Vikipedi:Seçkin madde adayları/Megadeth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Megadeth[kaynağı değiştir]

Üzerinde aralıklarla yaklaşık yedi yıldır çalıştığım bir madde. Büyük bir kısmı İngilizce Vikipedi'de seçkin olan maddesinden çevrilmekle birlikte, zamanında kaynaklarıyla eklediğim bilgiler de mevcut. Bununla birlikte internet üzerinden ulaşabildiğim kaynaklardan bizzat yazdığım eklemeler de bulunmakta. Madde için grubun eski üyeleri, albümleri (stüdyo albümleri hariç), turneleri ve diğer ilgili maddeleri olmak üzere kırka yakın maddeyi açtım ya da çevirdim. Şu anda İngilizce'de açılmamış durumda olan maddeler dahi Vikipedi'de bulunuyor. Bununla birlikte önceden açılmış olan maddeleri de elimden geldiği ölçüde düzenledim. Başlıklandırmayı uzun olmaması amacıyla İngilizce'deki gibi albüm albüm değil, on yıllık periyotlar hâlinde yapmayı tercih ettim. Ödülleri kısmı aslında İngilizce'de ayrı bir madde olarak da bulunuyor, fakat oradaki maddeden farklı olarak onu ayrı bir başlık altında gizlenebilir tablo hâlinde vermeyi tercih ettim. Nedeni ise, grubun aldığı ödül ve adaylıkların, diskografi gibi uzun ve fazla yer kaplayan bir görünüme sahip olmaması.

Madde İngilizce aslına nazaran boyut olarak daha büyük olmasına rağmen daha az kaynak içeriyor. Bunun nedenini izninizle açıklayayım. Maddede verilen bazı kaynak kitaplara internet üzerinden ulaşamadım. Ayrıca, maddenin %100 saf çeviri olmasını istemedim. Bu yüzden maddeyi direkt çevirmek yerine ulaşabildiğim kaynaklardan kendi eklediğim bilgilerin yanına, İngilizce sürümde yer alan bilgileri eklemek istedim. Bu nedenle, İngilizce versiyonu ile kıyaslandığında, bazı kısımlar daha detaylı ve uzun, bazı kısımlar ise daha az detaylı ve kısa olarak yer alıyor. Ancak daha az detaylı dediğim bu kısımlarda bile en azından konuyu yeterince açıklayacak ölçüde ve kaynaklı bilginin bulunması için elimden gelen çabayı sarf ettim. Sadece İngilizce değil, ulaşabildiğim Türkçe kaynaklarla da maddeyi mümkün olduğu kadar zenginleştirmeye çalıştım.

Son olarak madde için kırmızı bağlantılı maddelerin açılmasında emeği geçen ve madde için fikirleriyle bana yol gösteren, yardımcı olan @Nystaléos ve @Khutuck'a teşekkür ederim. – ravages | mesaj 10.39, 26 Şubat 2020 (UTC)

Seçkin madde olmasını destekliyorum.--Veyselsahinli (mesaj) 10.40, 26 Şubat 2020 (UTC)

