasla birçok kötü işler yapmaktadır. Bir de araya Maya girince Alex ve Ali arasındaki mücadele giderek büyür.

Ali'nin izine ulaşan Adanalı, Ali'nin peşine düşer ve onu bir demiryolunda kıstırır. Ali teslim olur. Ancak Cengiz Başkomiser Ali'yi göğsünden vurur ve öldürür. Böylece Adanalı, zihinlerde yer edinen birçok anısıyla beraber unutulmaz bir final yapar.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezonlar Bölümler Açıklama
1 2 3
Oktay Kaynarca Yavuz Dikkaya Ana 1–79 Dizinin final yapması.
Mehmet Akif Alakurt Ali Gökdeniz Ana Cengiz iki kurşunla öldürür.
Çağkan Çulha Engin Aybars Ana Dizinin final yapması.
Umut Oğuz Fikret Ana 3–79
Tuğçe Özbudak Pınar Uncu Ana 15–79
Selin Demiratar İdil Ertürk Ana 1–47 Atilla Komutan üç kurşunla öldürür.
Serenay Sarıkaya Sofia Ana 1–70 Yurt dışı temsilciliğinde çalışmak için Selanik'e gider.
Orhan Aydın Nevzat Gürtunç Ana 1–69 Maraz Ali öldürür.
Zeynep Koltuk Maria Ana 1–60 Nevzat'ın adamları öldürür.
Alican Yücesoy Timur Ana 1–53 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Fırat Albayram Boncuk Ana
Rüzgar Aksoy Ferruh Ana
Ayhan Eroğlu İsmail Ana 2–57 Maraz Ali öldürür.
Hakan Meriçliler Hikmet Uzun Ana 3–57
Mehmet Çepiç Samet Ergüneş Ana 6–34 İdil'in evinde yaralandıktan sonra görülmez.
Pınar Dikici Ayşegül Gökdeniz Ana 1–30 Amerika'ya üniversite okumaya gider.
Nurhan Özenen Hafize Gökdeniz Ana İlk sezondan sonra görülmez.
Nilüfer Silsüpür Derya Ana
Gökhan Kıraç Mülayim Ana Askere gider.
Osman Soykut Zeus Ana 10–17 Maraz Ali öldürür.
Seda Bakan Başak Ana 24–30 İlk sezondan sonra görülmez.
Ebru Şam Esra Şahin Ana 47–70 İkinci sezondan sonra görülmez.
Eda Özerkan Nazlı Karabağ Ana 49–70 Maraz Ali'nin düşmanları uzun namlulu tüfekle öldürür.
Akın Saatçi Alex Ana 31–68 İstanbul'daki Yunanistan Başkonsolosluğu'nda güvenlik şefi olarak çalışmaya başlar.
Volkan Ünal Ertan Sevinç Ana 32–70 İstifa eder ve memleketine, ailesinin yanına gider.
Demir Karahan Atilla Ateş Ana 45–59 Nevzat'ın adamları öldürür.
Dolunay Soysert Elif Güvener Ana 66–70 İkinci sezondan sonra görülmez.
Ekin Türkmen Pamuk Ana 71–79 Dizinin final yapması.
Cemal Hünal Alex Mertcan Ana
Zeynep Özder Maya Ana Maraz Ali ile kaçarken çıkan çatışmada karnından vurulur ve ameliyat sırasında ölür.
Selim Erdoğan Neco Ana Dizinin final yapması.

