Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Özgür Mumcu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. chansey mesaj? 13.49, 21 Ekim 2020 (UTC)

Özgür Mumcu[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 15.32 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 15.32 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Başta M6 işaretlenmiş fakat SAS süreci istenmiş haklı olarak Eylül 18'inde. Yaptığın ufak araştırmalar sonucu KD'liğine emin olamadım ve bu yüzden değerlendirilmesi elzem olduğundan SAS'a taşıyorum. CanQui es-tu? 15.32, 14 Ekim 2020 (UTC)

  • [1] [2] Bu bağımsız kaynakları bırakayım. Daha fazla araştırmak lazım, Barış Makinesi kitabının incelemesi var mı diye de bakılmalı. HS etiketlemesi yanlışmış, buraya getirilmesi uygun olmuş. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.12, 15 Ekim 2020 (UTC)
T24'te yazarlık yaptığı için pek bağımsız olarak gelmedi bana. Zaten tweetini haberleştirmişler bu da pek kayda değer bir haber değil açıkçası. Birgün haberi de gene Twitter ile ilgili bir haber. Orada da yazıları hep paylaşıldığı için ne t24 ne birgün bağımsız sayılmaz diye düşünüyorum. Ayrıca arattığım zaman bir sürü magazin haberleri var tıpkı bu tweet haberleri gibi tarafsız ve güvenilir olmayan. Eğer inceleme varsa kitabıyla ilgili o zaman belki kalabilir yoksa madde kaybı olmaması açısından Uğur Mumcu maddesine alt başlık ile birleştirilebilir gibi. Emin değilim açıkçası.--CanQui es-tu? 18.31, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Can, T24'te çalıştığını ben göremedim kısa bakınmamla ama gösterebilir misin? Ona göre değerlendirelim.--NanahuatlEfendim? 19.27, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Nanahuatl Su an itibariyle calismiyor fakat yazarlik yapti demek istedim. Cumleye "bir donem" ekleseydim daha anlasilir olacakti. Benim hatam, kusuruma bakmayin:)--CanQui es-tu? 19.37, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Can, o kişi Özge Mumcu ama :) İşbu madde ise "Özgür" Mumcu.--NanahuatlEfendim? 19.46, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Nanahuatl Hatlar karisti tamamen. Birgun'de yazarlik yapmis ondan eminim en azindan:)) T24 sitesinde de her tweeti ve kose yazisi haber olarak cikiyor, bana pek guvenilir ve bagimsiz gelmiyor acikcasi, emin degilim halen.--CanQui es-tu? 19.50, 15 Ekim 2020 (UTC)
  • Silinsin Silinsin "Şu anlık" tek vasfı Uğur Mumcu'nun oğlu olmak gibi duruyor. İleride bir alanda ön plana çıkan biri olursa sayfası açılabilir. --Henrymorgan92 (mesaj) 08.01, 16 Ekim 2020 (UTC)
  • Kendisi kose yazarligi yapti uzun yillar. Su anda madde ile ilgilenemeyecegim yogun oldugum icin. Ilgilenmek isteyenler icin bir kac tane bagimsiz kaynak koyayim. the guardian,DW, edinburg international book festival, hurriyet daily news. vaktim olsa ilgilenirdim. silinmesi yerine kalmasi taraftariyim. zamanim olunca da ilgilenirim. ben hatta Kalsın Kalsın koyayım. sonucta acelemiz yok. illaki ilgilenirim veya benden baska ilginen de cikar--Dakmor Tojira 08.16, 16 Ekim 2020 (UTC)
Ellerine sağlık. Edbook ve hürriyet'in haberi haricinde diğer ikisi röportaj oluyor. @Nanahuatl ne dersin? Dakmor'un paylaştıkları yeterli sanırım.--CanQui es-tu? 08.21, 16 Ekim 2020 (UTC)

Kalsın Kalsın elbette. Birkaç saniyede KD'lik desteği için bir kaynak gördüm. Dahası da bulunur. --iazak (mesaj) 19.57, 16 Ekim 2020 (UTC)

