İçeriğe atla

Emniyet amiri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Emniyet Amiri, Polis teşkilatında kullanılan bir rütbedir.[1]

Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü rütbeleri
Rütbe Meslek Dereceleri
Emniyet Genel Müdürü Dereceüstü
1. Sınıf Emniyet Müdürü 1
1. Sınıf Emniyet Müdürü 2
2. Sınıf Emniyet Müdürü 3
3. Sınıf Emniyet Müdürü 4
4. Sınıf Emniyet Müdürü 5
Emniyet Amiri 6
Başkomiser 7
Komiser 8
Komiser yardımcısı 9
Kıdemli Başpolis Memuru 10
Başpolis Memuru 11
Polis Memuru 12
Çarşı ve Mahalle Bekçisi
Türkiye'de Emniyet Amiri rütbesi

Türkiye'de Emniyet Amiri, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde rütbesi Başkomiser ile 4. Sınıf Emniyet Müdürü arasında olan Polistir. Eskiden 2. Sınıf Merkez Memuru veya 1. Sınıf Emniyet Amiri olarak bilinmekteydi.[2]

Emniyet Amirleri Polis Akademisi'ne bağlı olan Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nden mezun olurlar. Polis merkezlerinde merkez amiri olarak ya da İlçe Emniyet Müdürlükleri ve Şube Müdürlüklerinde Bürolar Amiridirler. Şube Müdürü bulunmayan yerlerde Şube Müdürlüğüne vekaleten bakabilirler.

Emniyet Amirleri, 4. Sınıf Emniyet Müdürü olabilmek için en az 3 yıl görev yapıp açılan Müdürlüğe Terfi sınavında başarılı olduktan sonra verilen kursu başarı ile bitirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Emniyet Amiri, Görevi ve Rütbesi - rutbeler.gen.tr". www.rutbeler.gen.tr. 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2021. 
  2. ^ Bülent Akkaya. "Geçmişten Günümüze Türk Polis Teşkilatında Rütbeler" (PDF). arastirmax.com. Turkish Studies. 14 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2024.