  • Yorum Yorum Megadeth'i yıllarca dinledim, hala da dinlerim. Bu yüzden ilgi alanımı epey kapsayan dair bir madde, seve seve baştan aşağı okuyacağım ve varsa hata birlikte düzelteceğiz. İlk bakışta baktığımda madde kaynaklarda sorunlar mevcut. Kategori:Ölü dış bağlantıları olan maddeler kategorisinde, kaynakları kontrol edip ölü bağlantıları temizleyelim ve kaynaklara dair arşiv bağlantısı ekleyelim ki ileride web kaynakları kapandığında erişimde sıkıntı olmasın. Bazı kaynaklarda direkt link verilmiş, bunların kaynak gösterme şablonlarıyla standarta kavuşturulması yerinde olur. Bir de mümkünse "kdş" kodu kullanalım derim, yani {{Kdş|James|2015|p=102}} ve ilgili kaynakta "CITEREFJames2015" şeklinde , kaynaklara hemen dipnot şeklinde ulaşılması için kolaylık sağlıyor, bu şekilde mesela "MUSTAINE, s. 370" yazan kaynağı epey bir aramak zorunda kaldım ve hala da bulamadım nereyi referans veriyor diye. Georgiy Çiçerin maddesinde bu kaynak kodunun kullanımına dair örnekler var, incelenebilir. Bir de bazı kaynaklar "not" şeklinde kurgulanmış, yani metnin kaynağını belirtmiyor, mesela bir yerde kaynak olarak "Mustaine, konser alanında sahte Megadeth tişörtleri satan bir satıcı görmüş, onunla konuştuğunda satıcının bu tişörtleri "davası (The Cause)" için sattığını öğrenmiştir. Bunun üzerine bu "davayı" desteklemek istemiş ve şarkıyı da buna ithafen çalmak istemiştir. Bu söz, kaynağını Paul McCartney'nin Give Ireland Back to the Irish isimli şarkısından almıştır" ifadesi var, bunları "Notlar" şeklinde açacağımız altbaşlıkta toplayalım, örneği yine Çiçerin maddesinde var. Kaynak sorunları hallolsun, her vaktim olduğunda baştan okuyup teyit ederek zevkle tek tek inceleyeceğim. Sonuçta Megadeth :)--Ahmet Turhan (mesaj) 11.46, 26 Şubat 2020 (UTC)
Ek olarak maddenin giriş paragrafı maalesef özgün ifadelerle dolu, bunları da düzeltmemiz gerek. "Metallica, Slayer ve Anthrax ile birlikte thrash metal'in gelişiminde ve popüler hale gelmesinde önemli rol oynayan dört büyük gruptan biridir" ifadesi özgün araştırma. Veya "Peace Sells... But Who's Buying? ile dikkatleri üzerinde toplamaya başlayan grup" subjektif bir yorumlama. Ya da "adından söz ettirmeyi başarmak" nedir mesela? Bunlar ansiklopedik ifadelerden ziyade daha çok web sitelerindeki tanıtım ifadeleri. Maddede yapılacak şey çok gibi görünüyor, kaynak sorunları hallolsun, hepsine zaman ayırırız. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.53, 26 Şubat 2020 (UTC)
Cevap Cevap Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim @Ahmet Turhan. Benim gibi bu grubu seven birini görmek ne güzel :). Yorumunuzda belirttiğiniz kaynak sıkıntısını giderdim. Şu anda verilen bütün kitap bağlantıları {{Kdş|Yazar|Yıl|Sayfa}} formatına dönüştürüldü. Ayrıca bahsettiğiniz notlar için Notlar başladığı açıldı ve notlar oraya aktarıldı. Bulamadığınızı belirttiğiniz kaynak kitabı ise kaynakları eklerken eklediğimi sanıyordum ama eklememişim, o yüzden göremediniz :). O sorun da şu an itibarıyla çözümlendi. Arşiv bağlantıları ise bot marifetiyle halledildi. Gözümden kaçan bu detaylar için teşekkür ederim.
