İçeriğe atla

Sierra de San Fransico Kaya Resimleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sierra de San Fransico Kaya Resimleri
UNESCO Dünya Mirası
Museo Nacional de Antropología'daki Sierra de San Francisco kaya resimlerinin kopyası
Konum Meksika
KriterKültürel: i, iii
Referans714
Tescil1993 (17. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

Sierra de San Francisco Kaya Resimleri, Meksika'daki Baja California Sur eyaletinin kuzey bölgesinde Mulegé Belediyesinin Sierra de San Francisco sıradağlarında bulunan tarih öncesi kaya resim piktogramlarıdır.[1][2][3]

Piktogramlar muhtemelen Baja California yarımadasında bulunan Cochimi halkının sanatsal ürünleridir. Bu topluluk on dokuzuncu yüzyılda kültürel olarak ortadan kaybolmuştur ancak adları on sekizinci yüzyıl Cizvit misyonerlerinin kayıtlarında sıklıkla geçmektedir. Sierra de San Francisco'daki kaya barınaklarının tavan ve duvarlarındaki bu resimler on sekizinci yüzyılda Meksika Cizvit misyoneri José Mariano Rotea tarafından keşfedildi.[4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harry W. Crosby. 1997. The cave paintings of Baja California: discovering the great murals of an unknown people. Rev. and expanded ed. Sunbelt Publications, San Diego.
  2. ^ María de la Luz Gutiérrez and Justin R. Hyland. 2002. Arqueología de la sierra de San Francisco: dos décadas de investigación del fenómeno Gran Mural. Instituto Nacional de Antropología e Historia, Mexico City.
  3. ^ Danny Palmerlee. 2007. Baja California and Los Cabos, 308 pages
  4. ^ Francisco Javier Clavijero. 1789. Storia della California. 2 vols. Appresso Modesto Penzo, Venice.
  5. ^ Miguel del Barco. 1973. Historia natural y crónica de la antigua California. Edited by Miguel León-Portilla. Universidad Nacional Autónoma de México.