İçeriğe atla

Xochicalco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xochicalco Arkeolojik Anıtlar Bölgesi
UNESCO Dünya Mirası
Xochicalco Piramidi
Konum Meksika
KriterKültürel: iii, iv
Referans939
Tescil1999 (23. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

Xochicalco (Nahuatl teleffuzu: [ʃot͡ʃiˈkaɬko]), Meksika'nın Morelos Eyaleti'nin batısındaki Miacatlán şehrinde yer alan Kolomb öncesi bir arkeolojik alanıdır. Xochicalco ismi Nahuatl dilinde "çiçeklerin evi" anlamına gelmektedir. Sit alanı, Cuernavaca'nın 38 km güneybatısında, Meksiko'dan yaklaşık 76 km uzaklıkta yer almaktadır. Sit alanı, her gün 10: 00-17: 00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olmasına rağmen, gözlemevine girişe sadece öğleden sonraları izin verilmektedir. Xochicalco, Teotihuacan'ın düşüşünden sonra ortaya çıkmıştır ve Xochicalco'nun Teotihuacan İmparatorluğu'nun düşüşünde rol oynadığı düşünülmektedir.

Xochicalco'nun mimarisi ve ikonografisi, Maya dönemi ve Toluca Vadisi'ndeki Matlatzinca kültürü ile ve Teotihuacan mimarisi ile benzerlik göstermektedir. Bugün, yakınlardaki Cuentepec köyünün sakinleri Nahuatl dilini konuşmaktadır.

Ana tören merkezi, yamaçları kaplayan uzun teraslarda, çoğunlukla kazı yapılmayan yerleşim yapılarının kalıntılarıyla yapay olarak düzenlenmiş bir tepenin üzerindedir. Antik kent, ilk kez M.Ö. 200 yılında işgal edilmiş ve Epiklassik döneme (MS 700 - 900) kadar bir şehir merkezi haline gelmemiştir. Antik kentten günümüze gelen yapıların neredeyse tamamı bu dönemde inşa edilmiştir. Şehir, altın dönemine geldiğinde, şehrin nüfusunun 20.000 kişiye ulaşmış olduğu tahmin edilmektedir.

Xochicalco, UNESCO tarafından ilan edilmiş bir Dünya Mirası alanı ve turistik bir bölgedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2017. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • de la Fuente, Beatriz, Silvia Garza Tarazona, Norberto González Crespo, Arnold Leboef, Miguel León Portilla and Javier Wimer (1995) La Acrópolis de Xochicalco, Instituto de Cultura de Morelos, Cuernavaca.
  • González Crespo, Norberto, Silvia Garza Tarazona, Hortensia de Vega Nova, Pablo Mayer Guala and Giselle Canto Aguilar (1995) "Archaeological Investigations at Xochicalco, Morelos: 1984 and 1986", Ancient Mesoamerica 6:223–236.
  • Hirth, Kenneth G. (editor) (2000) Archaeological Research at Xochicalco, Volume 1, Ancient Urbanism at Xochicalco: The Evolution and Organization of a Pre-Hispanic Society., and Volume 2, The Xochicalco Mapping Project. University of Utah Press, Salt Lake City.
  • Hirth, Kenneth G. (editor) (2006) Obsidian Craft Production in Ancient Central Mexico, University of Utah Press, Salt Lake City.
  • Hirth, Kenneth G. and Ann Cyphers Guillén (1988) Tiempo y asentamiento en Xochicalco. Instituto de Investigaciones Antropológicas, Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico City.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]