Özgünlük konusundaki yorumunuz için ise şöyle cevap vereyim: Maddenin giriş kısmı özet olduğu için buradaki bütün bilgiler maddenin içerisinde de yer alıyor. Yani oradaki bilgiler özgün araştırma veyahut subjektif yorumlar değil. Diğer başlıklarda giriş kısmındaki açıklamaların tamamı kaynaklı bir şekilde yer alıyor. Özet olduğu için o kısımda herhangi bir kaynağa yer vermedim. Aynı şey bilgi kutusu için de geçerli. Yine de, subjektif olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa düzeltebilirsiniz ya da düzeltmem için bildirebilirsiniz. Yorumlarınız için bir kez daha teşekkür ederim. Saygılarımla. – ravages | mesaj 15.01, 26 Şubat 2020 (UTC)
Subjektiflik şu şekilde: Mesela "adından söz ettirmeyi başarmak" örneği için, "adından söz ettirmek bir başarı mıdır?" sorusuna verilecek yanıt kişisel farklılıklar barındırır. Olgularla hareket etsek daha iyi olur, örneğin bu albüm şu kadar sattı şeklinde, bu daha ansiklopedik bir anlatım olur. Ya da altta bir yerde "Megadeth; Metallica, Slayer ve Anthrax ile birlikte thrash metal'in büyük dörtlüsü (The Big Four) olarak tanındı." Kim tanıdı? Bunu -e göre kalıbıyla eklemeliyiz. Bununla birlikte genel anlamda ansiklopedik bir maddede çok, büyük, aşırı, ünlü, oldukça gibi kişiden kişiye değişebilecek miktar ve abartı ifadelerini kullanmamaya özen göstermeliyiz. Vakit bulduğumda ben cümlelere dair genel bir düzenleme yaparım. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.54, 26 Şubat 2020 (UTC)
Yorum olarak belirteyim, Megadeth, Metallica, Slayer ve Anthrax "Big Four" olarak nitelenir, özgün araştırma değil, kaynaklandırmak yeterli. "Big 4" nitelemesini kullanan rastgele birkaç kaynak koyayım, [1] [2] [3] [4], ayrıca metal müzikle ilgili kitaplarda mutlaka bu ifade vardır. --Khutuckmsj 15.57, 26 Şubat 2020 (UTC)
Ben de büyük dörtlü olayına hakimim aslında, ama kaynağıyla birlikte -e göre kalıbıyla vermezsek Vikipedi bunu bildirmiş, duyurmuş veya kabul etmiş gibi olur. Ben de mesela neden Testament yok, aslında Büyük Beşli olması gerek diye sorarım mesela :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15.59, 26 Şubat 2020 (UTC)
Testament'i dörtlünün yanına koyuyorsanız çok hakim değilsiniz demektir :P Şaka bir yana subjektif olarak algılanma riski olan ifadelerde kaynak eklenmesi gerekli, katılıyorum. --Khutuckmsj 16.17, 26 Şubat 2020 (UTC)
Bahsettiğiniz subjektif değerlendirmeleri yukarıdaki cevabımda da belirttiğim gibi maddenin içerisinde kaynaklı olarak ayrıca belirttim, yalnızca özet kısmında kaynak yer almıyor. Fakat buraya da kaynak koyulması gerektiğini düşünüyorsanız konabilir. – ravages | mesaj 17.59, 26 Şubat 2020 (UTC)
Anlatım da kaynağın varlığı kadar önemli, kaynaklarla ilgili düzenlemeniz bittiyse üslupla ilgili iyileştirme çalışmasına başlarım uygun olduğumda. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.32, 26 Şubat 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan Çalışmalarım çoktan bitti, değerlendirmelerinizi bekler Face-smile.svg. – ravages | mesaj 13.14, 13 Mart 2020 (UTC)
  • Destek Destek Maddeyi aday gosterilmeden once 2 defa bastan sona okudum ve cok begendim. Bu yuzden son ana kadar beklemeye gerek yok. Hayirlisi olsun.--Nystaléos benim? 08.16, 27 Şubat 2020 (UTC)
  • Ek açıklama: Maddede düzenleme ve adaylıkta yorum yapan tüm kullanıcılara teşekkür ederim. Maddeye göz attığım zaman özellikle @Nanahuatl ve @Ahmet Turhan tarafından tespit edilen ve kısmen düzeltilen eksiklikler ile ilgili düzenlemeler yaptım. Maddeye yeni kaynakları arşiv bağlantıları ile beraber ekledim. Ayrıca son güncellemeleri de gerçekleştirdim. Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla. --ravages | mesaj 11.49, 21 Mart 2020 (UTC)
