Saraycık, Altınordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saraycık
Saraycık
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Altınordu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 71 m (232 ft)
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 1.962
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 452
İl plaka kodu 52
Posta kodu 52200
Resmî site
Mahalleden bir görünüm.

Saraycık, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe ve yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Saraycık Mahallesi eskiden Rum'ların oturduğu daha sonra nüfus mübadelesi sonunda Trabzon ilinden gelip yerleşenlerle birlikte yöre halkının bütünleşmesinden oluşmuştur. 1998 genel nüfus sayımında 4217 olan nüfus göç sebebiyle [2014] yılında 1962'ye düşmüştür.

Eskiden köy statüsünde olan Saraycık, 1973 yılında nüfus artışı ve mahallelerdeki ileri gelenlerin gayretleri ile belediye teşkilatı kurulmuştur. Bu beldeye bağlı; Dereli, Değirmenyanı, Akdam, Elmalı, Kaballı, Mercandüzü, Poturlu mahallelerinden (muhtarlıklarından) oluşmaktaydı. Ordu'nun 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir olması nedeniyle merkezde kurulan Altınordu Belediye'sinin mahallesi olmuştur.

Tarihçesine göz atarsak saraycık kasabası'nın çok eski yerleşim yeri olduğu ve o zamanlarda sarayda yaşayan bir kişinin buraya yerleşmesi nedeniyle bu ismi aldığı söylenmektedir.

Saraycık Mahallesinde sağlık ocağı P.T.T. acenteliği (2000 yılında kapandı) ve Tarım Kredi Kooperatifi(2003-2004 yılında kapandı) kuruluşları Mahalle ve çevre köylerine hizmet vermektedir. Tüm mahallelerin elektrik, su, yol ve telefon vardır.

Çevre incelemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saraycık Mahallesi, Ordu (il) ili Altınordu ilçesine bağlı,il merkezine 18 km uzaklıkta Turnasuyu Deresi vadisine dağınık olarak yerleşmiştir. Arazi çok engebeli ve dağınıktır. Yerleşimin dağınık olması halkında dağınık yerleşimine neden olmuştur.

Saraycık Mahallesi'nin doğusunda Gülyalı ilçesi, batısında Yukarıtepe Mahallesi, Güneyinde Emen ve Osmaniye Mahallesi, kuzeyinde Turnasuyu Mahallesi ile çevrilidir.

Deniz seviyesinden yüksekliği merkez mahalle hariç ortalama 95 metredir. Saraycık ve çevresi genellikle fındık bahçesi ve ormanlık alanlarla kaplıdır. Son zamanlarda kivi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Mahalleden bir görünüm.

Ekonomik ve sosyal durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle halkı genellikle çiftçilikle uğraşır. Üretilen ürünlerin başında fındık, sebzecilik, meyvecilik ve küçük çapta da hayvancılıkla uğraşılır. Bir kısım insanlarda kasabadaki kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Yöre insanlarının ekonomik düzeyi gayet iyi olmasına karşın geçim güçlüğü çeken ailelerde görülmektedir.

Saraycık ve çevre mahellelerinde düğünlerde çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Yörede genellikle Trabzon ve Giresun yöresi oyunları oynanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]