İçeriğe atla

Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu
Casa Luis Barragán
UNESCO Dünya Mirası
Evin en iyi bilinen ayrıntılarından biri olan okuma salonundaki merdiven
Konum Meksika
KriterKültürel: i, ii
Referans1136
Tescil2004 (28. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

Luis Barragán'ın Evi ve Stüdyosu, Casa Luis Barragán olarak da bilinir, mimar Luis Barragán'ın Meksiko'daki Miguel Hidalgo bölgesindeki eski ikâmetgâhıdır.[1] Fundación de Arquitectura Tapatía ve Jalisco Devlet Hükûmeti'ne aittir. Barragán'ın eserlerini sergileyen bir müzedir ve mimarlar tarafından da ziyaret edilmektedir.[2] Barragán'ın kişisel eşyalarını ve orijinal mobilyaları da barındırmaktadır. Müze ayrıca, Picasso, Diego Rivera, José Clemente Orozco, Jesús Reyes Ferreira ve Miguel Covarrubias'ın eserleri ile 16. - 20. yüzyıla kadar uzanan Meksika sanat koleksiyonunu içermektedir.

Mexico City'nin batısında bulunan konut, II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1948'de inşa edilmiştir. Barragán'ın bu dönemdeki tasarım stilini yansıtır ve Barragán ölümüne kadar burada ikamet etmiştir. 1994 yılında Barragán'ın evi, Jalisco yönetimi ve Arquitectura Tapatía Luis Barragán Vakfı tarafından işletilen bir müzeye dönüştürülmüştür. Modern Meksika mimarisinin en etkili ve temsilci örneklerinden biri olduğu için 2004 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiştir.[3]

  1. ^ "Casa Luis Barragán 28 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.." Secretariat of Culture of Mexico. 12 Nisan 2016 tarihinde erişildi. "General Francisco Ramírez 14-16 Col. Ampliación Daniel Garza CP 11840 Miguel Hidalgo, Miguel Hidalgo, Distrito Federal"
  2. ^ "Casa Luis Barragán websitesi". 24 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2017. 
  3. ^ "Meksika'da Yer Alan Dünya Mirası Alanları". 1 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2017.