Fadıllı, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fadıllı
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Rakım 10 m (33 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 525
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16249
İnternet sitesi: YerelNET

Fadıllı, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi ile ilgili tutarlı bilgiler maalesef mevcut değildir. 19. yüzyıl ortalarında şimdiki Orhaneli ilçesinde aynı adı taşıyan köyden yapılan veya yaptırılan, göçlerle kurulduğu ve bu yüzden Fadıllı ismini taşıdığı mevcut bilgiler arasındadır. Fakat Mezarlığında Miladi 17. yüzyıl sonları ile 18. yüzyıl başlarına kadar giden mezar taşları mevcuttur. Köy çevresinde daha eski yerleşimlere ait kalıntılara da rastlanmıştır. En büyük eksiklik Bursa'daki köyler hakkında ciddi bir saha ve belge araştırmasının yapılmamış olmasındadır. Bursa'da yerel bir gazetecinin yer adları ile ilgili bir çalışmasını olmuştur fakat bu çalışmanın sahada yapıldığı şüphelidir. Nedeni Mezar taşlarındaki tarihlerden çalışmada bahsedilmemiş olmasıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 44 km, Nilüfer ilçesine 30 km uzaklıktadır. Yeni çevre yolunun İzmir yoluna bağlandığı noktadan itibaren yaklaşık 2 km sonra yoldan güneye doğru sapılmakta ve Ana yoldan uzaklığı toplam 10 km dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 525
1990 593
1985

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana geçim unsurları tarım ve hayvancılıktır. 90'lı yılların başına değin önemli miktarda tütün ve ipek böceği üretiminin yapıldığı köy bugün tamamen meyveciliğe dönmüş durumdadır. Artık mera hayvancılığı yapılmamakla birlikte köyün etafında kümes hayvancılığı da gelişmiştir. Şeftali, armut, incir (siyah) ve zeytin üretilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ilköğretimin ilk üç sınıfı birleştirilmiş sınıf olarak eğitim görmektedir. Diğer sınıflar taşımalı eğitimle Akçalardaki ilköğretim okuluna gitmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]