İçeriğe atla

El Pinacate ve Gran Desierto de Altar Biyosfer Rezervi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Pinacate ve Gran Desierto de Altar Biyosfer Rezervi
UNESCO Dünya Mirası
Biyosfer rezervinin havadan bir görüntüsü
Konum Meksika
KriterDoğal: vii, viii, x
Referans1410
Tescil2013 (37. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

El Pinacate ve Gran Desierto de Altar Biyosfer Rezervi (İspanyolca: Reserva de la Biosfera El Pinacate ve Gran Desierto de Altar), Meksika Federal hükûmeti, özellikle Meksika Çevre ve Doğal Kaynaklar Sekreterliği tarafından, Sonora ve Tohono O'odham Eyaletleri ile işbirliği içinde yönetilen bir biyosfer rezervi ve UNESCO Dünya Mirası Alanıdır.[1]

Kuzeybatı Meksika'daki Sonoran Çölü'nde, Kaliforniya Körfezi'nin doğusunda, Gran Desierto de Altar'ın doğu kısımlarında, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Arizona sınırının hemen altında ve Puerto Peñasco kentinin kuzeyinde yer alır. Kuzey Amerika'da uzaydan görülen en önemli yeryüzü şekillerinden biridir. Santa Clara olarak bilinen bir volkanik sistem, rezerv alanının en önemli bölümü olup üç tepe de içerir; Pinacate, Carnegie ve Medio.

Bölgede 540 bitki türü, 40 memeli hayvan türü, 200 kuş türü, 40 sürüngen türü, ayrıca amfibiyen türleri ve tatlı su balıkları türleri vardır.[2] Sonoran pronghorn, Amerika yaban koyunu, gila canavarı ve çöl kaplumbağası gibi tehdit altındaki endemik türler de yaşamaktadır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ UNESCO. "El Pinacate and Gran Desierto de Altar Biosphere Reserve". 27 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2013. 
  2. ^ Comisión Nacional de Áreas Naturales Protegidas. "Reserva de la Biosfera El Pinacate y Gran Desierto de Altar". 12 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2010. 
  3. ^ Red Escolar. "Reserva de la Biosfera El Pinacate y Gran Desierto de Altar". 24 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2010.