İçeriğe atla

Mitla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oaxaca Vadisi'ndeki Yagul ve Mitla Tarih Öncesi Mağaraları
UNESCO Dünya Mirası
Harabelerin üzerinde inşa edilmiş İspanyol Kilisesi
Konum Meksika
KriterKültürel: iii
Referans1352
Tescil2010 (34. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

Mitla, Meksika'nın güneyindeki Oaxaca'da arkeolojik kazı alanı. 2010 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Ülkedeki en ünlü kalıntılardan birini içerir. Oaxaca kentinin 38 km güneydoğusunda, 1.480m yükseklikte yer alır. Adı Nahua dilinde ölülerin yeri anlamına gelen Mitla'nın, Milattan çok önceki dönemlerde, büyük olasılıkla Zapotekler tarafından, kutsal bir gömü yeri olarak kurulduğu kabul edilir. Yöredeki Zapotek etkisi MS 900 dolaylarına değin izlenebilmektedir. 900-1500 arasında yöre, kuzeyden gelen Mikstekler'in eline geçmiştir; bugünkü kalıntıların büyük bölümü de onlara aittir. İspanyollar Mitla'ya 1521'de gelmiştir; yöre hakkında bilgi veren ilk Avrupalı ise Diego Garcia de Palacio'dur (1576).

Mitla'nın arkeolojik kesimi beş ana yapı grubundan oluşur. 1980'lere değin bunların yalnızca ikisi tümüyle kazılıp onarılmıştır. Her grupta uzun, dar odalarla çevrili birkaç dörtgen avlu bulunur; bunların bazıları uzun, dolambaçlı geçitlerle birbirine bağlanır. Bazı avluların çevresinde, odaların yanı sıra basamak piramitleri de vardır.

Temelsiz, toprak üstü duvar örgü tekniğine hemen her grupota rastlanır. Çamur ve taşla örülmüş duvarlar ya alçı sıvalı ya da trakitle kaplıdır. Kapı kasaları küçük mozaik taşlarla bezenmiştir. Bu taşlar, geometrik biçimlerde kesilmiş boşluklara tam otururlar. Yapılardan bazısının altında haç planlı taş mezarlar bulunmuştur.

Bugünkü Mitla köyü, kalıntıların aşağısında, saz kulübeler ve kerpiç evlerden oluşan bir yerleşmedir. Amerika Üniversitesi Bölgesel Çalışmalar Merkezi, köyde başlattığı çalışmaları günümüzde de sürdürmektedir. Oaxaca eyaletinden toplanmış yapıtları içeren Frissell Zapotek Sanatı Müzesi de buradadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2017.