Hasanağa, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasanağa
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16249
Resmî site
[1]

Hasanağa, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bır mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ismi, Hasan Ağa denilen yeniçeri ağasına ayrıldığı için bu ad verilmiştir. Hasan Ağa'nın mezarı da mahallededir. Hasan Ağa, köye okul, teke ve cami yaptırmıştır. Ancak bugün mahalledeki bulunan camiyi Hacı Mustafa Ağa 1852 yılında yaptırmıştır. adına 1639 tarihli bır kadı sicilinde rastladığımız köy, Orhaneli'ne bağlı imiş. Kadı sicillerinde Koyhassa Kantarcı imiş. Bunlar her yıl tersaneye katran yaptığı için, tekalüfü örfiyeden muaf tutulmuşlar.

1855 depreminde büyük zarar gören mahallede 2 ev kalmış. Bu tarihte kıteye balı imiş kurtuluş savaşı nda buyuk olçude yakılmış 1895 ve 1908 yılında 216 hane bulunan koyde 1927 yılında 157, 1991 yılında 1.406 kışi yaşamaktaydı. 1972 yılında belde olmuştur. Yörük mahallesidir. Mahallede yaşayan ZEKERIYA NALBANTOĞLU adlı kişi köyun kurucularının torunu olup elinde köyun tapu belgesi vardır. Hasan Ağa'nın, adını 15. yüzyıl başlarında, Hasan adlı bır Yeniçeri ağasından aldığı söylenıyor. 1402 Ankara savaşı'na katılmış olan Hasan Ağa, Osmanlı ordusunun bozulmasından sonra, Emir Süleyman, vezir Çandarlı Halil Paşa ve Hasan Ağa, Bursa'ya gelmış fakat Bursa'nın Tımur tarafından basılacağı haberi gelince Edirne'ye geçmişlerdir.

Fetret devri sonunda (1412) Hasan Ağa I. Mehmet'in (Çelebi) hizmetine girmiştır. O yıllarda, bugün Bursa'ya bağlı Hasan Ağa, tımar olarak kendısıne verilmiştir. Aynı şekılde, Edırne'de de Hasan Ağa'ya bir tımar daha verilmiştir. Cumhurıyete kadar buradaki ırgatların Hasan Ağa'nın mirasçılarına gönderildiği bilinmektedır. Ayrıntılı bilgi Hasan Ağa belediyesindedir.

Örf ve Âdetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa'nın 30 km batısında,Nilüfer ilçesine 20 km uzaklıktadır. Bursa-Karacabey karayolunun 6 km güneyindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]