Ayvaköy, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayvaköy (Eski adı Ayva Köyü)
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 135 m (442 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 152
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16249

Ayvaköy (Eski adı Ayva Köyü), Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

15. ve 16. yüzyıllarında Osmanlı Devleti’nin içinde göçebe hayatı yaşayan ve yerleşik hayatı olmayanların yerleşik hayata geçmesi için ferman yayımlanmasından sonra yerleşik hayatta geçmek isteyenler uygun bir yer aramaya başladıkları zamanlarda “Ayva Köyü” civarına da böyle bir yerleşik hayat sürmek isteyen bir aile gelerek yerleşmiştir. Bu ailenin öyküsü şu şekilde bilinir. 16. yüzyıl başlarında Söğüt civarından geldiği sanılan Yörük Osman ve Babası İbrahim davar sürüsü ile birlikte bir bahar mevsiminde şu anda mahallenin bulunduğu yere gelip çadırlarını kurarlar. Davarlarını otlatırlar ve çevreyi tanırlar. Mahallenin bulunduğu yer ve çevresi hoşlarına gider. Gün gelir yaz mevsimi biter, güz gelir. Çevrelerinde bulunan ve baharda ortaya çıkan sular kaybolur. Kara kara düşünmeye başlarlar. Halbuki buraya yerleşmeye karar vermişlerdir. Çevrelerinde ne hayvanlarına vermeye su, ne de kendilerine kullanmaya su vardır. “Eyvah! Biz ne yaptık? Buralarda su yok.” Derler. Bir müddet sonra bir keçi çalıların arasından sakalı ıslak olarak çıkar. Burada su olduğunu anlamışlar. Çalıların arasına baktıklarında hakikaten bir pınar görürler. Suyu bulduklarına çok sevinirler. Buraya yerleşmeye karar verirler. Yörük Osman ve Ailesi mahallenin bulunduğu yere yerleşirler. Yerleşim yerinin adını koymak içinde, “Eyvah! Biz ne yaptık? Burada su yok dedik.” Ama suyu bulduk. “Eyvah” sözünü “AYVA” yapalım ve burası “AYVA” olsun demişler. Böylelikle mahallenin adı “AYVA” olarak günümüze kadar gelmiştir.

Örf ve Âdetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayva Köyü; Bursa İli, Nilüfer İlçesi’ne bağlı 30 hanelik küçük bir mahalledir. Bursa’nın batı kısmında, İzmir Yolu’nun sol tarafında, Uluabat Gölü’nün güneyinde, Bursa’ya 44 km, İzmir Yolu’na 15 km mesafededir. Mahallenin bulunduğu yer çukurda kalır. Arazisi Uluabat Gölü’ne manzaralıdır. Doğusunda Unçukuru Köyü, kuzeyinde Fadıllı Köyü, batısında Akçapınar Köyü, güneybatısında Doğanalan Köyü ve güneyinde Kazanpınar Köyü bulunur. Ayva Köyü’nün batı tarafında bulunan Mustafa Kemal Paşa İlçesi’ne bağlı olan Ayva Köyü, 1967 yılında Bursa Merkez İlçeye bağlanmıştır. Bursa’nın Büyükşehir olmasından sonra Nilüfer İlçesi sınırları içinde kalmıştır. Ayva Köyü’nün rakımı 135’tir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 152
1997 159

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin ekonomisinde siyah incir, defne kesimi, zeytin, ceviz önemli yere sahiptir. Ayrıca 2013 yılında Ayva Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (AYVA-DER) kurulmuş olup halen faaliyetlerini sürdürmektedir. Dernek başkanlığını Öğretmen İsmail TURHAN yürütmekte olup yönetim kurulunda ise Ergün DİKLER, Turgut CEYLAN, Yunus AYHAN ve Hasan EFE yer almaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu eski zamanlarda kullanılmış olup şu anda kullanılmamaktadır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur ancak aile hekimliği uygulaması ile haftada 1-2 gün doktor kontrolü vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet altyapısı yoktur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]