Günören, Altınordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Günören
Köy
Ordu'nun konumu
Günören'nın Türkiye'da bulunduğu yer
Günören
Günören
Rakım 498 m (1.633 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 744
Zaman dilimi UTC+03.00 (DAZD)
Posta kodu
52000
Alan kodu 0452
Resmî site
[1]

Günören, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı "Komutantepe" anlamına gelen Fermudetepedir. Bu ad, Osmanlı Devleti'nin 1455 yılında yapmış olduğu tapu yazım defterinde geçmektedir. Bu aynı zamanda 5-6 yerleşim yerinin yani bir bölgenin adıdır. Mahallenin adı, 1962 yılında Günören mahallesi olarak değiştirilmiştir. Mahallenin en eski tarihi eseri, Çatalağız Mahallesinde bulunan, Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından da tespiti yapılmış olan kaya kütlesine oyulmuş 3 adet anıt kaya mezarıdır. Mezarların yapımının en az bin yıl öncesine dayandığı ve müslümanların bölgede yaşamaya başlamasından önce yapıldığı sanılmaktadır.

Mahalleye ilk Olarak Yerleştiği Bilinen Aileler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleye yerleşen ailelerden en eskileri olup da soyları halen mahallede devam eden aileler 1750'li yıllarda köy yerleşen Uğurluoğulları (soyadları 'Ur ve Uğurlu'dur.)Sünnetcioğulları(Soyadları Sarı'dır.)Tomakinoğulları (Soyadları Tomakin ve Tomakinoğlu'dur.)Arlakoğulları (Soyadları Akarsu'dur.)Kocamustafaoğolları (soyadları KOÇ'tur)ve Gökçeoğulları(Soyadları GÖK'tür) Delihasanoğulları (soyadları Demir'dir)olarak bilinmektedir.Ancak Tepecik Mahallesinde Aporoğlu Ahmet,Abazoğulları,Arapoğulları,Arıoğulları,gibi sülaler'in 1700 lü yıllar ile 1900 yıllar arasında yaşadığı bilinmektektedir.Arıoğulları,Arapoğulları,Abazoğulları diğer çeşitli bölgelere göç etmiştirler.Ancak Aparoğlu Ahmet'in sülalesi Garipoğulları olarak devam etmektedir.Halen Tepecik Mahallesin'de ikamet etmekte olan Aksoy,Özcanlı ve Aydemir sülaleri yaşamaktadır. Bunların dışında da birçok büyük aile mahallesimüzde ikamet etmektedir.Köyümüzde 93 harbi(1876-1877)ve 1.dünya savaşından sonra(1914-1915)Batum,Çürüksu,Acara,Murgul ve muhtelif yerleşim bölgelerinden Müslüman Gürcü aileler ve yine bu tarihlere yakın tarihlerde diğer komşu köylerden (uzunmusa dikence...) gelen aileler de mevcuttur.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin düğünlerinde kemençe çalgısına ve horon oyununa rastlanmaz. Çalgı olarak davul, zurna ve saz vardır. Oyunlardan en çok karşılama oynanır. Düğünlerin olmazsa olmaz yemeği buğday kırmasından yapılan "Keşkek" yemeğidir. Normal ev yemekleri ise yöreye özgü sebze ve yeşillik ağırlıklıdır. Isırgan otundan Isırgan Çorbası yapılır. Böğürtlen, yaban çileği ve kirazdan reçel yapılır, kirazdan ayrıca turşu da yapılır. Mantar ve hamsinin tuzlaması yapılır. Pezik (pazı) yaprağından kavurma yapılır. Köy insanları örf, adet, gelenek-görenek ve kültürüne bağlı bir yapıya sahiptir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin; kuzeyinde Dikence, güneyinde Yenisayaca, doğusunda Kayadibi, batısında ise Yeşilköy ve Kısacık bulunurken güneybatısında ise önceden köye bağlı bir mahalle olup sonradan köy statüsü kazanan Örencik yer alır. Mahallenin deniz seviyesinden yüksekliği 498 metredir.[2]

Mahallenin Kurşunçal Ormanı'na da sınırı olup bu ormanın bir kısmı köy sınırları içide kalmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Denizden yükseklik ortalaması düşük olduğundan kışları kar yağışı fazla görülmez. Yağmur yağışlarını en çok ilkbahar ve sonbahar mevsinlerinde alır. Yağışlar genellikle güneybatı yönünden gelir. Yükselti de bu yöne doğru gidildikçe artar. Bütün mevsimlerde az da olsa yağış alır. Kışları yumuşak geçer yazları da ılıktır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede arıcılık da yaygındır. Ağaç biçme ve doğrama atölyeleri mevcuttur. Başta fındık tarımının yanı sıra, kivi üretimi de yapılır. Mavi Ladin fidanları da yetiştirilir. Köy nüfusuna kayıtlı olan kişilerin yaklaşık 3'te 2'si Ordu Merkez başta olmak üzere yurt dışı ve yurt içindeki İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi birçok ilde iş nedeniyle ikamet etmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 712
2010 717
2009 683
2007 671

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu il merkezine 21 km uzaklıktadır. Ordu Merkez'den 2 farklı güzergahtan gelen yollarla köye ulaşılır. Ulubey ilçesi'ne de 12 km mesafededir. Ordu-Sivas Karayolu'na da mahallenin üst sınırından 5 km sonra ulaşılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Altyapı Bilgileri (2004)
Sağlık Evi Sağlık Ocağı İlköğretim Okulu PTT Şubesi PTT Acentesi Su Şebekesi Kanalizasyon
Var Yok Var Yok Var Var Var

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.gunoren.com
  2. ^ "Gunoren, Turkey Page" (İngilizce). Fallingrain.com. 8 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]