Vikipedi:Seçkin madde adayları/Yakutça

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir seçkin madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu maddenin "seçkin madde" statüsüne alınması konusunda, Vikipedi topluluğunca fikir birliğine varılamamıştır.--Khutuckmsj 03.35, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Yakutça[kaynağı değiştir]

Uzun bir süredir üzerinde çalıştığım bir madde. Birçok açıdan yararlı bir içerik oldu ve aynı maddenin tüm örnekleri arasında en iyi madde olduğunu düşünüyorum. zengin bir kaynakça kullandım. Birden fazla kaynağın kullanıldığı cümleler çok fazla. Sebebi ise o kaynakları kullanarak sentez cümleler ortaya çıkardım. Eksikleri olabilir, düzeltilir. Bir linguist olarak işin uzmanıyım, ekletmek istediğiniz şeyler varsa ekleyeyim. eklenebilir. Ancak seçkin madde olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu madde Vikipedi'nin en büyük 153. maddesidir ve kaynaklarda da görüldüğü üzere Sahaca, İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca kaynaklardan yararlanıldı. Yer yer Japonca ve Korece de kullanıldı. Choubania (mesaj) 01.05, 20 Mart 2020 (UTC)Choubania

  • Yorum Yorum Emeğinize sağlık @Choubania. Sürüm kontrolü yaparken sık sık denk geldiğim, denetleme yaparken beni oldukça zorlayan bir madde :). Oldukça detaylı ve kaliteli bir içeriğe sahip olduğu görülüyor. Fakat VP:SMN sayfasında da görülebileceği üzere, giriş kısmı maddenin geri kalanının bir özeti olarak yazılmalı ve dipnot kullanılmamalı. Bunun dışında, başlıklarda özel bir isim olmadığı sürece ilk kelimeden sonra gelen kelimeler küçük harfle başlamalı. Ayrıca yararlandığınız kitapları sanırım ref name etiketiyle kullanmışsınız. Bunun yerine kitaplar için Şablon:kitap kaynağı şablonunu kullanıp kaynakça bölümünde bunu belirtmeniz, dipnot olarak ise o kitaba atıf yapacak olan Şablon:Kdş şablonunu kullanmanızı öneririm. Böylece kaynaklarda da bir standart yakalanabilir. Dipnotlarda bazı kitapların hangi sayfalarından yararlandığınız görünmüyor. Mümkünse bunu da belirtmeniz önemli. İlk bakışta dikkatimi çeken unsurlar bunlar oldu, bunun dışında maddeyi okudukça dikkatimi çeken unsurlar olursa onları da yazacağım. İyi çalışmalar. --ravages | mesaj 09.25, 20 Mart 2020 (UTC)
Cevap Cevap Öncelikle benim için önemli ve değerli olan yorumunuz için teşekkür ederim. Zahmet edip ilgilenmişsiniz. Olmuşken tam olsun dedim ve teknik bir şekilde tamamlayayım dedim çünkü bu konuda kayda değer kaynak gerçekten çok az ve bu milletle birçok açıdan bağımız var. Bu yüzden daha da detaylandırmayı düşünüyorum. Yorumlarınıza tek tek cevap verecek olursam; giriş kısmının özet olduğunu düşünüyorum aslında. Başka ne yapabilirim, aklıma bir şey gelmedi. Belki yönlendirirseniz veya siz de bilgileri eksiltmeden katkıda bulunarak yardımcı olursanız sevinirim. Yararlanılan kitaplarla alakalı "ref name etiketi" ve "Şablon:kitap kaynağı" nedir bilmiyorum. Sadece yukarıda kaynak ekle butonunu kullandım sürekli. Yanlışımı tam olarak anlarsam düzeltebilirim. Kitap sayfaları konusunda da haklısınız. O konuyu çok sonraları fark ettim ben de ama şimdi hepsini tek tek bulmak da baya uğraştıracak gibi. Bakalım. @Ravages --Choubania (mesaj) 00.39, 21 Mart 2020 (UTC)
Cevap Cevap merhaba. giriş kısmındaki dipnotlar kaldırıldı. başlıkların ilk kelimesi hariç diğer kelimeleri küçük harfle yazıldı. @Ravages --Choubania (mesaj) 13.16, 29 Mart 2020 (UTC)
  • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Oldukça değerli bir çalışma, ancak seçkin olduğunu düşünmüyorum. En başta madde çok uzun, çok fazla başlık var. Alt maddeler açılması lazım. İlk açılması gereken de Türkçe dilbilgisi ve benzeri maddeler gibi "Yakutça dilbilgisi" maddesi. Onun dışında giriş bölümünde kaynak olmamalı, zira giriş bölümü zaten maddenin kaynaklı olan tamamının bir özeti niteliğinde. Ancak bu durum gözlemlenemiyor, girişte yer alan bilgilerin bazıları maddenin kalan kısmında yok. Dolayısıyla giriş, bir özet işlevi görmüyor. Birçok ifadeye neden 10-15 tane kaynak eklendiğini anlayamadım, onu da not düşeyim. Genel anlamda çok iyi bir çalışma, ancak VP:SMN sayfasındaki kriterlere göre seçkin olmadığını düşünüyorum. Maddeyi yazan kullanıcıyı kaybetmememiz, yeteneklerinden yararlanmamız lazım :)--NanahuatlEfendim? 