@İazak Kendi açıklaması olduğundan bağımsız ve tarafsız olmuyor maalesef. Yukarıda Dakmor'un paylaştığı kaynaklardan 2'si sayesinde şimdilik zayıf kalsın diyorum.--CanQui es-tu? 12.45, 17 Ekim 2020 (UTC)
@Can Bağımsız bir haber kaynağının röportaj yapması, kişisel görüşleri kapsamında değil, kayda değer bulunmasına bir örnek kabul ediliyor. (Her kitap çıkaran Hürriyet gazetesi koşup röportaj yapmıyor sonuçta.) Yani Dakmor'un gösterdiği kaybaklar gibi bu da KD'lik göstergesi anlamında tarafsızdır, kayda değer bulunmasa soru soran olmayacaktı. Zaten birkaç saniyede bulunabilecek herhangi bir örnek olarak not etmiştim. Kendisinin de maddesi yapılabilecek Hikmet Hükümenoğlu'nun bir eleştiri yazısını da ekleyeyim, bu daha anlamlı. Daha az nitelikli başka bir eleştiri de Habertürk'te yayınlanmış.
Bu arada bu madde bazında değil de SAS bazında belirteyim, sık sık ve birçok vikipedist maddelerin mevcut durumlarına göre KD kararı verilmesi hatasına düşebiliyor. Hikmet Hükümenoğlu'nu örnek verebiliriz. Henüz maddesi yok, ama o da KD. --iazak (mesaj) 17.31, 17 Ekim 2020 (UTC)
Röportajlar konusunda sizinle aynı fikirde değilim @İazak çünkü popüler bir isim olup (özgür mumcu için demiyorum) rahatlıkla hürriyet gibi yerlerde röportaj yapabilirsiniz. Eğer dışarıda da yani Batı medyasında da tanıdığınız varsa rahatlıkla da olabilir. Özetle benim açımdan röportajlar bir kişinin KD'liği için kesin bir ispat değil genel olarak. Bağımsız ve güvenilir 1 kaynağın yanında ek olabilir yalnızca. Ayrıca son eleştirinize katılıyorum fakat bu maddeye bakmadan getirmedim buraya eğer bana söylediyseniz buraya getirilen kaynaklardan zaten emin olamadım ve sasa sundum. Kitap tanıtımları da çok rahat eleştiri diye önümüze getiriyor artık bizim süper medyamız. Onlara da dikkat etmekte fayda var:) herkesin ellerine sağlık tekrardan. Güzel bir çalışma oldu.--CanQui es-tu? 22.43, 17 Ekim 2020 (UTC)
Yok , kişiye özel yazmadım, bir süre öncesine kadar uzun bir ara vermiştim SAS'a, bu dönem sıkça rastlıyorum mevcut maddenin cılızlığının KD olmaması olarak yorumlanmasına. O yüzden ayrı paragrafta ve "madde bazında değil" diyerek yazmıştım.
Röportaja gelince, tek bir röportaj bir kişiyi KD yapar demedim elbette. Zaten iş ve yemek arasında kısaca baktığımda "birkaç saniyede bulunabilen" ve "KD'lik desteği için bir kaynak" derken bunu kasdediyorum. Kısaca dediğim, (kendi gazetesi veya yayınevi tarafından tanıtım amaçlı yapılanlar hariç) röportajlar yok sayılamaz, her biri az veya çok dikkate alındığının kayda değer bulunduğunun göstergelerinden biridir. Hikmet Hükümenoğlu'nun eleştiri yazısı ise KD'liğine asıl katkısı olan örnek.
Cuma akşamı çok zaman ayırmaya gerek görmeyişimin diğer nedeni de KD olduğundan emin olmamdı. Özgür Mumcu çok popüler ve bunu televizyonlarda boy göstererek değil köşe yazılarının çok okunmasıyla sağladı. Yazdığı gazeteden daha fazla okunarak. Barış Makinesi arkasından geldi ve o da çok ilgi çekti. Birçok röportaj ve eleştiri bulunabileceğini biliyordum. Biraz zaman ayırınca başka dillere çevrildiğini de memnuniyetle öğrendim, iyi oldu. Ayrıca şu an bende de kitabı okuma isteği doğdu. Kendi adıma, Vikipedi'nin alt amaçlarından birinin de insanlarda bu tür bir öğrenme isteğinin oluşabilmesine vesile olmak diyebilirim. --iazak (mesaj) 07.04, 18 Ekim 2020 (UTC)
Konuyla ilgili değil ama "Her kitap çıkaran Hürriyet gazetesi koşup röportaj yapmıyor sonuçta" yorumuna nazaran @İazak, parayı veren yapabiliyor artık ne yazık ki. Maral Büyüksaraç gibi sahte, gerçekte olmayan kişilerin bile gerçekmiş gibi röportajları artık günlük ulusal gazetelerde yer alabiliyor ne yazık ki...--NanahuatlEfendim? 21.15, 17 Ekim 2020 (UTC)
Maral Büyüksaraç'a değinmen çok iyi olmuş Nanahuatl, teşekkürler. Değerlendirme yaparken hepimizin aklında tutması gereken bir örnek. Zamanında okumamış olduğum 4 yıl önce yaptığın ders niteliğindeki örnek incelemen için de eline sağlık diyorum. --iazak (mesaj) 22.33, 17 Ekim 2020 (UTC)
  • Bağımsız kaynak, kişiyle konuşmadan yapılan kaynak demek değildir, çıkar çatışmasından azade kaynak demektir. The Guardian gibi kurumlardaki röportajlar kayda değerlik açısından ciddi bir emare. Dakmor Tojira'nın gösterdiği kaynaklar doğrultusunda kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.29, 17 Ekim 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.