Fadıllı, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fadıllı
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 10 m (33 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 525
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16249
İnternet sitesi: YerelNET

Fadıllı, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezarlığında 17. yüzyıl sonları ile 18. yüzyıl başlarına kadar giden mezar taşları mevcuttur. Köy çevresinde daha eski yerleşimlere ait kalıntılara da rastlanmıştır. En büyük eksiklik Bursa'daki köyler hakkında ciddi bir saha ve belge araştırmasının yapılmamış olmasındadır. Bursa'da yerel bir gazetecinin yer adları ile ilgili bir çalışmasını olmuştur fakat bu çalışmanın sahada yapıldığı şüphelidir. Nedeni Mezar taşlarındaki tarihlerden çalışmada bahsedilmemiş olmasıdır. 19. yüzyıl ortalarında şimdiki Orhaneli ilçesinde aynı adı taşıyan mahalleden yapılan veya yaptırılan, göçlerle kurulduğu ve bu yüzden Fadıllı ismini taşıdığı mevcut bilgiler arasındadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 39 km, Nilüfer ilçesine 29 km uzaklıktadır. Yeni çevre yolunun İzmir yoluna bağlandığı noktadan itibaren yaklaşık 2 km sonra yoldan güneye doğru sapılmakta ve Ana yoldan uzaklığı toplam 10 km dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2000 525
1990 593
1985

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana geçim unsurları tarım ve hayvancılıktır. 90'lı yılların başına değin önemli miktarda tütün ve ipek böceği üretiminin yapıldığı köy bugün tamamen meyveciliğe dönmüş durumdadır. Artık mera hayvancılığı yapılmamakla birlikte mahallenin etafında kümes hayvancılığı da gelişmiştir. Şeftali, armut, incir (siyah) ve zeytin üretilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ilköğretimin ilk üç sınıfı birleştirilmiş sınıf olarak eğitim görmektedir. Diğer sınıflar taşımalı eğitimle Akçalardaki ilköğretim okuluna gitmektedirler. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]