Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu
Casa Luis Barragán*
UNESCO Dünya Mirası
Luis Barragán House and Studio-115242.jpg
Evin en iyi bilinen ayrıntılarından biri olan okuma salonundaki merdiven
Resmî adı Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu
Casa Luis Barragán
Ülke  Meksika
Tür Kültürel
Kriter i, ii
Referans 1136
Bölge** Latin Amerika ve Karayipler
Tescil bilgisi
Tescil 2004 (28. Oturum)

Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu, Casa Luis Barragán olarak da bilinir, mimar Luis Barragán'ın Meksiko'daki Miguel Hidalgo bölgesindeki eski ikâmetgâhıdır.[1] Fundación de Arquitectura Tapatía ve Jalisco Devlet Hükümeti'ne aittir. Barragán'ın eserlerini sergileyen bir müzedir ve mimarlar tarafından da ziyaret edilmektedir.[2] Barragán'ın kişisel eşyalarını ve orijinal mobilyaları da barındırmaktadır. Müze ayrıca, Picasso, Diego Rivera, José Clemente Orozco, Jesús Reyes Ferreira ve Miguel Covarrubias'ın eserleri ile 16. - 20. yüzyıla kadar uzanan Meksika sanat koleksiyonunu içermektedir.

Mexico City'nin batısında bulunan konut, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1948'de inşa edilmiştir. Barragán'ın bu dönemdeki tasarım stilini yansıtır ve Barragán ölümüne kadar burada ikamet etmiştir. 1994 yılında Barragán'ın evi, Jalisco yönetimi ve Arquitectura Tapatía Luis Barragán Vakfı tarafından işletilen bir müzeye dönüştürülmüştür. Modern Meksika mimarisinin en etkili ve temsilci örneklerinden biri olduğu için 2004 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Casa Luis Barragán." Secretariat of Culture of Mexico. 12 Nisan 2016 tarihinde erişildi. "General Francisco Ramírez 14-16 Col. Ampliación Daniel Garza CP 11840 Miguel Hidalgo, Miguel Hidalgo, Distrito Federal"
  2. ^ Casa Luis Barragán websitesi
  3. ^ Meksika'da Yer Alan Dünya Mirası Alanları