Uzunmusa, Altınordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 40°57′37″K 37°46′19″D / 40.96028°K 37.77194°D / 40.96028; 37.77194

Uzunmusa
—  Mahalle  —
Ordu
Ordu
Uzunmusa'nın Ordu'da bulunduğu yer
Uzunmusa
Uzunmusa

Uzunmusa'nın Ordu'daki konumu

Koordinatlar: 40°57′37″K 37°46′19″D / 40.96028°K 37.77194°D / 40.96028; 37.77194
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Altınordu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 292
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0452
İl plaka kodu
Posta kodu 52000
İnternet sitesi: YerelNET

Uzunmusa, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzunmusa mahallesinin çok eski bir yerleşim yeri olduğu köy içinde bulunan eski kalıntılar ve mezarlıklardan anlaşılmaktadır. Bu bölgenin Türk hakimiyetine girmesi Karadeniz bölgesinin fethine dayanır. Fatih Sultan Mehmet Han'ın Karadeniz' i fethinden sonra diğer yerleşim birimlerinde olduğu gibi Uzunmusa mahallesinin bulunduğu yere de Türk boylarından aileler yerleşmişlerdir.

Mahallenin Uzunmusa isminden önceki ismi bilinmemektedir. Mahallenin batısında yer alan Dikence mahallesi daha önce birleşik iken 1940' lı yıllardan sonra ayrılarak müstakil köy olmuştur.

Ordu'nun en eski köylerinden biri olmasına rağmen köy merkezi oluşturacak geniş yerleşim alanı olmaması arazi darlığı, eğitime verilen yoğun önem nedeni ile mahallesimüz büyük göçler vermiştir. Genellikle okumuş olan nüfus değişik yerlerde olduğu gibi işçi olarak İstanbul ve Almanya da büyük sayıda köy halkından insanlar bulunmaktadır.

Kaynağı Uzunmusa mahallesi olmasına rağmen Cumhuriyet'in ilk yıllarında ve sonraki yıllarda mahallede bulunan birçok ailenin çoğalması sonucu bir kısmı yakın köylere göçüp yerleşmişlerdir. Bunun da en büyük örneği Günören ve İçme (Eski Tepeköy) köylerinin büyük çoğunluğu Uzunmusa mahallesi kaynaklıdır ve hatta bir kısmı dahi Uzunmusa mahallesi nüfusuna kayıtlı görünmektedir. Yine Gürgentepe ilçesine de tarih içerisinde göçler yaşanmıştır.

Uzunmusa adının üç kardeşten geldiği, Osmanlı döneminde yönetici sıfatıyla atanan Uzun Musa'nın bu bölgeye Uzun Mahmut'un bu adı taşıyan Ulubey'in mahallesine Uzun İsa'nın da yine bu adı taşıyan Ulubey'e bağlı beldeye yerleştikleri, daha sonra bu bölgelerin yöneticilerin adı ile anıldıkları rivayet olunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu merkezine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 362
1997 371

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağıyoktur fakat sağlık evi vardır (1 ebe ile hizmet vermektedir.) Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL hizmeti de mevcuttur(6 köye hizmet vermektedir (Uzunmusa, Oğmaca, Yağızlı, Kurtulmuş, Dikence, Kızılhisar). Tarım Kredi koopratifi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]