Teyneli, Altınordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Teyneli
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Altınordu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.126
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
Posta kodu 52000

Teyneli, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Teyneli Köyü ordu'nun nüfus ve yüzölçümü bakımından en büyük mahallesidir. İlk yerlileri Türklerdir aynı zamanda Rumlar ve Ermeniler de yaşamış, halen bazı yerleşkeler rum isimleri ile anılmakta.O devirlerde mahallenin adı Boncalı olarak anılmaktadır. Osmanlıdan sonra Teyneli'nin adı Teyineli(Teyünelü) olarak geçmektedir.Köy; yer, yer ormanlık ve dağlık olduğundan bu gün adına sincap dediğimiz teyinlerin çokça yaşadığı bir mahalledir (Teyin=Sincap). Mahallenin ilk yerlileri; Hanımoğulları,Şamlooğulları,Sofuoğulları, Keleşoğulları,Mollaömeroğulları, Kadıoğulları, Kerimoğulları,Pazarcıoğulları,Tiryakioğulları, Ramadanogulları, Oturoğulları, Odabaşoğulları,ile Hallıoğulları gibi sülalelerdir. Daha sonra gelen sülaleler tarafından (Teyineli) olarak anılan köy,imar edilerek oturulacak hale getirilmiştir.Teyneli bugünkü adını içinde yaşayan Teyinlerden (sincap) almıştır. Kuruluşundan günümüze kadar,Mahallenin adı Teyneli Köyü olarak kalmıştır. Coğrafi olarak altı eğimli, muhtelif yerlerinde 5 tepesi bulunan bir köy olup, Güneyinde Dedeli Köyü ve Akkese Köyü, Kuzeyinde Çavuşlar Köyü,Doğusunda Kökenli Köyü, Batısında Yağızlı Köyü ve Kızılhisar Köyü arasında bulunmaktadır. Mahallede şebeke suyu mevcut olup, meşhur kaynak sularıda vardır.Bunlardan bazıları; Tekir Çeşmesi, Hacıhasan Çeşmesi, Taşoluk Çeşmesi, Çakal Çeşmesi ve Hanım Çeşmesi. Mahallede beş ayrı yerde mezarlık var olup,bunların hepsi Ordu köyleri içinde en bakımlı ve ağaçlandırılmış olup, wc, çeşmeleri, giriş muntazam kapıları, oturma bankları ve musalla taşları ile çevre köylerin örnek en iyi mezarlıkları kabul edilmiştir. Yerel Televizyonlarda bunu görüntüleyip diğer köyleri örnek olması açısından duyurmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu merkezine 11 km uzaklıktadır.Hafif eğim ve engebeli arazi yapısına sahip rakım olarak deniz seviyesinden takriben 90m yüksekliktedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1868
2000 1126
1997 1080

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fındık, Karadenizde olduğu gibi mahallenin gelir kaynağıdır. Bunun yanı sıra arıcılık, el sanatları ve yayla hayvancılığı yapılmaktadır. Mahallede 350 civarında hane İstanbul ve diğer illerde çalışmaktadır. Son yıllarda Japon menşeli birçok ülkede bulunmayan sertken yenen ağız burmayan tatlı hurmacılık Ordu'da ilk defa bu mahallede başlamıştır. Hızla gelişmekte ve çevre köyler ile illere yayılmaktadır. Bununla insanlar ve hayvanlar için değişik gıda çeşidi yapılmaktadır. Bilhassa yakın körlüğü ile bağırsak rahatsızlığına iyi geldiği denenmiş olup, doğum yapan annelere ve süt ineklerinde bol süt verdiği görülmüştür. İleride yurtiçi ve yurtdışında pekmez sanayi olarak kullanılacaktır. İkizce ilçesinde 2006 yılında sert kabuklu meyveler dışında her türlü meyveler işlenip marmelat, meyve suları ve pekmez olarak üretim yapılacak olup, bunlardan en ziyade hurma ağırlıklı olarak istifade edilecektir. Bunların yanında yeni yeni başlayan kivi, ahududu ve aşlı börtlen meyveciliğide hızla gelişmektedir. Köylünün başlıca geçim kaynağı fındıktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır mahallenin bazı kısımlarında ve halen yapımı devam eden kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]