09.07, 25 Mart 2020 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba. Maddenin uzun, geniş ve doyurucu bilgilerle dolu olmasını istedim, bu yüzden uzun oldu. Birisi sırf bu maddeye bakıp bu dili öğrenebilir. Açılırsa bir tek "sahaca dil bilgisi" başlığı açılabilir diye düşünüyorum. Diğer maddeleri ileride çok daha geniş şekilde açmayı planlıyorum zaten. Yani dil bilgisi kısmı hariç diğerleri aslında özet bilgilerdir. Dil bilgisi kısmını yeni bir ana maddeye taşımayı da denedim ama sayfanın oluşturduğum o bütünlüğü hem şeklen hemde anlam bakımından bozuluyor. Vikipedi'de yeni olduğum için o kısmı tam beceremedim. Giriş kısmının özetliği konusunda dediğinizi tam olarak anlayamadım. Ravages adlı kullanıcı da bunu söylemişti. Net bir şekilde söylerseniz düzeltirim. Özette olanın aşağıda, aşağıda olanın özette olana az çok değinildiğini düşünüyorum. Ayrıca giriş bölümündeki kaynakları silmeye çalıştım ama "Sakhalinio" adlı kullanıcı açıklamasını yazdığım halde geri aldı. Diğer konu ise bir ifadede birden fazla kaynak yazmamın sebebi o ifadeyi destekleyen birçok veri olduğunu göstermek istememdir. Bir kaynağı birden fazla yerde yazmam ise birden aynı kaynağı fazla yerde kullanmamdan ileri geliyor. Olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim. Amacım insanların her yerde bulabileceği bilgilerden ziyade spesifik bilgilere ulaşmasını sağlamak. Başka bir maddeye geçmeden bu maddeyi seçkin madde yapmak ilk amacım. Vikipedi'de yeniyim henüz. Bu yüzden hatalarım olabilir. Mesela sayfanın yapısını ve resimlerin düzenini bozmadan o kısmı "Sahaca dil bilgisi" başlığına taşıyamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu amacımı tamamlarsam Sahalarla ilgili diğer küçük maddeleri de halledip Koreceye yönelmeyi düşünüyorum. Sanıyorum şu an içerik değil de şekil açısından sıkıntımız var. Bu yüzden lütfen yardımcı olun ve bitirelim şunu çünkü aylar oldu üstünde çalışıyorum ve sıkıldım :) @Nanahuatl @Ravages @Sakhalinio --Choubania (mesaj) 01.55, 29 Mart 2020 (UTC)
"Yakutça dil bilgisi" ana maddesi açıldı. giriş bölümündeki kaynak kaldırıldı. metin genelinde kaynaklara biraz daha dikkat edildi. @Nanahuatl --Choubania (mesaj) 13.16, 29 Mart 2020 (UTC)
Teşekkürler. Madde biraz "nefes almış" tabiri caizse :) Çok fazla görsel kullanılmış maddede. Görsel seçiminde "acaba hangileri okurların maddeyi daha iyi anlamalarına yardımcı olur?" sorusuna cevap aranmalı. Bazı maddelerde direkt alakalı denilebilecek görseller olmuyor, dolayısıyla biraz zorlama görseller ekleniyor (Dali (tanrıça) örneğin). Burada ise kullanılabilecek çok fazla görsel var. Öte yandan, maddede "subjektif" diyebileceğimiz birçok ifade var, bunlar sıkıntı. "Ön plana çıkma", "önemli olma", hatta "çok". Bunlar, kullanıldığı yerlere göre subjektiflik katan ifadeler (bkz. Vikipedi:Sakınılacak kelimeler). Saha nüfus sayımı gibi bilgiler burası için fazla gözüküyor, madde sonuçta halkı ya da bölgeyi değil, dili konu alıyor. Vikipedi başlık ve madde adlarında imla kurallarına dikkat edilmeli ("Saha Edebiyatı" değil "Saha edebiyatı" olmalı gibi). Çok fazla işi var gerçekten. Madde şu an oldukça ham, işlenmesi lazım.--NanahuatlEfendim? 00.39, 7 Nisan 2020 (UTC)
İncelediğiniz için ben teşekkür ederim. Görseller hakkında olumlu bir eleştiri yaptığınız izlenimine kapıldım ama tekrar inceledim. Bir görselin, ilgili yazının yanında olsun diye, yerini değiştirdim. Yazdığım yazıya göre aradım buldum hepsini. Bolluk olsun diye eklediğim bir görsel olmadı. Nüfus sayımını, Sahaca eğitim gören kişilerin Saha nüfusuna oranını göstermek için koymuştum ama uyarınızla çok yalın kaldığını fark ettim. Bu yüzden belki daha net bir karşılaştırmayla veya farklı bir maddeyle tekrar koymak üzere kaldırdım. Tavsiye ettiğiniz "sakınılacak kelimeler" başlığı ve uyarınızla "subjektif anlama gelebilecek" kelimeleri ayıkladım. Vikipedi başlık kuralalrına aykırı olarak sadece "Edebiyatı" kelimesini görebildim. "Dönemi" kelimesi var ve daha önce bir yazar arkadaş onu küçük yazmıştı ama ben geri büyük haline çevirdim çünkü TDK'ya göre "dönem, çağ, devir" gibi kelimeler özel isme dahildir. Gözünüze çarpan başka bir eksiklik varsa lütfen belirtin. Teşekkürler. @Nanahuatl --Choubania (mesaj) 08.12, 11 Nisan 2020 (UTC)
  • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık, Jaguar maddesini görünce seçkin maddelere bir göz atmak istedim fakat bu madde de şurada görüldüğü üzere %74'lük bir telif ihlali mevcut ve buradan alınmış gibi görünüyor.--Thothr(mesaj) 01.16, 18 Mayıs 2020 (UTC)
@Thothr Onlar Vikipedi içeriğini kullanmış. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21.55, 20 Mayıs 2020 (UTC)
Bu, bir seçkin madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.