Atlas, Nilüfer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atlas
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 400
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16372

Atlas, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Civar yerleşim yerleri içinde en eskisi olduğu bilinmektedir. Köy 700 takrîben yıllık bir geçmişe sahiptir. Köy sosyal medyada Bursa'nın yeşil mahallesi olarak tanımlanmaktadır. Köy gittikçe gelişmektedir. Köy meydanına yeni cami inşa edildiğinde yıkılmak istenilen eski köy camisi Osmanlı döneminden kalma ve yaklaşık 500 yıllık ancak son zamanlarda yani 02.03.2009 tarihinde eski cami yıkılmıştır. Nedeni bilinmemektedir. Atlas mahallesi eski Osmanlı tipi evleri bulunur çoğu harabedir. Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihi esere karşılasılmaktadır. Atlas Mahallesi Bursa'nın en eski köylerinden biridir. Nilüfer'in güneybatısında, kent merkezine 26 km uzaklıkta Çalı-Kadriye yolu üzerinde bulunan Atlas, 1400lü yıllara ait kayıtlarda Çelebi Sultan Mehmet'in kızı Selçuk Hatun'un vakfı olarak geçiyor. Selçuk Hatun'un Nilüfer için başka bir önemi, Bursa'da 1465'te Nilüfer Çayı üzerine Mihraplı Köprüyü inşa ettiren kişi olmasıdır. Rumeli Muhâcirleri de eklenmistir.[1]

Örf ve Âdetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlas Köyü'nde nesilden nesile çeyiz sandıkları ile aktarılan 300 yıllık Yörük motifleri sandıklardan çıkıyor. Anneden kıza aktarılan motifler çeyiz sandıklarında günümüze kadar geldi. Sandıklarındaki bez işlemelerde gizli kalan motifler, Bursa İl Özel İdaresi tarafından "Geçmişin Motifleri Gelecekle Buluşuyor Projesi' ile yeniden gün yüzüne çıkartıldı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa merkeze 26 km, Nilüfer ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 350..
2000 294
1997 450

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yakın zamana kadar küçük ve büyübaş hayvancılık, tarım, odunculuk, ipek böcekciliği, tütün ve çilek yetiştiriciliği işleri ile uğraşan köylü artık bu işlerin hiç birini yapmamaktadır. Sadece son zamanlarda kıymetlenen arsalarını yabancılara satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. ODUNCULUK İŞİ YAYGINDIR. nilüfer belediyesine baglıdır. Yazın cilek işi yaygındır köye nilüfer belediyesi bakmaktadır mahallenin 3 tane mezarlıgı vardır. Mahallenin bir tane yatırı vardır.mahallenin eski mezarlıgındadır biri eski olmak üzere 2 camisi vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat kapatılmıştır taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi buski tarafından sağlanmaktadır. kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin ulaşımı burulaş minübisleri tarafından sağlanıyordur. bir de çalı minibüsleri tarafından sağlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]