Aklımda, bölük pörçük olmasın diye kısa kısa şeylere bakmamak için genel olarak uzun vakit ayırıp bakacağım vakit olunca. -- Ahmet Turhan (mesaj) 13.22, 21 Mart 2020 (UTC)
  • Maddede birçok kaynaksız ifade var, bunun yanında subjektif ifadeler çok fazla. Şu konuya bir açıklık getirmek isterim, bir eleştiride örneğin "tarihin en iyi gruplardan biri" deniyorsa, biz bu eleştiriyi kaynak gösterip "tarihin en iyi gruplarından biri" yazmayız. Şunu yazarız: "falanca eleştiri(ler)de tarihin en iyi gruplarından biri olarak tanımlanmaktadır". Bu bağlamda, "Megadeth, "oldukça geniş" ve "sadık" bir hayran kitlesine sahip bir grup olarak tanınmakla" ifadesi için Joyner'in 2003'teki bir kitabı kaynak gösterilmiş. Bu, yazarın kendi düşüncesi. Grup ikinci kez faaliyete geçmeden önce bunu yazmış mesela. Son 16 yılda durum aynı mıdır? "Bu eleştiriler ağırlıklı olarak Dave Mustaine'in "kışkırtıcı" açıklamalarına" denilmiş ve kaynak olarak burası gösterilmiş. Orada kendisinden alıntılar var, laflarının kışkırtıcı olduğu yazılmamış. VP:ÖA politikasına göre kaynağı aktarmak lazım, kaynaktan çıkarım yapmamamız lazım. "Bu nedenle grubun Ozzy Osbourne gibi "kötü şöhretli" olmadığı yorumları yapılmaktadır" deniyor, "kötü şöhret"ten kasıt nedir? Yahut Osbourne ile neden kıyas yapılmaktadır? "Grubun yaptığı müzik ve ürettiği görsel içerikler, birçok günümüz thrash metal grubunu da etkilemiştir" gibi yuvarlak bir ifade yerine bunları saymak daha iyi olmaz mı? "Mustaine, şarkı sözlerinde genel olarak edebiyattan, özellikle de George Orwell'in romanlarından ilham aldığını belirtmektedir" denilmiş ve kaynak gösterilmiş. Kaynakta kendisinin 1984 romanına atıfta bulunuyor, ona yönelik şarkılar yazdığını söylüyor hatta. Çok daha verimli bir şekilde kullanmak mümkün bu bilgileri, kısaca "özellikle de George Orwell'in romanlarından ilham aldığını belirtmektedir" diyerek geçiştirmekten ziyade.

Bunların yanı sıra, aynı maddeye sık sık bağlantı verilmesi, albüm ve genel olarak eser adlarının italik yazılmadığı, şarkı adlarının tırnak işareti içinde yazılmadığı yerlerin olması, aşırı uzun başlıklar (1990'lar örneğin) gibi VP:BEK'e aykırı noktalar var, elden geçirilmesi lazım.

Dikkat çekmeye çalıştığım noktaların büyük kısmı, özgün metinde olan noktalar elbette, burada büyük oranda çeviri yapılmış. Çok daha iyi, çok daha iyi bir dille yazılabilecek bir konu. Kaliteli ve tecrübeli kullanıcıların çalışmasıyla buraya çok hazır bir şekilde gelebilir, çok daha iyi yerlerde olabilir diye düşünüyorum. Şu an için yapılması gerekenler çok fazla, komple bir elden geçmesi lazım. Örnek göstermem gerekirse, kuark maddesinin şu sürümü İngilizceden çevrilmişti ve "SM olmaya hazır, kırmızılıkların giderilmesi lazım" görüşü hâkimdi. Madde boyutu aynı kaldı hemen hemen, ancak onlarca düzenleme yapıldı ve SM olmaya hazır hâle geldi. Şahsi düşünceme göre bu madde de ona benzer. Şu an SM olmaya yakın, ancak ham ve ince bir şekilde işlenmesi lazım :) Naçizane görüşlerim bu yönde.--NanahuatlEfendim? 21.37, 21 Mart 2020 (UTC)

Cevap Cevap Değerli yorumların için teşekkür ederim @Nanahuatl. Maddeyi okuyunca belirttiğin noktalarda eksiklikler olduğunu fark ettim ve bunlarla ilgili düzenlemeler yaptım. Albüm ve şarkı isimlerinde italik olmayanları, tırnak işareti olmayanları düzenledim. Subjektif ifadelerle ilgili bahsettiğin yönde düzenlemeler yapmaya çalıştım (sanırım Ahmet Turhan'ın söylemek istediği de buydu). Başlıklandırmayı gerekçede de belirttiğim gibi "fazla alt başlık olmaması" için on yıllık periyotlara böldüm. Fakat İngilizce sürümdeki gibi "albüm albüm" bölme yapmam önerilirse, onu da yapabilirim.
