Güngören, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güngören
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 511
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16249
Resmî site
[1]

Güngören, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşimin eski ismi Mamure' dir[1]. Güngören mahallesi halkı 93 Harbi 1877-1878 neticesiyle Bulgaristan'ın Sliven'e (İslimiye) bağlı Büyük Çeşni mahallesinden Bursa'ya göç etmişlerdir. 2. Abdülhamid Zamanında köy halkına önce Odunlu mahallesinin olduğu arazi verilmiştir. Fakat o zamanlar o bölgenin bataklık olması, nedeniyle sivri sineğin bol olduğu ve sıtma hastalığından korkmaları nedeniyle köy halkının dağlık kesime alışkın olduğundan ve avcılığa meraklı olduğundan burayı beğenmemişler ve şu an buldukları yere (Kayapa sırtlarında, Kayapa'ya 10 km uzaklıktaki dağlık yere) göç etmişlerdir. Bu mahallenin ilk adı "Ma'muretül Hamidiye" (2. Abdülhamid in imar ettirdiği yer);olarak kayda geçirilmiştir. Meşrutiyetin ilanıyla Tül Hamidiye kısmının kaldırıldığı mahallenin adının Ma'mure olarak kaldığı mahallenin adının civar köylerce Armut Alan olarak da adlandırıldığı söylenir. Nihâi olarak cumhuriyetin ilanından sonra Güngören olarak tescillenmiştir. Mahallenin kuzeyinde Kuru çeşme, Kayapa, Hasan Ağa güneyinde Orhaneli Süleyman Bey, batısında Korubaşı, Un çukuru, Maksem Pınarı, doğusunda ise Üçpınar, Kadriye köyleri vardır. Köy daha önce çalı nahiyesine bağlı bir köy iken 1987 yılından itibaren Nilüfer ilçesine bağlanmış kayapa beldesi mücavir alanı içindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 35 km, Nilüfer ilçesine 26 km uzaklıktadır. 2006 yılında Büyükşehir belediye sınırları genişletilmesi sebebiyle Bursa büyükşehir belediyesine dahil olmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 511
1997 501

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunların yanı sıra gençlerin büyük bi çoğunluğu çevre köy ve şehirdeki sanayi bölgelerinde ve fabrikalarda çalışmaktadırlar.Mahallenin diğer bir geçim kaynağı ise odunculuktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır.Ancak okul binasının yetersiz olması nedeniyle kısmen taşımalı eğitim yapılmaktadır.Mahallede 1,2 ve 3.sınıflar mevcut olup diğer sınıflar Kayapa Toki İ.ÖĞ.OK taşınmaktadırlar. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. 2 farklı tüp gaz bayisi vardır.2 adet bakkal ile 1 adet market vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]