Hürriyet, Altınordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hürriyet
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Altınordu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 215
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
İl plaka kodu 52
Posta kodu 52000

Hürriyet, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Koy halkı genelde şu soy isimleri taşımaktadır; ATEŞOGULLARI - OTUROĞULLARI - YAYLAÇİÇEĞİ-KASIMOĞULLARI—MÜDERRİSOĞULLARI- ENGİNOĞULLARI- ve BİNDAŞOGULLARI

Mahallenin tarihçesinde rivayete göre perşembenin yumrutaş mahallesinde medrese hocalığı yapan müderrislerin orduya tayini sonucunda kendilerine önce eskipazar,da mesken tutmak isteyen hocalar sivrisinek,lerden dolayı daha yükseklere yerleşmek isterler,bugünkü haşık mahallesinin olduğu yerde yerleşen müderrisler bugünkü okul,un olduğu medrese gıranın,da medrese açarak eğitim faaliyetlarini sürdürmüşler.

Bir diğer hikâye de gene Perşembe civarıyla ilgilidir. Osmanlı subaylarından olan ATEŞ paşanın çocuğu denizde boğulunca, deniz görmeyen bir bölgede yaşamaya karar verir. Yanına geriye kalan iki oğlunu alarak, Haşık isimli bir bölgeye kadar gelir. Deniz görmeyen bu bölgeye yerleşir. Çocuklardan biri çok hareketlidir. Ateş gibi. Diğeri daha ağırbaşlı, oturaklıdır. Bu özellikler daha sonra soy adları olarak devam eder.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu merkezine 25 km uzaklıktadır. Turnasuyu deresinin yamaçlarına kurulmuştur. Temel geçim kaynağı findık olup, köy halkı kişisel ihtiyaçlarını temin edecek kadar mısır, değişik sebzeler ve meyveler yetiştirmektedirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri 10 hane
2011 247
2010 283
2009 319
2007 166
2000 262
1997 273

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fındıkçılk birinci gelir başı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.mahallede bakkal yok-kıraathane yok.şehir merkezine ulaşım tek toplu tasıma aracı ile sağlanmaktadıri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]