Bazı bilgiler birkaç cümle peş peşe olacak şekilde kaynağından alındı. Bu yüzden maddede bazı yerler kaynaksız gibi görülebilir, fakat özellikle de tartışmalar ve etkilendikleri bölümlerinde mümkün olduğunca kaynaksız bilgi bırakmamaya çalıştım. Yine de, kaynaksız olarak gördüğünüz yerler varsa (bunu sadece senin için değil, okuyan/yorum yapmak isteyen herkes için söylüyorum) bunları belirtebilirsiniz. Teşekkürlerimle. --ravages | mesaj 13.24, 22 Mart 2020 (UTC)
  • Destek Destek Maddeyi bir süredir okuyorum, bu gece bitirme fırsatım oldu ancak. Bu süreç içinde bazı değişiklikler yaptım, uzun bir zamana yayıldığı için tek tek bağlantı vermeyeceğim. Bence güzel toparlanmış bir madde ve kapsamadığı konu aklıma gelmiyor, ellerinize sağlık.
  1. Şunu değiştirmeme rağmen çözemedim. "25 Kasım 2014'te Chris Broderick ve Shawn Drover, yaptıkları açıklamalarla gruptan ayrıldıklarını bildirmişlerdir. Broderick, "artistik ve müzikal farklılıklar", Drover ise "kendi müzikal yönelimlerinin peşinden gitmek için" gruptan ayrıldıklarını açıklamışlardır.""açıklandı açıklandı vb. gözüme batıyor ama basiretim bağlandı, düzenleyemedim, toparlayabilirseniz harika olur. Ancak genel anlamda destekliyorum. ----anerka'ya söyleyin 22.21, 7 Mayıs 2020 (UTC)
Cevap Cevap Desteğiniz için teşekkür ederim @Anerka. Cevabımın gecikmesi nedeniyle kusuruma bakmayın. Açıkçası cümlede dikkatinizi çeken nokta neresi anlayamadım Face-smile.svg. Bu cümleleri oluşturduğum dönemde bizzat yerli ve yabancı kaynaklardan gelişmeleri takip etmiştim ve tam olarak da yapılan açıklamalara paralel bir ekleme gerçekleştirmiştim. Broderick ve Drover, birlikte bir grup kurarak o grupla faaliyetlerine devam ettiler, öncesinde de Mustaine ile sorunlar yaşadıklarına dair forum, sözlük tarzı sitelerde yorumlar okumuştum. Hatta Mustaine de grupta olduğu zamanlarda öve öve bitiremediği Broderick'i sonradan bir röportajında yaptığı "grupta birlikte çaldığı en iyi gitaristler" listesinde sondan bir önceye koydu Face-smile.svg. Bu nedenle grupla bu ikilinin yaşadığı sorunları daha farklı bir şekilde açıklayamadım. Ayrıca direkt kendi açıklamalarını eklemenin daha iyi olacağını düşündüm, hatta bunu ekstra bir iki kaynakla desteklememin daha iyi olacağını düşünerek o cümlelere iki-üç kaynak gösterdim. Yine de düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorsanız, düzenleme yapmaya çalışayım.
Adaylıkla ilgili @Nanahuatl ve Ahmet Turhan'dan yorum bekliyordum, Ahmet Turhan engellendiği için ondan maalesef bir yorum alamayacağız. Fakat Nanahuatl'in yorumlarını merak ediyorum. Son yorumundan sonra bahsettiği konularla ilgili birtakım düzenlemeler gerçekleştirmiştim, hatta aradan geçen süreçte başka eklemeler de yaptım. Bunlar ışığında görüşlerini merak ediyor, maddede gözümden kaçan bir eksiklik/yanlışlık var mı, varsa söylemesi için affına sığınarak kendisine bir kez daha sesleniyorum. --justinianus 16.18, 25 Mayıs 2020 (UTC)