Mitla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Mitla, Meksika'nın güneyindeki Oaxaca'da arkeolojik kazı alanı.

Harabelerin üzerinde inşa edilmiş İspanyol Kilisesi

Ülkedeki en ünlü kalıntılardan birini içerir. Oaxaca kentinin 38 km güneydoğusunda, 1.480m yükseklikte yer alır. Adı Nahua dilinde ölülerin yeri anlamına gelen Mitla'nın, Milattan çok önceki dönemlerde, büyük olasılıkla Zapotekler tarafından, kutsal bir gömü yeri olarak kurulduğu kabul edilir. Yöredeki Zapotek etkisi MS 900 dolaylarına değin izlenebilmektedir. 900-1500 arasında yöre, kuzeyden gelen Mikstekler'in eline geçmiştir; bugünkü kalıntıların büyük bölümü de onlara aittir. İspanyollar Mitla'ya 1521'de gelmiştir; yöre hakkında bilgi veren ilk Avrupalı ise Diego Garcia de Palacio'dur (1576).

Mitla'nın arkeolojik kesimi beş ana yapı grubundan oluşur. 1980'lere değin bunların yalnızca ikisi tümüyle kazılıp onarılmıştır. Her grupta uzun, dar odalarla çevrili birkaç dörtgen avlu bulunur; bunların bazıları uzun, dolambaçlı geçitlerle birbirine bağlanır.Bazı avluların çevrsinde, odaların yanı sıra basamaklı piramitler de vardır.

Temelsiz, toprak üstü duvar örgü tekniğine hemen her grupota rastlanır. Çamur ve taşla örülmüş duvarlar ya alçı sıvalı ya da trakitle kaplıdır. Kapı kasaları küçük mozaik taşlarla bezenmiştir. Bu taşlar, geometrik biçimlerde kesilmiş boşluklara tam oturular. Yapılardan bazısının altında haç planlı taş mezarlar bulunmuştur.

Bugünkü Mitla köyü, kalıntıların aşağısında, saz kulübeler ve kerpiç evlerden oluşan bir yerleşmedir. Amerika Üniversitesi Bölgesel Çalışmalar Merkezi, köyde başlattığı çalışmaları günümüde de sürdürmektedir. Oaxaca eyaletinden toplanmış yapıtları içeren Frissell Zapotek Sanatı Müzesi de buradadır.