Yinelenen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezonlar Bölümler Açıklama
1 2 3
Ergun Taş Ömer Yinelenen 13–58 Maraz Ali dersini verdikten sonra pis işleri bırakır ve kaçar.
Hicran Işık Esma Yinelenen 17–31 ABD Ulusal Güvenlik Bakanı'na yapılan suikast girişiminden sonra görülmez.
Ümit Erdim Erdem Yinelenen 18–43 Fiko ile hastaneden kaçtıktan sonra görülmez.
Mark Levitas Maria'nın avukatı Yinelenen 1–30 Maria'nın avukatlığını yaptıktan sonra görülmez.
Tünge Denizmen Emir Yinelenen 6–30 Maraz Ali öldürür.
Hakan Altıner Vali Konuk 1 İlk bölümdeki toplantıdan sonra görülmez.
Erdoğan Aydemir Kumarhane Müdürü Konuk İlk bölümdeki soygundan sonra görülmez.
Erdoğan Sıcak İzmir Emniyet Müdürü Konuk Adanalı'nın İstanbul'a tayin edilmesinden sonra görülmez.
Ercan Tulunay Hava korsanı Konuk Adanalı tarafından uçakta yakalandıktan sonra görülmez.
Bülent Onur Emniyet Müdürü Konuk İlk bölümdeki toplantıdan sonra görülmez.
Yosi Saranga Ercan Konuk Adanalı ile aynı uçakta yolculuk ettikten sonra görülmez.
Ekim Mağden Ömer Konuk Maraz Ali ve çetesi tarafından dövüldükten sonra görülmez.
Kaan Yalçın Kaan Konuk 4 Adanalı ve Engin tarafından yakalandıktan sonra görülmez.
Yılmaz Köksal Kemal Konuk 9 Adanalı'ya köpeğini emanet ettikten sonra görülmez.
Ercan Yazgan Haluk Yinelenen 15–17 Nevzat ile dükkanına gelenlere dersini verdikten sonra görülmez.
Necmi Yapıcı Nuri Konuk 16 Fiko ve Matador İsmail ile tartıştıktan sonra görülmez.
Naz Yinelenen 17–25 Ferruh ile yemek yedikten sonra görülmez.
Savaş Özdemir Yılmaz Yinelenen 19–27 Yasadışı bahis oynattıktan sonra görülmez.
Özcan Varaylı Yılmaz'ın adamı Yinelenen 19–20 Maraz Ali ve Canavar Orhan'ın yasadışı maçından sonra görülmez.
Altan Akışık Hasan Yinelenen
Kaya İstektepe Pilot Konuk 16 Adanalı'yı havaalanına götürdükten sonra görülmez.
Levent Ulukut Çeteci Konuk 20 Maraz Ali dersini verdikten sonra görülmez.
Gül Onat Ballı Bacı Konuk 22 Hapistedir.
Burak Alkaş Bombacı Yinelenen 7–8
Sinan Tuzcu Soyguncu Yinelenen 11–15 Maraz Ali ile defile soygunu esnasında karşılaştıktan sonra görülmez.
Orhan Doğan Orhan Yinelenen 19–20 Maraz Ali ile olan maçından sonra görülmez.
Serdar Yeğin Tarık Yinelenen 19–30 Hapistedir.
Melisa Toros Seda Yinelenen 31–43 Erdem, Fiko ve Pınar ile hastanede saklandıktan sonra görülmez.
Sertaç Boztepe Mehmet Ali Yinelenen 32–39 ANTEB ile olan görevi bittikten sonra görülmez.
Murat Aydın Gardiyan Yinelenen 31–34 Maraz Ali'ye işkence yaparken Adanalı tarafından yakalandıktan sonra görülmez.
Orhan Edip Ertürk Sadri Yinelenen 32–34 İdil iki kurşunla öldürür.
Gizem Denizci Sekreter Yinelenen 41–42 Merkez Bankası soygunundan sonra görülmez.
Paşhan Yılmazel Gürcan Karakuş Yinelenen 43–46 Tilki Timur'un dağ evinden ayrılarak kaçar.
Melih Ekener Ekrem Yinelenen 46–54 Adanalı'ya hayvanat bahçesinde yakalandıktan sonra görülmez.
Anta Toros Maria'nın annesi Yinelenen 47–49 Adanalı ve Maria'nın kız isteme merasiminden sonra görülmez.
Misak Toros Maria'nın babası Yinelenen
İskender Bağcılar Çetin Karabağ Yinelenen 50–70 Nazlı'nın ölümünden sonra görülmez.
Erman Burmalı Nazım Karabağ Yinelenen
Selim Akyalçın Emre Yinelenen 50–61 Nazlı'yı Maraz Ali'ye teslim ettikten sonra görülmez.
Selçuk Uluergüven Sadullah Yinelenen 47–56 Hapistedir.
Kayhan Yıldızoğlu Töhmet Altındağ Yinelenen
Eray Türk Recep Konuk 33
Tolga Üstüner Boris Konuk 36
Altan Erkekli Arif Konuk 46
Burçin Üçüncüoğlu Mevlüt Konuk 63 Nevzat'ın adamları uzun namlulu tüfekle öldürür.
Turgut Tunçalp Mesut Konuk 65 Engin öldürür.
Ercan Demirel Emniyet Müdürü Yinelenen 71–79 Alex Mertcan tarafından öldürülür.
Taner Ertürkler Cengiz Yinelenen 74–79 Dizinin final yapması.
Ceren Benderlioğlu Olcay Yinelenen 76–79

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Cuma 20.00 7 Kasım 2008 19 Haziran 2009 30 1-30 2008-2009 atv
2. sezon Cuma 20.00 / Cumartesi 20.00 11 Eylül 2009 26 Haziran 2010 40 31-70 2009-2010
3. sezon Cumartesi 20.00 / Pazar 22.45 11 Eylül 2010 7 Kasım 2010 (Final) 9 71-79 2010

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]