Yüzüncüyıl, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

100. Yıl Mahallesi Bursa İlinin Nilüfer İlçesi'ne bağlı bir mahalledir. Şehir merkezine 17 km uzaklıkta Nilüfer ilçesine 8 km uzaklıkta olan mahallenin batısında Uludağ Üniversitesi Yerleşkesi, kuzeyinde Özlüce Mahallesi, güneyinde İzmir Yolu, doğusunda ise Ertuğrul Mahallesi bulunmaktadır.

2008 yılında bölgede artan nüfus yoğunluğu neticesinde Özlüce Mahallesi'nin bölünmesiyle kurulmuştur.[1] Mahalle, EMİR-KOOP Bursa Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği'ne bağlı konut kooperatifleri tarafından yaptırılan çok katlı sitelerden meydana gelmektedir. Mahallede bulunan tek eğitim kurumu EMİR-KOOP’un üyelerinden konut başına topladığı bağış ile yaptırılan 32 derslikli EMİR-KOOP İlköğretim Okulu'dur.Bursa'nın en modern yerleşim merkezlerinden biridir. Bursa'da yaya öncelikli yol ve kaldırım düzenlemelerinin yapıldığı ve yeraltı çöp konteynerlerinin kullanıma sokulduğu ilk mahallelerden biridir.

Bursaray Hafif Raylı Metro Sistemi 2011 yılı Ekim ayından itibaren, mahalle içinden geçerek Uludağ Üniversitesi'ne ulaşmaktadır. Açılan Nazım Hikmet Kültürevi'nde mahallede kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nilüfer Belediye Postası, 16. Sayı". Erişim tarihi: 19 Ekim 2009. 
  2. ^ "Hizmetlerimiz". 5 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]